nocomments

Kediler Öpüldüğünü Anlar mı? Hoşlanır mı?

Sevimli tüylü yapılarıyla insan dayanamıyor, yanaklarını sıkıp öpesi geliyor. Peki kediler öpüldüğünü anlar mı, bundan yani öpülmekten hoşlanır mı, ne hissederler yoksa daha fazla rahatsız mı olurlar, kedi öpmek zararlı mı, dikkat etmemiz ve kaçınmamız gereken hususları yazımda bulabilirsiniz.

Bizim evde özellikle çocuklar hiç dayanamıyor kedileri öpüyorlar. Bu süreçte ben de kişisel olarak kediler öpüldüğünü anlar mı konusunda analizlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kediler öpüldüğünde bunu nasıl hissediyor, sevildiğini anlayabilir mi yoksa daha çok rahatsız edici bir durum olarak mı algılarlar, bunları anlayabilmek için kedimizin hareketlerini gözlemleyelim.

Bu süreçte farklı farklı durumlar var. İnsan acaba kedileri öptüğümde onlara rahatsızlık mı veriyorum yoksa aramızdaki bağ daha da güçleniyor mu diye düşünüyor. Bir de sağlık açısından kedileri öpmek zararlı mı, tüyünde bir rahatsızlık bize geçebilir mi diye endişeleniyoruz ( bknz  kedi tüyü sağlığa zararlı mı? ) Dilerseniz kediler öpülmekten hoşlanır mı, bunu hisseder mi ve anlar mı konusunda görsel olarak youtube videomdan da izleyebilirsiniz.

Kediler Öpüldüğünü Anlar mı?

Kediler, sevgi gösterdikleri, duyguları algıladıkları ve bizden farklı iletişim kurdukları için öpücükleri biz insanlar gibi anlamazlar. Bununla birlikte, bazı kediler, düzenli olarak yapıldığında öpücüklerin sahiplerinin şefkat gösterme yolu olduğunu anlayabilir. Tabi öperken sıkarsanız bu durumdan hiç hoşlanmazlar.

Her kedi öpülmekten hoşlanmaya da bilir. Bunu hareketleriyle kaçarak veya ısırmaya, tırmalamaya kalkarak bunu size belli ederler. Böyle bir durumda eğer zorlarsanız kedinizin güvenini kaybedersiniz, kaybedebilirsiniz.

Genel olarak söylemek gerekirse kediler öpüldüklerinde bunun sevgi göstergesi olduğunu anlamaları biraz zor olabilir. Eğer başlarını size sürterlerse, mırıldanmaya başlarlarsa, onu sevmeniz için size biraz daha yakınlaşırsa bilin ki bu durumdan hoşlanmış demektir.

Fakat kedinizi öptüğünüzde iri ve sabit gözlerle size bakmaya başladıysa, kuyruğunu kırbaçlamaya başlarsa, kulakları arkaya doğru yataylaştıysa, tırmalama, ısırma, hele ki tıslarsa bilin ki bundan hoşlanmamıştır. Böyle bir durumda bu davranıştan vazgeçmeniz iyi olacaktır.

Özellikle yavru kediler öpüldüğünü anlar mı derseniz fark edemezler ama daha savunmasız olduklarından çokta seslerini çıkaramazlar.

Kedileri Öpme Konusunda Dikkat Etmemiz Gerekenler

Kediler öpüldüğünü anlar mı konusunda dikkat etmemiz ve kaçınmamız gereken önemli hususlar var. Kedileri dudaklarından öpmekten kaçının. Bu, birçok kedi için rahatsız edicidir. Ayrıca kediler, tükürükleriyle temas yoluyla insanlara bulaşan bakteri ve parazitleri de taşıyabilir. Bu özellikle yavru kediler, aşıları ve parazit kontrolleri aşıları yapılmamış kediler ve diş problemleri olan kediler için geçerlidir.

İyi tanımadığınız bir kediyi öpmeyin. Kendi kediniz öpücüklerinizi seviyor gibi görünse bile, diğer kediler sevmeyebilir. Sizi tanımayan bir kedi, çok iyi tanıdığı bir insana izin verse de sizin yakınlaşmanızdan hoşlanmayabilir.

Çocuğunuza kedileri öpme konusunda eğitim verin, dikkat etmesini sağlayın. Eğer çocuğunuz çok küçükse öpme konusunda tamamen kaçınmasını sağlayın. Bazı kedilerin çocuklara yetişkinlerden daha az toleransı olabilir ve eğer çocuk kediyi fazlaca sıkıştırarak öperse kedi, ısırabilir veya tırmalayabilir ve maalesef en olası hedef çocuğun yüzü olacaktır.


Bunun gibi hususları dikkate alalım. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız