nocomments

Kısır Kedi Normal Mama Yerse Ne Olur?

Kedilerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için en önemli faktörlerden birisi beslenme ve dolayısıyla yedikleri mamalardır. Kısır kedi normal mama yerse ne olur, normal mamayla kısır maması arasındaki farkları ve normal kedi kısır maması yemesini bu yazımızda paylaşacağız.

Evimde 3 kedi besliyorum bunlardan 1 tanesi kısır, diğer 2 tanesi kısır değil. Öncelikle kısırlaştırılmış kedi mamalarının özelliğinden bahsedeceğim ve evde nasıl bir formül uyguluyorum onu anlatmaya çalışacağım.

Ev kedilerindeki en büyük problemlerden biri kontrolsüz kilo almalarıdır. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle kedilerin günlük yemesi gereken mama miktarlarını bilmek önemlidir.

Kısırlaştırma işlemi, kedilerin üreme yeteneklerini ortadan kaldırırken bazı hormonal değişikliklere de neden olur. Bu hormonal değişiklikler, kedilerin metabolizmasını etkileyebilir ve kilo alımına yol açabilir. Bu yazıda, kısırlaştırılmış kedilere normal mama verilip verilmemesi gerektiği konusunu ele alacağız.

kısır kedi normal mama yerse ne olur
kısırlaştırılmış kedi maması ile normal mama arasındaki fark

Kısır Kedi Mamasıyla Normal Mama Arasındaki Farklar

Kısır kedi maması ve normal kedi maması arasındaki temel farklardan biri, besin içeriğidir. Kısırlaştırılmış kedilerde metabolizma hızı genellikle düşer, bu nedenle kısır kedi maması, daha düşük kalorili bir formülasyona sahip olabilir.

Ayrıca, kısırlaştırılmış kedilerde idrar pH’ı kontrolü önemlidir, bu nedenle kısır kedi maması, idrar pH’ını optimal seviyelerde tutacak özel içeriklere sahip olabilir. Özellikle kısır erkek kedilerde tıkanmaya bağlı böbrek problemleri daha fazla gözükür.

Protein ve Yağ İçeriği:

Kısırlaştırılmış kedilerin kas kütlesi koruması ve aşırı kilo alımının önlenmesi için yeterli miktarda protein alması önemlidir. Kısır kedi maması, genellikle normal kedi mamasına kıyasla daha yüksek protein içeriğine sahiptir. Aynı şekilde, yağ içeriği de düşüktür çünkü kısırlaştırılmış kedilerde yağ depolama eğilimi artar.

Tüm bunların biraz olsun önüne geçebilmek için kedimizin davranışlarına göre birtakım önlemler alabiliriz. Konuyla ilgili youtube videomu buradan izlemenizi tavsiye ederim.

Lif İçeriği:

Kısırlaştırılmış kedilerde kilo kontrolü, sindirim sağlığı ve bağırsak hareketliliğinin düzenlenmesi için lifin önemi büyüktür. Kısır kedi maması, genellikle daha yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu, kedilerin daha uzun süre tok hissetmelerini sağlar ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

Vitamin ve Mineral İçeriği:

Kısırlaştırılmış kediler, bazı vitamin ve minerallere daha fazla ihtiyaç duyarlar. Örneğin, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller, kemik sağlığı için önemlidir. Kısır kedi maması, bu vitamin ve minerallerin optimum düzeyde sağlanmasını hedefleyen bir formülasyona sahip olabilir.

Kısır Kedi Normal Mama Yerse Ne Olur?

Ezcümle konuyu özetleyecek olursak kısır kedi normal mama yerse aşırı kilo alabilir ve obezite rahatsızlığına neden olur. Eğer ki evde tek kediniz varsa ve kısırsa kesinlikle kısır maması vermenizi tavsiye ederim.

Fakat normal kedinin kısır kedi maması yemesi belki bir miktar az kalorili yiyeceklerden yediği için sıkıntı oluşturabilir. Fakat genel manada sağlığı açısından sorun oluşturmaz. Kalori için evde yaptığınız haşlanmış etlerden kedinize takviye yapabilirsiniz.

Benim evimde hem kısır hem de kısır olmayan kediler olduğu için genel olarak kedilerime kısır kedi maması yediriyorum. Örnek olarak verecek olursam 1 kilo mama koyuyorsam sadece 100 gramını kısır olmayan mamadan koyuyorum. Evde birden fazla kediniz varsa birbirleriyle koşturmaca yaptıklarından obezite konusunda bir miktar daha şanslı oluyorsunuz.

Kısır kedi normal mama yerse ne olur konusunda yazacaklarım bunlar. Eğer ki yazıyı beğendiyseniz benim için en güzel teşekkür, link vererek yazımı paylaşmanız olacaktır. Hepinize kedilerinizle güzel sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yazınız