nocomments

6 Maddede Kediler Neden Patileriyle Masaj Yapar?

Kediler gizemli yaratıklar. Garip ve ilgimizi çekecek hareketleri var. Bunlardan biri de yoğurma hareketi de dediğimiz masaj hareketleri. Peki kediler neden patileriyle masaj yapar, bu masaj ne anlama gelir. Bazen battaniyeye bazen bize genel olarak ön patileriyle bu hareketi yaparlar.

Tüm kediler yapmasa da genellikle kediler patileriyle bize masaj yaparlar. Bu genel olarak doğuştan gelen normal bir durumdur. Bazen okşandıklarında mırlayarak yoğururlar bazen de sebep yokken gelerek size veya yumuşak battaniye gibi bir eşyaya patileriyle masaj yaparlar.

Kedilerin garip hareketleri yazımda ve videomda kısmen bahsettiğim bu durumu, gelin bu yazımda yapılan araştırmaların da neticesinde 6 maddede kediler neden  patileriyle masaj yapar, bizi veya battaniyeyi neden yoğurur inceleyelim. Ayrıca yazının son kısmında yoğurma hareketi biraz acı verici olabiliyor. Bazı kediler tırnak takabiliyorlar bu konuda neler yapabiliriz bundan da bahsettim.

1. Süt Alışkanlığı

Yapılan Araştırmalarda en fazla ön plana çıkan madde bu. Yani kedilerin patileriyle masaj yapması daha yavrularken anneyi emerken sütü bir nevi arttırmak için ve mutlu hissettikleri için annenin göğsüne yaptıkları masajla ilgili.

Bir nevi süt akışını hızlandırmak, düzenlemek için yapılan içgüdüsel bir davranıştır. Bu nedenle de anne göğsü gibi yumuşak yüzeyleri battaniye, peluş oyuncak gibi nesneleri kendilerine masaj yeri olarak seçerler.

Bazı kediler yetişkin olduktan sonra da bu hareketi devam ettirirler ve aslında mutlu oldukları keyifli anlarında bu hareketi yapıyorlar diyebiliriz.

2. Bölgelerini işaretlemek için

Kediler bölgeci canlılardır. Bilhassa da erkek kediler daha bölgecidirler. Bu nedenle kedilerin patileriyle yaptıkları bu masaj hareketini dikkat ederseniz daha çok erkek kediler yaparlar.

Yani bir nevi bu bölge benim, bu insanı seviyorum bana ait ya da bu eşya benim demenin bir şekli olarak yoğurma hareketini yapabilirler.

3. Yatağı hazır hale getirmek

Basit şekilde düşünecek olursak yapılan araştırmalar kedilerin patileriyle yaptıkları masaj hareketini uyumadan önce ortamı hazır hale getirmek için de olabileceğini göstermiştir.

Dikkat ederseniz siz yokken bile kediniz bazen bir eşyaya yoğurma hareketi yapar ve sonrasında güzelce üzerine yatarak kestirmeye başlar. Yani kediniz uyumadan önce ortamı ve kendini rahatlatmış olur.

kediler neden patileriyle masaj yapar
kediler neden battaniyeye masaj yapar
kediler yoğurma hareketini neden yapar
erkek kediler neden masaj yapar
Kediler neden patileriyle masaj yapar. Erkek ve Dişi kediler battaniyeye ve size masaj yapabilirler. Peki bu ne anlama gelir?

4. Senden hoşlandıklarını göstermek için

Kediler neden patileriyle masaj yaparlar eğer ki bu masajı bize yapıyorlarsa bilin ki bu sizi sevdiği içindir ve bu sevgisini göstermek için size masaj yaparlar ve yoğururlar.

Köpekler nasıl ki bir insanı sevdiklerinde yalıyorlarsa kedilerin sevgisini gösterme biçimlerinden biri de bu masaj hareketidir.

Kedi kuru mamalarında uygun fiyatlar: AMAZON

5. Egzersiz

Bizim de zaman zaman gerinmeye ve egzersize ihtiyacımız olur. Kediler de bu hareketi gerinebilmek egzersiz yapmak için yapıyor olabilirler.

Yani kaslarını esnetmek için yoga ustaları gibi yoğurma hareketi yaparlar. Bir düşünün omuzlarınız ağrıyorsa, bir yüzeye tutunup ona doğru çekmek iyi hissettirir. Patileriyle yoğurmak, kedilerin bir sonraki uykuya kadar kendilerini zinde tutmalarının birçok yolundan biridir.

6. Kızgınlık Belirtisi Olarak Patileriyle Masaj Yaparlar

Kediniz kısır değilse eşleşmek istediği dönemlerde kızgınlık dönemine girerler ve bu dönemde değişik hareketler yapabilirler. İşte kediler neden patileriyle masaj yapar sorusunun bir cevabı da budur.

Yani yoğurma hareketi dişi veya erkek kedinizin çiftleşmeye açık olduğunun bir işareti de olabilir. Tabi bununla birlikte diğer kızışma belirtilerini de izlemek gerekir. Yani kediniz aniden ekstra sevecen olduysa, insanlara veya yüzeylere çok fazla sürtünmeye başladıysa bu kedinizin çiftleşmeye hazır olduğunu gösterebilir.

Kedinizin Masaj Yapmasını Nasıl Durdurabiliriz?

Bu hareketi durdurmaya gerek yok çünkü sonuç olarak kedinizdeki genel olarak olumlu bir yansımanın sonucu olarak kediniz bu masaj hareketini yapar. Fakat bazen bu masaj hareketi bizim üzerimizde yapıldığında can yakıcı olabiliyor.

Eğer kediniz çok sık bu hareketi size yapıyorsa birkaç önlemle can yakışının önüne geçebilirsiniz.

  • Kedinizi başka yerde yoğurmaya teşvik edebilirsiniz. Mesela bir kedi nanesiyle kedinizin dikkatini başka yere çekebilirsiniz.
  • Kedinizin direk tırnağını size batırmasını engellemek için araya yastık veya battaniye gibi bir engelleyici koyabilirsiniz.
  • Yine dikkatini dağıtmak amaçlı bir oyuncak veya ikramla kedinizi başka noktaya çekebilirsiniz ya da nazikçe kedinizi yere koyabilirsiniz
  • Çok tavsiye etmesem de eğer düzgün şekilde yapabiliyorsanız kedinizin tırnağını periyodik olarak kesebilirsiniz.
  • Son olarak kedinizi yoğurma hareketi nedeniyle kesinlikle cezalandırmayın! Kedinizin size olan güvenini kaybetmesine ve saldırgan olmasına neden olursunuz.

Kedilerin masaj hareketlerinin anlamları bu şekilde. Yazımı beğendiyseniz benim için en güzel teşekkür link vererek yazımı paylaşmanız olacaktır. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle siz ve kedileriniz sağlık mutluluk esenlikle kalın!

Yorum Yazınız