nocomments

Bigcat Kedi Kumu Yorum ve 1 Senelik Kullanım Deneyimim

Bentonit kumların özellikle tozlaşma açısından yaşanan birtakım sıkıntıları nedeniyle son dönemlerde çam peletleri daha fazla ilgi görmeye başladı. 1 senedir kullandığım çam peleti şeklinde bigcat kedi kumu yorum ve ayrıntılı bilgileri bu yazımda bulabilirsiniz.

Çam peleti kedi kumu nedir, bentonit kumlarla ne gibi farklılıklar vardır, çam peletine nasıl alıştırabilirim konusunda ayrıca yazdığım yazımdan bilgileri okuyabilirsiniz.

Big cat kedi kumu nasıl, bu fiyatlara değer mi, kedim alışabilir mi, 1 paketi ne kadar gidiyor, tozlaşması ve topaklanması nasıl yorum ve kullanan birisi olarak hemen başlayayım. Bigcat kedi kumunun muhteviyatı neyden yapıldığı ile ilgili bilgileri sitesinden bakabilirsiniz.

Görsel olarak bigcat kedi kumu hakkındaki yorumlarımı youtube kanalımdaki videomdan da izleyebilirsiniz.

Bigcat Kedi Kumu Yorum

Bigcat kedi kumunu diğer çam peletlerinden ayıran en büyük özelliği topaklanabilmesidir. Bunun gibi belki birkaç markada daha aynı özellik bulunmakta diğer çam peletlerinin çoğu topaklanmadan tozlaştığı için temizliği daha zordur. Topaklanması temizliği daha kolay hale getirmektedir.

Ayrıca son dönemlerde klasik, power ve xlarge şeklinde 3 farklı modelde üretimi yapılmaya başlandı. Power küçük taneli, klasik orta, xlarge ise sanırım daha uzun tüylü kedilere yapışma olmaması açısından büyük taneli kum olarak üretilmektedir.

Ben hep klasik olan modellerinden aldım. Son siparişimde ürünün yanında topaklanmayı kuvvetlendirmesi ve topaklaşmayı arttırıcı bir katkı maddesini de ek olarak yolladılar.

Gelelim bigcat kedi kumu yorum kısmına. İlk olarak benim kedilerimin alışması zor olmadı. Öncelikle bir miktar bentonitle karıştırarak kullandım. 1-2 hafta gibi bir sürede artık tamamen big cat kedi kumuna alıştılar.

bigcat kedi kumu yorum

Bigcat Kedi Kumu Topaklaşması Nasıl?

Bir bentonit kum kadar sıkı sıkıya topaklanmadı bende. Zaman zaman ufak tefek dağılmalar oluyor. Ama düzenli temizlikte bu büyük bir sorun değil.

Kokuyu Hapsetmesi?

Gerçekten güzel doğal bir çam kokusu var. Kokuyu da gayet güzel hapsediyor. Bu konuda hiç sorun yaşamadım. Tabi uzun süre temizlik yapmazsanız her kum gibi bu da kokutacaktır.

Bigcat Kedi Kumu Tozlaşması Nasıl?

Benim aslında kedi kumlarında en dikkat ettiğim kriterlerden birisi tozutmasıdır. Bu hem kedi hem de kendi sağlığınız açısından önemlidir. Açıkça söylemem gerekir ki bu konuda çam türevleri ve dolayısıyla bigcat de çok iyi diyebilirim.

Kedilerdeki en büyük problemlerden biri gözlerdeki rahatsızlıklardır. Bu çoğu zaman kumdan kaynaklı olur. Bigcat kedi kumunun tozu bentonit kumlara göre çok daha az olması bu problemi ortadan kaldırıyor.

Bigcat Kedi Kumu Fiyatları ve 1 Paket Ne Kadar Gidiyor?

İlk alışverişimi 2020 yılı Aralık ayında yapmışım. Tam ayrıntılı bilgiyi göremesem de o dönemde litre birim fiyatı 4 liraydı diye hatırlıyorum. Daha sonra 2022 yılı ya da şöyle diyeyim 2021 aralık son haftasında litre fiyatı kampanyalara göre değişiklik gösterse de ortalama 6 lira olarak almıştım.

20 litrelik kum yaklaşık 7 kg civarı gelmektedir. Şu ek ve önemli bilgiyi vermeden geçmeyeyim. Bunların kürekleri daha geniş gözenekli daha farklı oluyor. Bu nedenle eğer o şekilde küreğiniz yoksa ilk siparişte vermeniz gerekir.

Kendi sitesinde de yazdığı üzere kumu tuvalet kabına 5 cm yükseklik olacak şekilde koyun. Bende büyük boy tuvalet var. Yaklaşık olarak 15 litre bentonit kum alıyor. Aynı kap bigcat kedi kumundan 10 litre alıyor.

Düzenli temizlik yaptığınızda tek kedide 24 litre kumu rahatlıkla 3 ay kullanabilirsiniz. Buradan hesabınızı siz de yapabilirsiniz. Yani bentonit kuma göre daha uzun ömürlü.

Fiyat ve kullanım süreleri kıyaslandığında bentonit kumla hemen hemen aynı fiyatlara geldiğini görebilirsiniz. Ayrıca kumun tuvalete dökülebileceği bilgisini de vermişler. Ben hiç denemedim o yüzden o konuda bir şey diyemeyeceğim.

Güncel fiyat bilgileri için; kendi sitesinden veya trendyol sitesinden bakabilirsiniz.

Genel Değerlendirme – Sonuç

Bigcat kedi kumu yorum sonuç kısmında genel olarak ideal ve kullanımı güzel bir kum diyebilirim. Yine de ilk alışveriş yapacaksanız ihtiyatlı davranmakta fayda var.

Çünkü her kedi karakter olarak farklıdır. Olurya kediniz alışmaz ya da size zor gelir çok hoşunuza gitmez. Daha düşük miktarlarda sipariş vermeniz deneme yapmanız açısından daha iyi olabilir.

Bende 3 kedi var ve 3 tuvalet var. Şu anlık 1 tanesinde bu kumdan var diğer ikisinde bentonit kum var. Sadece bu kumu kullandığım dönemler de oldu.

Fakat bende 2 adet omega paw kedi tuvaleti olduğundan ve onunla temizlik çok pratik olduğu için mecbur bentonit kum koydum. Maalesef o otomatik tuvalette bigcat daha iri taneli olduğu için olmuyor. Gerçi hiç power olanı denemedim belki de o ince taneliyse ızgaradan geçiyordur.

Şunu samimiyetle söylemem gerekirse tek kedim olsaydı kesinlikle tek başına bigcat kedi kumu kullanırdım ama 3 kedide daha sık tuvalet temizliği gerektiği için otomatik tuvalet çok işime yarıyor.


Bigcat kedi kumu yorum ve 1 senelik deneyimim bu şekilde. Varsa bigcat kedi kumu kullananlar veya soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız