nocomments

KEDİLER SAHİPLERİNİ ÖZLER Mİ ve TANIR MI?

Biraz umursamaz gibi dursalar da kediler sahiplerini tanır mı ve hatırlar mı? Kediler onları çağırdığımızda neden bizi görmezden geliyor? Kediler isimlerini öğrenebilir mi? Kedilerimiz onları sevdiğimizi anlıyor mu? Ve kediler sahiplerini özler mi gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Evinizde bir kediniz veya daha fazla kediniz var. Bir yandan onların bakımlarıyla ilgilenirken diğer yandan da tabi ki dünya ile ilgili diğer işlerimize devam etmek zorundayız. Bazen sabah çıkıyoruz akşam eve giriyoruz bazen de gidiyoruz 2-3 gün evde bırakıyoruz veya bırakmak zorunda kalıyoruz. Peki bu süreçte kediler sahiplerini özler mi, özlediklerine dair belirtiler nelerdir ya da eve döndüğümüzde kediler sahiplerini tanır mı, ne kadar zamanda unutur?

Evimde 3 kedi var sokakta beslediğim kediler var yaşadıklarım, tecrübelerim ve yapılan araştırmalar neticesinde ki sonuçlar üzerinden bu yazıda sizin için bir derleme yapmaya çalıştım. Video olarak izlemek isterseniz buradan youtube videomdan da izleyebilirsiniz. Ayrıca bu konuyla ilgili olması açısından kediler öpüldüğünü anlar mı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Kediler sahiplerini tanır mı?

İlk olarak bu konuyla başlayalım. Yetişkin ve yavru kediler bizi tanır mı? Kediniz özellikle 4-5 aylık olduklarından itibaren sadece kim olduğunuzu bilmekle kalmaz, aynı zamanda sizi kendi evinizdeki diğer insanlardan ayırt edebilir. Hatta kedilerin her evde favori bir insanı bile vardır. Onu diğerlerinden ayırır bir nevi evde rol modeli olarak onu belirleyebilir. Nereye gitse takip eder ve onunla ilgilenmesini ister.

Kediler doğal olarak onlarla oynayanlara, onları besleyenlere veya onlara bakanlara karşı şefkat duyarlar ancak bunu her zaman belli etmezler. Şöyle de bir durum var. Bizim evde mama, tuvalet ve diğer bakımlarıyla daha çok ben ilgilensem de evdeki 3 kedinin de daha çok favorisi çocuklar. Yani bu durumda kediler kendileriyle oyun kuranları ve daha fazla şefkatli davrananları daha çok seviyorlar diyebiliriz.

Bir diğer hususta; araştırmalar kedilerin sahiplerini göremediğini göstermiştir. Kediler renk körü ve miyop olduğu için insan yüzlerinin hepsi kedilere oldukça benzer görünebilir.

Bunun yerine kediler insanları koku ve sese göre tanımlar. Yani kedinizin sizi tanıması yüz hatlarınızdan daha çok koku ve sesinize göre ayırt etmesidir. Kısacası kediniz sizi aradan uzun süre bile geçse muhakkak tanıyacaktır.

kediler sahiplerini özler mi
Kediler sahiplerini özler mi ve tanır mı?

Kediler kendi isimlerini öğrenir mi?

Scientific Reports dergisinde yayınlanan bir araştırma, kedilerin bir yabancı tarafından çağrılsa bile isimlerini bildiğini gösterdi. Aslında kediler, evlerinde yaşayan insanların isimlerini de biliyor olabilirler.

Bu çalışma, kedilerin öğrenmede köpekler kadar iyi olduğunu göstermektedir. Sahiplerine öğrendiklerini göstermeye pek hevesli değiller.

En büyük 4 yaşındaki kedim gümüş adını söylediğimde ve adıyla çağırdığımda geliyor. Hatta geçen gün tezgahın üzerine çıkarsan sana kavun vermem dediğimde bir gün boyunca çok sevdiği kavun kabukları tezgahta durmasına rağmen çıkmadığına şahit oldum.

Diğerleri henüz o kadar ileri değiller. Pisi pisi harici adlarını söylediğimde pek baktıklarını söyleyemem. Onlar da 2 yaşın üzerindeler ama yavaş yavaş isimlerine alışmaya başlıyorlar. Onları sürekli pisi pisi değil de isimleriyle hitap ederek çağırırsanız daha hızlı şekilde isimlerini öğretebilirsiniz.

kediler sahiplerini tanır mı
2,5 yaşında kedim Bulut

Kediler neden bize cevap vermiyor?

Kediniz sesinizi tanıyorsa, adını söylediğinizde neden sizi görmezden geliyorlar? Bir kedi mutlaka bir köpek gibi bir odaya koşarak gelmez. Bunun yerine kulaklarını seğirecek veya başlarını hafifçe eğecekler, bu da sizin sesinizi kabul ettiklerini ve işlerine devam ettiklerini gösteriyor.

Bunu kişisel olarak almayın çünkü kediniz sizi görmezden gelmiyor. Belirgin şekilde yaptığı tepki eksikliği, kedinizin sesinizi tanıdığını ve kendini güvende hissettiğini de gösterir. Davranış güvenli bir bağlanmayı önerdiğinden, bu bir iltifat olarak kabul edilmelidir. Yani kedinizin önünüzde güvenli bir şekilde sakince oturmaları da size güveninden kaynaklanmaktadır.

Kediler sahiplerini özler mi?

Kediler, uzaktayken sahiplerini özlüyor. Araştırmalar, kedilerin sahipleri yanındayken kendilerini daha güvende hissettiklerini ve hatta sahipleri gittiklerinde stres ve ayrılık kaygısı yaşayabildiklerini göstermiştir.

Kedilerin birçok farklı kişilik tipine sahip olduğunu hatırlamak önemlidir. Evde yalnız bırakıldığında bazı kediler pencere kenarına oturur ve sabırla geri dönmenizi bekler. Hatta sizi dışarıda gördüklerinde miyavlayarak kapıya koşabilirler.

Diğer bazı kediler, aşırı miyavlama, evde volta atma, sizi arama, kaçmaya çalışma ve tuvalet kabı haricine yapma gibi ayrılık kaygısı belirtileri gösterebilir.

Ve unutmayın ki kediler bağımsız ve güçlü hayvanlar olsalar da hassastırlar ve sahiplerine aşırı derecede bağlanabilirler. Özellikle yavru kedilerden ziyade 5-6 aylıktan sonra kedilerin başkalarına sahiplendirilmesi onlarda ciddi problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir. Bazen komşuya verin bir bakın isterseniz nasıl eve koştuklarını, orada her yeri tırmalamaya başladıklarını. 

Terk edilmiş birçok kedi, kendilerini nasıl koruyacağını ve hayatta kalmayı bilemeyebilir. İçmeyi ve yemeyi bırakabilirler ve sorunları, terk etmenin psikolojik etkileri ve stresiyle daha da ağırlaşabilir. Hatta kendisine iyi davranmayan gargamele bile azmanın nasıl bağlı olduğuna bakabilirsiniz. Yani kediler sahiplerini özler mi evet özlerler.

Kediler ruh halimizi hissedebilir mi?

Kediler sadece ruh halimizi tanıma ve algılama yeteneğine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda onlardan etkilenirler.

Kedilerimiz günün büyük bir bölümünü bizi analiz ederek ve duygularımıza tepki vererek ve o anda nasıl hissettiğimize göre davranışlarını değiştirerek harcarlar.

Örneğin, Oakland Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırma, kedilerin sahiplerinin gülümsediğini gördüklerinde mırlama gibi “olumlu” davranışlar sergileme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Öte yandan kaş çatma durumunda onların da strese girdikleri gözlemlendi.

Bir kedi bir insanı ne kadar süre hatırlayabilir?

Sizi tanımak başka bir şey ama kedi arkadaşınızın sizi hatırlayıp hatırlamadığını da merak ediyor olabilirsiniz özellikle de herhangi bir nedenle ayrıldıysanız. Kedi sahibini ne kadar zamanda unutur?

Bir kedinin hafızasının ne kadar geriye gidebileceğine dair kesin bir zaman koymak imkansız olsa da, bir kedinin uzun süreli hafızasının belirsiz olduğuna inanılıyor. Sahiplerini yıllar sonra tanıyan kedilerin birçok hikayesi var. Yıllar sonra eve dönen ve sahiplerine sarılan kedileri sosyal medyadan ve haberlerden görmüşsünüzdür. 2-3 sene sonra bile eve dönerek sahibine sarılan kediler vardır. Bu da kedinin uzun süre bile sahibini hatırlayabildiğini gösterir.

Yorum Yazınız