nocomments

Kediler Nerelere Doğurur? Kediye Doğum Yeri Hazırlama

Kedinizin doğumu yaklaştığında en fazla telaş ettiğimiz konulardan birisi de kediler nerelere doğurur, nerede doğum yapar konusudur. Elimizden geldiğince birçok yer ayarlarız ve oralara doğum yapacaklarını düşünürüz fakat gerçek böyle midir, nasıl bir yer hazırlamamız gerekir yazımda aktaracağım.

Kediler doğum esnasında mümkün olduğunca sessiz sakin mahremiyetine uygun yerleri tercih ederler. Kedimize doğum yeri hazırlarken tüm bunları göz önünde bulundurmanız gerekli.

Şunu da bilmek gerekir ki kediler doğum yaptıktan sonra özellikle ilk 15 gün yerini değiştirmek oldukça zordur. Kendisi isterse değiştirir.

Kediler nerelere doğurur konusunda madde madde yazalım. Konuyla alakalı olması açısından kedilerin gebelik süreciyle ve doğuma yakın belirtilerle alakalı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

kediler nerelere doğurur
Kediler Nerelere Doğurur? Kediler Nerede Doğum Yapar?

1- Çekyat Altları

Eğer ki evinizde girebilecekleri altındaki sandığa ulaşabilecekleri bir çekyat kanepe gibi yer varsa ilk tercih edecekleri yerlerden birisi burasıdır. Buraya da girebilir mi diye düşünmeyin. Unutmayın kediler kafalarının geçtiği her yere girebilirler.

Size tavsiyem bu tarz bir yer varsa oraya geçişi engellemeniz en güzeli olur. Nitekim eğer oraya doğum yaparsa beslemesi ve sizin kontrolünüz çok zor olur. Maalesef bir kere başıma geldi ve yavru öldü.

2- Dolap İçleri

Kediler nerelere doğum yapar konusunda en sık olarak doğum yaptıkları yerlerden birisi de dolap içleridir. Hatta bazen evinizin kapısını açık bıraktığınızda dışarıdan kedi bile gelip dolabın içine doğum yapabilir.

Eğer uygun olarak bakabileceğiniz bir dolabınız varsa, içinde kedinizin doğurmasını sağlayabilirsiniz. Ama çoğu zaman dolaplarda eşyalar olduğu için bizim açımızdan kedinin dolaba doğum yapması sıkıntı oluşturacaktır.

Kedi malzemeleri fiyat karşılaştırması; TRENDYOL GİTTİGİDİYOR N11

3- Yorgan Battaniye Altları

Özellikle kediler doğuma yakın dikkat ederseniz evdeki battaniyelerin örtülerin altına sıklıkla girmeye başlarlar. Bu aslında onların kendine oraları yer belirlediklerini gösterir. Hafif bir örtünün altına doğum yapmaları belki çok sıkıntı çıkarmaz ama bir yorganın altına doğurmaları zor olacaktır. Siz fark edene kadar yavrular boğulmuş olabilir.

Böyle bir yerde doğum yapmaları ilk etapta yavruların zarar görmesine neden olur bu nedenle mümkün olduğunca yatakların içine girmesini engellemeniz iyi olacaktır.

4- Kutu İçleri

Kediler nerelere doğurur konusunda bana göre en kullanışlı doğum yerleri kutu içleri oluyor. Orada anne kedi hem bakımını daha rahat yapıyor hem de güvenli bulduğu için stresi daha az oluyor.

En son kedime kutu yer hazırladım ve doğumunu oraya yaptı. Karton ve sağlam kutu olmasına dikkat edin. Üzerine başka kedi ya da anne kedi zıpladığında çökme yapmaması gerekir.

Yaklaşık ölçüleri 45*45*45 şeklinde olması yeterli olacaktır. Böyle bir kutuda 15-20 gün anne kedi yavrulara rahatlıkla bakar. 20 günden sonra çadır gibi bir şeye ayırmanız güzel olur.

En son doğumunu kedim böyle bir kutuya yaptı.

Kediye doğum yeri hazırlama konusunda bana göre en ideali bu şekilde kutuya doğum yapmasıdır. Ama çok dar olmaması gerekir. Tabi ki yatak gibi geniş alana yapması iyidir ama kediler kolay kolay açık alana doğum yapmazlar.

Doğaları gereği kendilerini dış etkilerden en rahat koruyabilecekleri yere doğum yaparlar. Daha sonra isterseniz siz taşıyabilirsiniz fakat o konuda da oldukça zorlanabilirsiniz. Taşıdığınız yeri anne kedinin beğenmeme ihtimali çok yüksektir.

Kediler nerelere doğurur, kediler nerede doğum yapar ve kediye doğum yaklaştığında nasıl bir yer hazırlamalıyız konusunda yazacaklarım şimdilik bu kadar. Dilerseniz youtube kanalımdan da konuyla alakalı videomu izleyebilirsiniz.

Kediniz rahat bir doğum yapar umarım. Her halükârda sıkıntılı durumların oluşmaması açısından doğum esnasında rahat iletişim kurabileceğiniz bir veteriner hekiminizin olması da tavsiyemdir. Kedilerle alakalı diğer konuları kediler kategorimden ve arama butonundan aratarak bulabilirsiniz.

Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Diğer yazılarımda da görüşmek dileğiyle hepiniz sağlıkla mutlulukla kalın!

Yorum Yazınız