nocomments

Kediler Tatlı Yer mi? Kedilere Verilmemesi Gereken Yiyecekler – Sık Sorulanlar

Bu yazımızda evinde veya sokakta veya bahçede kedi besleyenlerin aklına en çok takılan soruların bir kısmını cevaplamaya çalışacağım. Bunlar; kediler tatlı yer mi, kediler ekmek yer mi, kediler makarna yer mi, kediler çikolata yer mi, kediler patates yer mi, kedilere verilmemesi gereken yiyecekler nelerdir sorularıdır.

Şuanda evimde 3 kedi ve daha öncesinde onlarca yavru kedi beslemiş ve sokakta da onlarcasını beslemiş biri olarak kendi tecrübelerime göre cevaplamaya çalışacağım.

Kediler Tatlı Yer mi?

Kediler normalde bünyelerinin hoşuna gitmeyecek yiyecekleri kokladıktan sonra yemezler. Ama bu genelde bu şekilde olur. Bu genelin dışına çıkan kediler de olabilmektedir.

Bu nedenle temkinli olmakta fayda vardır. Normalde kediler tatlıyı da yemezler ama dediğim gibi bazı kediler tadına bakmaya çalışabilirler.

Tatlının içerisinde bulunan glikoz yani şeker kediler için zararlıdır. Ama özellikle sütlü tatlılarda kedilerimiz tatlıya gömülebilir. Sütte aslında kedilerde ishale neden olabilir.

Ama eğer kediniz yediyse az miktarlarda bir sıkıntı oluşturmaz. Benim de bazen başıma geldiği oluyor. Bazen dolabın bile içine girerek tatlı yedikleri olabiliyor.

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de şekerin olumsuz etkilerinden dolayı kedinin tatlı yemesi zararlıdır. Kedilerin bünyesini insana göre oranladığımızda tabi ki çok daha zayıf olduğu için küçük porsiyonlarda bile verilmemesi daha iyidir.

Kediler Ekmek Yer mi?

Bir diğer çok sorulan soru da kediler ekmek yer mi sorusudur. Özellikle sokakta beslenen canlara en çok atılan yiyeceklerden birisi ekmektir.

Kendi kedilerimden örnek verecek olursam evde beslediğim kedilerim bazen ekmek poşetini delip içinden ekmek yemek için can atıyorlar. Onlara farklı bir lezzet gibi geliyor.

Kediler Tatlı Yer mi? Kediler Ekmek Yer mi?
Kediler Tatlı Yer mi? Kediler Ekmek Yer mi?

Sokaktaki kediler de yüzüne bakmıyor. Şunu da unutmamak gerekir kediler kolay kolay kendilerine zarar verecek yiyecekleri yemezler ama yukarıda da değindiğim gibi temkinli olmak gerekir.

Kediler her ne kadar etobur canlılar da olsalar, onlara tahıllı yiyecekler iyi değil dense de azar miktarlarda vermenizde sakınca yoktur. Hatta yoğurta ya da süte bulayarak az miktarda verilebilir.

Kediler Makarna Yer mi? Kediler Patates Yer mi?

Aslında yukarıda ekmek için söylediğim şeyler makarna ve patates için de geçerlidir. Azar miktarlarda kedinize makarna veya patates de verilebilir. Yalnız ekmek makarna ya da patates gibi şeyleri aynı gün vermemenizde fayda vardır.

Yani az makarna az da patates ya da ekmek vereyim demeyin kediniz şişer ve mide, böbrek ya da bağırsak problemleri yaşayabilir. Bu tarz yiyecekleri hatta hiç vermeseniz daha iyi olacaktır.

Bunların yerine yaş ve kuru mama dışında kedilerin sevdiği yiyecekler yazımdaki et ürünleri tarzı şeyleri vermeniz daha iyi olacaktır.

Tabi bir de azı karar çoğu zarar ilkemizi unutmamak gerekli.

Kediler Çikolata Yer mi?

Kedilerimizi uzak tutmamız gereken yiyeceklerden biri de çikolatadır. Çikolata ve çikolatalı ürünleri kedilerimizden uzak tutmalıyız.

Şunu da söylemek gerekir ki kediler de zaten çok aç kalmazlarsa çikolatayı koklayıp bırakırlar. Yani bendeki kediler bugüne kadar hiç yanaşmadılar.

Kedilerin çikolata yemesi hatta şekerli diğer ürünler gözlerini kör edebilirler.

Kedilere Verilmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Tabi buraya bütün listeyi koymak imkansız olsa da genel hatlarıyla ifade etmekte fayda vardır. Kedilerin yememesi gereken yiyecekler;

Çikolata, üzüm, kuru üzüm, çay, kahve, kafeinli içecekler, yağlı yiyecekler, salçalı baharatlı soslu yiyecekler, soğan verilmemelidir. Bunların haricinde de bizim de yediğimiz yiyeceklerde tahıllı, karbonhidratlı yiyecekleri de vermemek daha iyidir.

Sadece bazı yiyecekleri sindirim sistemlerini rahatlatmak için az miktarlarda verebiliriz. Kediler ne yer kategorisinden konuyla alakalı merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Youtube sayfamdan da videolarımdan kedilerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca eklemek istediğiniz soru, görüş veya önerileriniz için aşağıdaki yorumlar kısmına yazarsanız mutlu olurum.

Yorum Yazınız