nocomments

YAVRU KEDİYİ KURU MAMAYA ALIŞTIRMA

Kedileri büyütmeye başladığımızda iki kısım önemlidir. Bunlardan birincisi yavru kediyi kuru mamaya alıştırma süreci, ikincisi belki biraz daha zor olanı tuvalet eğitimi.

Yavru kediyi kuru mamaya alıştırma, kedinin gelişiminin daha güzel ve düzenli olması açısından önemlidir. Bir diğer faktör de sürekli evde ona uygun mama yapmak zahmetli bir iştir. Her ev yemeği kediye uygun değildir. Yavru kedi bakımı yazımda yeni doğan kedi bakımını daha ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Yaş mamalarla sürekli beslemekte bütçe açısından yorucu ve kedide parazit oluşturması açısından kuru mamaya göre daha risklidir. Peki yavru kediyi kuru mamaya ne zaman alıştırmalıyız?

Yavru Kedi Kuru Mamaya Ne Zaman Geçer?

Bildiğiniz üzere yavru kediler en az 2 ay anne sütüyle beslenmelidirler. Tabi bu süreç içerisinde ilk 1 ayın ardından ek takviyelere başlamak faydalı olacaktır.

Çünkü bu süreçte artık yavrular daha hareketli ve anne sütü de tek başına yetersiz gelebilir. Ayrıca yavruların dişleri de çıkmaya başlayacağından annenin göğsünü ısırmaya başlayabilirler.

Şu ana kadar evdeki doğuran kedilerimde ben hep 32-35 gün arası kuru mamaya geçiş yapmaya ve aynı zamanda su içirmeye başladım. Tabi bu takviyenin yanı sıra anneyi emmeye devam ettiler.

Yavru kedinin kuru mamaya geçme zamanı kediden kediye de belki birkaç günlük değişim yapabilir. Burada kedinin dişlerinin çıkması ve gelişimi önemlidir.

yavru kediyi kuru mamaya alıştırma
Yavru Kediyi kuru mamaya alıştırma

Yavru Kediyi Kuru Mamaya Alıştırma

Aslında çok zorlu bir süreç değildir. Önemli olan ilk etapta ki ben 32. günde kedilerin yakınlarına kuru mama ve su koymaya başlıyorum. Artık bu dönemde daha hareketli olduklarından koku yardımıyla da kendilerinin bulmasına bırakıyorum.

Bazen aynı gün bulsalar bile yemeyebiliyorlar. Ben 35. güne kadar açıkçası zorlamıyorum. Sadece püf noktası olarak şunu söyleyebilirim ki iki farklı markanın yavru kedi mamasını koymanız daha güzel olur. Çünkü her kedi her mamayı yemeyebiliyor.

– Bir de şunu ifade edeyim eğer ki yavrunun aç kaldığını anne sütünün yetmediğini düşünüyorsanız bu dönemde yaş mamayla da takviye yapınız –

Genellikle aynı odaya kuru mamayı koyunca yavrular dişleri de yeteri kadar geliştiyse 33. veya 34. günde kuru mama yemeye başlıyorlar.

Peki kuru mama yemeyen yavru kediniz varsa ne yapmalısınız?

Yavru Kedim Kuru Mama Yemiyor Ne Yapmalıyım?

Bu alışkanlığı her kedi hemen kazanamayabiliyor. Böyle bir durumda yavru kediniz kuru mamaya bir türlü alışamadı ve aç kaldığını da gördüyseniz yaş mama takviyesi bir yandan yapın.

  • Çok sevdiği yaş mamasıyla kuru mamayı azar azar karıştırın.
  • İçme suyuyla çok hafif kuru mamayı yumuşatın.
  • Ön patileriyle birlikte kuru mamanın içerisine koyun.
  • Kuru mamayı cazip hale getirecek şekilde üzerine haşlanmış tavuk suyu veya ciğer suyu gibi malzemelerle hafifçe yumuşatın.
  • Her kedi aynı kuru mamayı sevmeyebilir başka markanın yavru kedi mamasını deneyin

Tüm bunlara rağmen halen yemiyorsa diş ve diş eti rahatsızlıkları olabilir. Bir veterinere götürmekte fayda vardır.

Kedi malzemeleri fiyat karşılaştırması; AMAZON , N11


Yavru kediyi kuru mamaya alıştırma konusunda yazacaklarım şimdilik bu kadar. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Kediler kategorimden diğer yazılarımı ve youtube kanalımdan da kedilerle alakalı videolarımı izleyebilirsiniz. Hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız