nocomments

Kedi Tırmalama Tahtası Nasıl Olmalı? Kediler Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırılır?

Evde kedi besleyenlerin en büyük sıkıntılarından birisi de kedilerin koltukları, kanepeleri, sandalyeleri tırmalamasıdır. Bu yazımda kediler tırmalama tahtasına nasıl alıştırılır, kedim tırmalama tahtasını tırmalamıyor nedeni nedir, kedi tırmalama tahtası nasıl olmalı, nasıl seçim yapmalıyız, kedilerin kanepeleri tırmalamasını engellemek için neler yapmalıyız gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağım.

Aslında yukarıdaki soruların cevabı öncelikle doğru tırmalama tahtası seçiminden geçiyor. Bu nedenle ilk olarak tırmalama tahtası nasıl olmalı konusundan başlamak en doğrusu olacaktır. Ayrıca konuya paralellik göstermesi açısından kedi bakım ürünleri yazımı okumanızı da tavsiye ederim.

Tabi o konuya başlamadan önce kedilerin neden bir yerleri tırmalama ihtiyacı hissettiklerinden bahsetmek gerekir. Her kedi tırmalar. Vücutları gerindiğinde, tırnakları törpüleme ihtiyacı hissettiklerinde, bileklerini biraz daha kuvvetlendirebilmek amacıyla hafif sert ve biraz da yolabilecekleri bir alanı tırmalarlar.

Kedi Tırmalama Tahtası Nasıl Olmalı?

Piyasada çok çeşitli kedi tırmalama tahtaları bulunmaktadır. Peki bunların içerisinden nasıl bir tercih yapmak gerekir.

Evinde kedi beslemeye yeni başlayan biri yeteri derecede araştırma da yapmadıysa genellikle aşağıdaki resimde göründüğü şekliyle basit uzun bir boru şeklindeki yapının etrafına halat ya da kedi halatı ya da jüt ip şeklindeki malzemenin sarılarak yapılmasıyla elde edilen kedi tırmalama tahtasını alır.

kedi tırmalama tahtası

Bunlar fiyatı en uygun kedi tırmalama tahtası olması nedeniyle en çok tercih edilendir. Fakat maalesef kediler için çok da ideal değildir. O kısmı yetişkin kediler belki 1-2 sefer, yavru kediler de 8-10 sefer tırmaladıktan sonra pek de yüzüne bakmazlar. Tekrar kanepe ve sandalyelere yönelirler.

Bu nedenle kedi tırmalama tahtası seçimi yaparken biraz daha komplike ve teferruatlı tırmalama tahtalarına yönelmek gerekir.

Kediler yüksek yerleri severler. Kule şeklinde tırmalama tahtaları veya resmini attığım şekliyle üst kısmında ev gibi kedilerin sevebileceği yerlerin olduğu tırmalama tahtalarını almak daha çok işe yarar.

Tabi bunların fiyatları da daha yüksektir. Özellikle bu konuda yaşadığınız şehirde veya internette yerli üreticileri bulursanız daha uygun fiyatlı tırmalama tahtası bulabilirsiniz. Trendyol sitesindeki fiyatları için buraya, gittigidiyordaki fiyatlar için buraya tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Yalnız bu ürünleri bir sefer aldığınızda uzun yıllar kullanabilirsiniz. Tabi dayanıklı olup olmadığına bakarak almanızda fayda var. Mesela bendeki 7 sene oldu arada bir halat kısmını yeniliyorum tekrar sararak yapıştırıyorum.

kedi tırmalama tahtası nasıl olmalı
Bende ki kedi tırmalama tahtası bu şekilde.

Bir de kediler ağaç kütüğü gibi şeyleri de tırmalamayı severler fakat bu ürünlerin fiyatları oldukça pahalıdır, bir de piyasada kediye uygun istediğiniz şekilli bulmak zor.

Kediler Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırılır?

Öncelikle uygun bir tırmalama tahtasını aldınız fakat kediniz buraya yönlenmiyor olabilir. Özellikle yavruyken kediyi tırmalama tahtasına alıştırmanız çok iyi olacaktır. Yavrudan kastım gelişimine göre 3-4 aylıktan sonra ancak alışmaya başlarlar. Çünkü bu döneme kadar bebeklik dönemleri özellikle tülleri çok severler 😊

Kedilerin oyun alanlarına ve sık gittikleri yerlere tırmalama tahtasını koymanız gerekir. Tırmalama toplarından da alabilirsiniz. Eğer tırmalama tahtasına gitmiyorsa kendiniz patilerini koyarak hafifçe sürttürebilirsiniz.

Tırmalama tahtasının olduğu yere kedilerin ilgisini çeken kedi nanesi gibi ürünler de sürerek orayı cazip hale getirebilirsiniz.

Çoğunlukla kediler kendileri zaten tırmalama tahtası yakınındaysa otomatik olarak bu alışkanlığı elde edecektir. Fakat yukarıda belirttiğim kedi tırmalama tahtası nasıl olmalı konusunda düzgün bir tırmalama tahtası almanız önemlidir.

Peki kediniz tüm bunlara rağmen koltuk, kanepe, sandalye kenarları gibi yerleri tırmalamaya devam ediyorsa neler yapmalıyız?

Kedilerin Kanepelerin Kenarlarını Tırmalamasını Engellemek İçin Neler Yapabiliriz?

Bazı kedilere bunu öğretebilmek gerçekten çok zordur. Ne yaparsanız yapın o alışkanlığı kazandırabilmek için evdeki eşyayı koruma altına almak bazen o odaya girmesini engellemek bile gerekebilir.

Ya da tırmaladığı eşyanın olduğu yere kedinin hoşlanmadığı bir koku sıkabilirsiniz. Örneğin en kolaylarından limon ya da sirke kokusundan hoşlanmazlar.

Fakat bugüne kadar bulduğum en etkili yöntem koltuk, kanepe kenarına yerleştirilebilen tırmalama tahtaları çok işe yarıyor.

Kedinin sürekli tırmaladığı kanepenin kenarına aşağıdaki resimdeki gibi bir tırmalama tahtası yerleştirirseniz kediler sürekli tırmaladıkları kanepe, sandalye ya da koltuk kenarlarını tırmalamaktan vazgeçiyorlar.

Kaç sefer sandalye kaplatan biri olarak bu tırmalama tahtalarını aldıktan sonra böyle bir sorun hiç yaşamadım. Gerçekten pratik ve kullanışlı bir ürün. Kedilerin kanepelerin kenarlarını tırmalamasını engellemek için en etkin yöntem bana göre bu şekilde yapmak diyebilirim.

Ben bu üründen birer sene arayla iki tane aldım. Tırmalama eğilimi olan yere koyunca, şu anda başka yerleri tırmalama sıkıntıları çözüldü. Ürünü trendyoldan almıştım. Fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Kediler Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırılır
Aldığım bu ve yukarıdaki linkteki tırmalama tahtası. İkisinden de çok memnunum. Özellikle tırmalanan eşyanın yanına koyduğunuzda çok işe yarıyor.

Arada bir yine başka yeri tırmalamaya kalktıklarını görürseniz şşşş diye olumsuzluk sesleri çıkarırsanız kediniz yetişkinse yaptığının yanlış olduğunu fark eder, belki vazgeçebilir ya da en azından siz bakarken tırmalamaz 😊

Bazı kediler tırmalama halılarını da çok severler. Bunlar da eşyaları tırmalamayı seven kediler için güzel bir alternatif olabilir.

Bahsetmek istediğim bir başka konu da kedilerin renklere ve desenlere karşı da özel bir takıklıkları olabiliyor. Israrla tırmaladıkları bir yerin rengini ya da desenini değiştirdiğinizde bir daha oraya yanaşmayabiliyor. Başıma bu şekilde geldiği oldu özellikle tül ve sandalye konusunda.

Bazı kedilere de karakterleri gereği ne yaparsanız yapın eşyaları tırmalatma konusunda vazgeçiremeyebilirsiniz.


Kediler tırmalama tahtasına nasıl alıştırılır, kedim tırmalama tahtasını tırmalamıyor, kedi tırmalama tahtası nasıl olmalı, nasıl seçim yapmalıyız, kedilerin kanepeleri tırmalamasını engellemek için neler yapmalıyız konularında bildiklerim ve yazabileceklerim bunlar.

Varsa soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Kedilerle alakalı youtube kanalımdan videoları da izleyebilirsiniz. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız