nocomments

Kediler Ton Balığı Yer mi? Kediler Hakkında Sık Sorulanlar-2

Kediler ne yer kategorimizde yeni bir yazıyla sizlerle birlikteyiz. Bu yazıda; kediler ton balığı yer mi, kediler pilav yer mi, kediler meyve yer mi, kediler ot yer mi, yavru kediler ne zaman kuru mama yer, kediler mısır yer mi gibi soruları cevaplayacağım.

Evimde ve sokakta beslediğim canlarda yaşadığım tecrübeler ışığında size aktarmaya çalışacağım.

Kediler Ton Balığı Yer mi?

Hemen hemen her kedi yaş mama yemeyi sever. Bazı kediler tabi ki bunda istisnadır. Öncelikle eğer ki kediniz yaş mamayı sevmiyorsa zorlamayın bol su içmesi ve kuru mama yemesi bir çok açıdan yeterlidir.

Hatta dengesiz ve aşırı yaş mama kedinize parazit bulaşması açısından tehlikelidir. Peki ton balığı da yaş mama gibi midir?

Üç aşağı beş yukarı aynı diyebiliriz. Açıkçası ben yaş mamalar konusunda daha temkinli olduğum için kedilerime ara ara ton balığı konservesi veriyorum.

Kediye balık vermek tüy dökülmesinin azalması, parlaklığı ve sağlığı açısından güzeldir. Aşırıya kaçmadan ara ara kedilerinize yaş mama niyetine ton balığı verebilirsiniz.

Hatta ben yavru kedilerim kuru mamaya geçmeden önce ton balığı vererek geçişini sağlamıştım. Kediler ton balığı yer mi konusunda eğer ki özel alerjik bir durum yoksa kedinize gönül rahatlığıyla arada bir verebilirsiniz.

Kediler Pilav Yer mi?

Bu konu biraz tartışmalı olmakla beraber kendi tecrübelerimden yola çıkarak cevaplamaya çalışacağım. Kediler aslında kendileri için yemek konusunda seçicidirler ama bir tek dozunu, miktarını ayarlayamazlar.

Bana mı öyle geldi bilmiyorum örneğin üzüm kediler için çok tehlikelidir ama zaten ben daha üzüme yanaşan kedi görmedim. En fazla koklar bırakırlar. Belki çok aç kalırlarsa bulaşırlar.

Ama yeme miktarlarını da çoğu zaman ayarlayamazlar. Mesela bıraksam bir bütün kavunu bir oturuşta yerler sonra da malum ishal ve kusma.

Konumuza devam edecek olursak kediler için bulgur veya pirinç pilavı çok değişmez. Sos, baharat, tuz gibi şeyler kediler için zararlıdır. Bunun harici pilav da karbonhidrat içerir kediler için çok yararı yoktur. Biraz enerji açısından iyidir.

Bazı kuru mamaların içerisinde de pirinç bulunur. Çok vermemek kaydıyla tatsız tuzsuz şekilde az miktarlarda kedimiz pilav yiyebilir ama özellikle onun yemesi için yapmasanız daha iyidir.

Sizin İçin Önerilen: Sokak Kedileri İçin Mama Önerileri

Kediler Meyve Yer mi?

Kedilerin bazı meyveleri yemesi zararlı, bazılarını yemesinde sakınca yoktur. Genel olarak içeriği şekerli olduğu için aşırı vermemek daha iyidir.

Bu konu hakkında aslında daha ayrıntılı, kedilerin hangi meyveleri yiyebilecekleri hakkında yazmış olduğum bir yazı var. Buraya tıklayarak o yazımı okumanız daha iyi olacaktır.

Kediler Ton Balığı Yer mi? ve Sık Sorulanlar

Kediler Ot Yer mi?

Kediler sürekli kendilerini yalayarak temizlerler ve bu sırada tüy yutarlar. Bu midelerinde topaklaşır ve bulantılara neden olur.

Bu nedenle ot yiyerek sindirim sistemini rahatlatmak için kusarlar ve içlerindeki tüy yumaklarını dışarıya çıkarırlar. Benim kedim bazen dışarıya çıktığında hemen ot yemeye başlar ve midesini rahatlatır.

Ben de evdeki saksıya muhabbet kuşu yemi tohumunu ekiyorum. Ordan çıkan yeşillikleri kedim afiyetle yiyor. Ayrıca isterseniz kedinize malt hair tüplerden alıp verebilirsiniz. O da sindirim sistemi için iyi gelecektir.

Yavru Kediler Ne Zaman Kuru Mama Yer?

Yavrudan kedi büyütenlerin en çok merak ettiklerinden biri de budur. Kedim ne zaman kuru mamaya başlamalı ya da başlayabilir?

Yavru kediler gelişimleri için en az 2 ay anne sütü almalıdır. Anne sütünün yanı sıra 33 günlükten sonra yakınlarına mama kabı koyarsanız yavaş yavaş kuru mamaya da başlayabilirler.

Unutmayın kediniz ne kadar çok anne sütü alırsa o kadar faydalıdır. Ama bazen anne çok fazla emzirmeyebiliyor. Bu durumda kuru mamaya eğer yiyemezse az az yaş mama verebilirsiniz.

Dışarıdan mama takviyesine başladığı anda yakınından taze suyu da eksik etmeyin.

Kediler Mısır Yer mi?

Pilav için söylediklerimiz aslında mısır için de geçerli. Eğer çok istekliyse kedinize azar azar verebilirsiniz.

Bugün sizlerle kediler ton balığı yer mi ve diğer çok sorulan bazı sorularla alakalı bilgilendirme yapmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Youtube kanalımdan da kedilerle alakalı videolarımı izleyebilirsiniz. Varsa soru, görüş ve önerileriniz, aşağıdaki yorumlar kısmına yazmanız beni mutlu edecektir. Bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere hoşça kalın!

Yorum Yazınız