nocomments

Kedi Otur Kalk Eğitimi İçin 11 İpucu

Genellikle kedilerin köpekler gibi komutlara cevap verecek şekilde eğitilemeyeceği düşünülür ancak bu doğru değildir. Biraz sabır ve birkaç lezzetli ikramla, zeki kedinize ismine cevap vermek ve hatta istendiğinde kedi otur kalk eğitimi veya uzanmak gibi her türlü şeyi yapmayı öğretebilirsiniz.

Peki kedinize otur kalk eğitimi vermek ne işinize yarayacak. Evinde kedi besleyen herkesin başına gelen olaylardan biri de kedinizin özellikle siz akşam yemeğini hazırlarken sabırsızca tezgaha atlaması ya da sürekli size sürtünerek konsantrenizi dağıtması.

Aslında kedi otur kalk eğitimi ya da buna benzer komutlar bazı yasak yerlere kedinizin ulaşmasını engelleme açısından ya da bakım yaparken, bir yerden bir yere taşırken de oldukça işinize yarayacaktır. Ben de burada size kedilere otur komutu nasıl öğretilir en kısa sürede verebilmek için 11 ipucundan bahsedeceğim.

Şunu da belirteyim ki bu ipuçları kedinize hiçbir şekilde fiziksel müdahale yapmadan ona oturmayı öğretecektir. Elinizle bastırma gibi yöntemler kedilerde bir işe yaramaz. Konuya benzerlik açısından kedilerin garip hareketleri ve anlamları yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Eğitime başlamadan önce bilmemiz gerekenler ve ihtiyaçlarımız:

  • Öncelikle kediniz yetişkin olmalı, yavru kedilerde otur kalk eğitimi vermek bir bebeğe kural koymak gibi bir şeydir. O yüzden yavru kedişler bırakın bebekliklerini doya doya yaşasınlar.
  • Bu eğitimi dikkat dağıtıcı olmayan sessiz bir odada yapın
  • Kedinizi çok uğraştırmayacak, çok fazla çiğneme gerektirmeyen bazı lezzetli ikramlar, kedinizin en çok sevdiği maması
  • Son olarak biraz sabır hatta baya sabırla devam etmek
kedi otur kalk eğitimi
kedi eğitimi otur kalk
kedilere otur komutu nasıl öğretilir
Kedi otur kalk eğitimi belli yerlere kedinizin çıkmasını ve girmesini engellemede de işe yarayabilir.

Kedi Otur Kalk Eğitimine Şimdi Başlayabiliriz

1. Avucunuz yukarı bakacak şekilde işaret parmağınızın en ucu ile başparmağınızın en ucu arasında bir kedi mamasını tutun.

2. Ödül mamasını burnundan 1-2 cm uzakta olacak şekilde kedinizin önünde durun (bazı kediler üzerine eğilmemek için oturmanızı veya diz çökmenizi tercih edebilir).

3. Mamayı kedinizin burnundan yavaşça kaldırın. Daha sonra bakışlarıyla onu takip etmeli ve yukarı bakmalıdırlar.

4. Mamayı yaklaşık beş santimetre yükselttikten sonra, onu yavaşça birkaç santimetre geriye, kedinizin kuyruğuna doğru hareket ettirmeye başlayın. İkramı bakışlarıyla takip ederlerse doğal olarak oturur pozisyona geçmeleri gerekir. Bunu anlamaları birkaç saniye alabilir, bu nedenle hemen oturmazlarsa ödülü yerinde tutun.

5. Kediniz oturur oturmaz ‘evet’ deyin ve ona ödül mamasını verin. Kediniz mamaları takip etmede iyiyse, mamayı ondan kısa bir mesafeye atın, böylece hareket etsin ve doğal olarak pozisyonunu tekrar başlamaya hazır hale getirsin. Değilse, endişelenmeyin, kedinizi elle besleyin, ardından ayağa kalkması için kendinizi hareket ettirin ve işlemi yeniden başlatabilirsiniz.

6. Kediniz bu süreçten memnunsa, 1-6 arasındaki adımları birkaç kez tekrarlayın, böylece yerde oturmanın ona ödül vereceğini öğrenecektir.

7. Egzersiz seanslarınız tutarlı bir şekilde başarılı olduğunda, el hareketinizi kademeli olarak değiştirebilirsiniz. Ödül mamasını tutan elinizi kedinizin önüne koyun ve ardından kedinize oturmasını işaret etmek için bileğinizi yukarı doğru hafifçe vurun. Oturduklarında, “evet” deyin ve onlara ödül verin.

8. Kediniz bu sinyalde ustalaştığında, mamalara olan güveninizi azaltmaya başlayabilirsiniz. Elinizi ikram torbasına/kasesine koyun ama aslında bir tanesini çıkarmayın. Yine de elinizi daha önce yaptığınız gibi kedinize uzatın ve hareketleri tekrarlayın. Kediniz oturursa, “Evet” deyin ve ardından ona bir ödül ısmarlayın – onu her zaman bir şekilde ödüllendirmeniz gerekir.

9. Bu birkaç kez işe yaradığında, önceden bir ödül alıyormuş gibi davranmadan elinizi uzatabilirsiniz. Umarız kediniz yine de el işaretinize yanıt olarak oturur, ancak yine de “evet” diyerek ve ardından ona bir ödül vererek onu takip ettiğinizden emin olun.

10. Artık oturmanın onlara bir zevk vereceğini anladılar, görsel olduğu kadar sözlü bir işarete de yanıt olarak oturmaları için onları eğitmeye başlayabilirsiniz. İşlemi önceki gibi tekrarlayın, ancak normal el işaretini vermeden bir saniye önce, seçtiğiniz ipucu kelimesini söyleyin. Bu, istediğiniz herhangi bir kelime olabilir, çünkü kediniz anlama değil, yalnızca sese tepki verecektir (örneğin, ‘otur’, hatta ‘çök’ veya ‘bravo’ diyebilirsiniz, her şey işe yarayacaktır). Bunu birkaç kez tekrarladıktan sonra, kediniz gürültüyü oturmayla ilişkilendirmeye başlayacak ve işaret kelimeyi söylediğinizde oturarak el işaretini önceden boşaltacaktır.

11. Kediniz rahat bir şekilde işarete oturduğunda, kedinizden daha uzakta durarak veya daha uzun süre oturmaya teşvik ederek bu işlemi tekrarlamaya başlayabilirsiniz.

Kedi otur kalk eğitimi yapılabileceğine inanmıyorsanız, şu youtube videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Eğitim boyunca, seansları en fazla üç dakika tutmaya çalışın ve ardından kedinize ara verin. Günde üç, üç dakikalık seanslara sadık kalabiliyorsanız, umarız kedinizi yedi gün içinde sözel ipucunuza yanıt olarak oturtabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı kedilerin bu konuda ustalaşmasının diğerlerinden daha uzun süreceğini ve bazılarının bunu hiç anlamayabileceğini unutmamak önemlidir.

Sabırlı olun ve kendinizi hayal kırıklığına uğramış bulursanız, ara verin ve daha sonra geri dönün. Kedinizi fiziksel olarak oturma pozisyonuna zorlamamak önemlidir, çünkü bu onun strese girmesine neden olur ve davranışsal veya tıbbi sorunlara yol açabilir. Eğitim hem siz hem de kediniz için eğlenceli bir deneyim olmalıdır, bu nedenle her zaman olumlu şekilde davranın ve isterlerse durarak onlara zarar verebilecek hareketlerden kaçının.

Kedilerdeki otur kalk eğitimi ile alakalı basit 11 ipucunu sizlerle paylaştım. Diğer yazılarımda görüşmek ümidiyle sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız