nocomments

KEDİNİN DİNİMİZDEKİ YERİ – EVDE KEDİ BESLEMEK CAİZ Mİ?

Evde kedi beslemek isteyenlerin en fazla cevap aradıkları sorulardan biri de evde kedi beslemek caiz mi, günah mı, kedinin dinimizdeki yeri nedir olmuştur.

Bu yazıda mümkün olduğunca kedinin dinimizdeki yeri, kedi beslemek caiz mi, kedi olan eve melek girer mi, evde kedi beslemek günah mı, kedi beslemek bereket midir, kedi necis midir, kedilerle ilgili hadisler evde kedi beslemenin fazileti ve kedi olan evde namaz kılınır mı gibi konulardan bahsedeceğiz.

Ayrıca youtube kanalımdan da kedilerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

KEDİNİN DİNİMİZDEKİ YERİ

Dinimizde, İslam dininde kedinin özel bir yeri bulunmaktadır. Öncelikle kedi beslemek ve kediyi sevmek Peygamber Efendimiz (SAV) bir sünnetidir. Bu konuyla ilgili bir çok hadis nakledilmiştir.

KEDİNİN DİNİMİZDEKİ YERİ – EVDE KEDİ BESLEMEK CAİZ Mİ?
KEDİNİN DİNİMİZDEKİ YERİ – EVDE KEDİ BESLEMEK CAİZ Mİ?

KEDİ NECİS MİDİR?

Dinimiz İslamiyet’te kediler temizlik konusunda hassas canlılar olarak nitelenmiştir. Gerçekten de özellikle pis yerlerden aşırı derecede kaçan varlıklardır.

Kediler temizliklerini dilleriyle yaparlar. Kedi dilinin özel bir yapısı vardır. Pürüzlü yapısını inceleyen bilim insanları bu sayede temizlikte kullanılan tüy fırçalarını üretmişlerdir.

Aynı zamanda kedilerin dillerinde bulunan tükürüklerinin de antiseptik özelliği vardır. Her yemekten sonra ayaklarının altına kadar kediler dilleri vasıtasıyla kendilerini temizlerler.

Hatta kediye dokunduğunuzda da çoğu zaman kirlenmiş gibi sürekli kendini yalayarak temizliğini yapar. Dolayısıyla kedi aslında canlılar arasında en temiz varlıklardan biridir. Tabi yine de temkinli olmakta fayda vardır. Kedi eğer yediği yemekler steril değilse her ne kadar kedi tükürüğünde antibakteriyel özellik bulunsa da, tüylerinde bakteri olma ihtimali olabilir. Çok nadir de olsa insana bazı hastalıklar bulaşabilir.

evde kedi beslemek
Kediler temizlik konusunda hassas varlıklardır. Temizliklerini dilleriyle yaparlar.

KEDİ OLAN EVE MELEK GİRER Mİ?

Kedilerle ilgili evde beslenmesinde bir sakınca yoktur. Kedi beslenen eve melekler girer. Sadece kedi tüylerinin yemek kaplarına girmemesi için kedinin düzenli bakımlarının yapılması gerekir. Peygamber Efendimiz (SAV) in de müezza adında beslediği kedisi vardı.

Hatta sahabelerden Abdurrahman bin Sahr’a (r.a) Peygamberimiz Ebu Hureyre yani kedi babası ismini takmıştır.

EVDE KEDİ BESLEMEK BEREKET GETİRİR Mİ? KEDİ BESLEMENİN FAZİLETİ VAR MIDIR?

En başta da dediğimiz gibi kedi beslemek sünnettir. Ayrıca kedi bakmak çocukların ve büyüklerin  merhamet duygusunu pekiştirir evin bereketini arttırır. Nitekim bir çok alimin de kedi beslediği büyüttüğü bilinmektedir.

Peygamber Efendimizin de müezza adında kedisi vardı. Resim Deedee86 tarafından Pixabay‘a yüklendi

Burada önemli olan husus kedinin bir yere hapsedilmeden tuvaletini, temizliğini ve diğer ihtiyaçlarını rahatça yapabileceği bir ortamda beslenmesi gerektiğidir.

KEDİ OLAN EVDE NAMAZ KILINIR MI?

Evet kedi olan evde namaz kılınır. Kediler fıtratları gereği insanla içi içe yaşayan hayvanlardır. Temizlikleriyle ilgili yukarıda da bahsettik. Ayrıca etrafımızda da şahit olduğumuz üzere camilere de kediler girip çıkmaktadırlar. Arada cemaate sürtünerek etraflarında dolanırlar 😊.

Bu durum abdeste veya namaza engel bir durum değildir.

KEDİLERLE İLGİLİ HADİSİ ŞERİFLER

Kedinin dinimizdeki yeri ile ilgili Peygamber Efendimiz (SAV)’in yaşadığı birçok husus ve nakledilen hadisi şerifler vardır:

Sahabeden Kab kızı Kebşe hanım anlatır:

Kayınbabam Ebu Katade’nin abdest alması için bir kaba su koymuştum. Kedi gelip bu kaptan su içince babam Ebu Katade biraz daha su içmesi için, kabı kedinin önüne uzattı. Benim hayretle baktığımı görünce, dedi ki: Niye hayret ettin? Ve ekledi Resulullah efendimiz buyurdu ki:
Kedi necis (pis) değildir. Etrafınızda çok dolaşan [sevimli ] bir hayvandır.” (etrafınızda (evinizde) serbest dolaşsın buyurdu. Kendisi de abdest almıştı, ben de sünnet eylemekteyim) [Tirmizi, Nesai, Ebu Davud, Muvatta]

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) KEDİNİN SIRTINI NEDEN SIVAZLAMIŞ?

Bir gün Peygamber Efendimiz Sav. namaz kılarken arkadan bir yılan yaklaşmış ve Peygamberimizi sokmaya kalkışmış. Bu durumu oralardan geçen bir kişi görmüş ve kedisini yılanın üzerine salmış. Kedi yılanı boğmuş ve Peygamberimizi zehirli ısırıktan kurtarmıştır.

Bu durumu gören Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed kedinin sırtını sıvazlamış ve sevmiştir. O günden beridir kediler hiç sırt üstü düşmezler.

KEDİ SEVGİSİ İMANDANDIR HADİSİ SAHİH MİDİR?

Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz Sav. sohbet sırasında “Hubbul hırrati minel iman” yani kedi sevgisi imandandır buyurmuştur. Niye diye sorduklarında Ebu Hüreyre bilir demiş başka bir şey dememiştir.

Ancak alimler bu sözün doğru olmadığını fakat kedi beslemenin ve sevmenin müstehap olduğunu bildirmişlerdir.

Kedinin çıkardığı mırmır seslerinin Bediüzzaman hazretleri Ya Rahim Ya Rahim Ya Rahim zikirleri olduğunu söylemiştir.

Ebu Hüreyreden nakille anlatılan bir hadisi şerifte kediyi bir yere kilitleyerek yeme içmesini engelleyerek ölmesine neden olan bir kadının cehennemlik olduğu belirtilir.

Buradan yola çıkılarak bütün hayvanlara eziyet işkence etmek, suda boğarak veya ateşte yakmak büyük günahtır, hatta insanların cehenneme gitmesine neden olabilir. Kedinin dinimizdeki yeri özel olmakla birlikte aslında İslamiyet her canlının çok önemli olduğunu bizlere göstermiştir.

kedinin dinimizdeki yeri

PEYGAMBER EFENDİMİZ HAZRETİ MUHAMMED’İN KEDİSİ MÜEZZA’NIN HİKAYESİ

Hazreti Muhammed (Sav) Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmıştır. Ve seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Müezza (müezza nın kelime manası kendisine izzet ve ikram olunan, saygı ve sevgi gören) koymuş. Rivayete göre müezza siyah beyaz renkte bir kediymiş ve üst damağında benek gibi lekesi varmış.

Günümüzde de damağında bu şekilde leke olan kedilerin müezza’nın soyundan geldiği söylenir. Müezza, muhtemelen bir sokak kedisiydi ve Mekke’nin sıcak kavurucu çöl sokaklarından Hz. Muhammed’in ilgisi ile kurtulmuştu.

Hz. Muhammed, kedisi Müezza’yı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammed’in giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Hz. Muhammed, Müezza’yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş. Hz. Muhammed, kedisi Müezza içtikten sonra kapta kalan su ile abdest alacakken Sahabe-i Kiram Ebu Nuaym “Ya Resul o sudan kedi içti” deyince, Resulullah “Onlar en temiz ağıza sahiptirler” buyurmuş ve abdest almıştır (Hadisi Nakleden Peygamberimizin eşi Hz. Aişe). (Alıntı)

DİĞER HADİS-İ ŞERİFLER

Ebu Hureyre (r.a) den rivayetle:

“Bir gün elbisemin içinde küçük bir kedi taşıyordum. Resulullah efendimiz beni görünce, ‘Nedir bu?’ diye buyurdu. Ben de; ‘Kedicik!’ dedim. Bunun üzerine Resulullah, “Ey Ebu Hureyre” buyurdu. Yani kediyi seven, onlara ana babalık eden kimse buyurdu.”

Peygamber Efendimiz’in eşi Hazreti Aişe den rivayetle:

“Benle Resûlüllah (a.s.) Efendimiz, daha önce kedinin ağzını dokundurup su içtiği bir kaptan su alıp guslettik.”

Enes bin Malik(ra) dan rivayetle:

Resûlüllah (a.s.) Efendimiz Medine’de Bathan denilen yere çıktı ve “Ya Enes! Benim için abdest suyu doldur” buyurdu. Ben de suyu doldurup hazırladım. Resûlüllah (a.s.) tabii ihtiyacını giderdikten sonra su kabına doğru gelirken bir kedi o kaptan su içmeye başlamıştı. Bunun üzerine Resûlüllah (a.s.), o su içinceye kadar durup bekledi. Sonra ben bunun (hükmünü) sorduğumda buyurdu ki:

“Ya Enes! Doğrusu kedi de ev eşyasından biridir, bir şeyi kirletmez ve murdar da yapmaz…” (Hadisi Hakim el-Nişaburi, Müstedrek’te rivayet ettikten sonra, iki Şeyh’in (Buharî ve Müslim’in) şartlarına göre, sahihtir, demiştir. Aynı hadîsi az değişik bir ibareyle Darekutnî de rivayet etmiştir).

ALİMLERDEN EBU BEKİR VASITİ HAZRETLERİ ANLATIR:

Bir gün giderken başımın üzerinde bir kuş uçmaya başladı. Dalgınlıkla kuşu yakaladım. O elimde iken, başka bir kuş daha uçuyordu. Elimdeki kuşun annesi sanarak kuşu elimden bıraktığım anda, kuş öldü. Buna çok üzüldüm. O günden sonra bende bir sıkıntı başladı ve bir sene geçmedi.

Bir gece Peygamber efendimizi rüyamda gördüm. Bir senedir, o kadar çok sıkıntının tesirinde kaldığımı, çok zayıflayıp ayakta namaz kılamaz hâle geldiğimi arz ettim. O zaman; “Bunun sebebi, o kuşun, senden şikâyetçi olmasıdır” buyurdu. Evimizdeki kedi yavrulamıştı. Ben bu sıkıntı içinde düşünürken, bir köpeğin kedi yavrularından birisini yakalamaya çalıştığını gördüm. Bastonumu yere vurunca, kaçtı. Kedinin annesi gelip yavrusunu alıp gitti. Ondan sonra iyileştim. Namazlarımı ayakta kılmaya başladım. O gece rüyamda yine Peygamber efendimizi gördüm. “İyi olmanın sebebi, bir kedinin senin için teşekkür etmesidir” buyurdu.

Yine Ebu Bekir Vasıti hazretleri anlatır:

Bir gece Peygamber efendimizi rüyamda gördüm. Bir senedir, o kadar çok sıkıntının tesirinde kaldığımı, çok zayıflayıp ayakta namaz kılamaz hâle geldiğimi arz ettim. Evimizdeki kedi yavrulamıştı. Ben bu sıkıntı içinde düşünürken, bir köpeğin kedi yavrularından birisini yakalamaya çalıştığını gördüm. Bastonumu vurunca, kaçtı. Kedinin annesi gelip yavrusunu alıp gitti. Ondan sonra iyileştim; namazlarımı ayakta kılmaya başladım. O gece rüyamda yine Peygamber efendimizi gördüm. “İyi olmanın sebebi, bir kedinin senin için teşekkür etmesidir” buyurdu.

Yazılanlar ışığında kedinin Dinimizdeki (İslamiyet’teki) yeri özeldir.

EVDE KEDİ BESLEMEK – BAKMAK GÜNAH MI?

Tüm bu yazılanlar ışığında, kediye eziyet etmemek ve gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılamak şartıyla; kedilere bakmak, sevmek, beslemek caizdir ve sünnettir.

Kedinin dinimizde ayrı bir yeri olmuştur ve temiz hayvanlardır necis değillerdir. Bu nedenle İslam ülkelerinde sokaklarda kedi nüfusu bir hayli fazladır.


Umarım yazı faydalı olmuştur. Kedinin dinimizdeki yeri ile ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar. Kedilerle ilgili diğer bilgiler için sitenin kediler kategorisinden yararlanabilirsiniz. Soru görüş önerileriniz için aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Yorum Yazınız