nocomments

UYGUN FİYATLI EN İYİ KEDİ KUMU ÖNERİLERİ

Uzun zamandır evinde kedi besleyen biri olarak uygun fiyatlı en iyi kedi kumu önerileri yazımı sizler için hazırladım. Yaklaşık 9-10 senedir birçok kedi kumunu denedim. İçlerinden tozlaşma, en iyi topaklanma, koku yapma açısından 2021 yılı için ekonomik olanlarını sizler için derledim.

Bu vereceğim liste pahalı olmayan, ucuz bentonit içerikli kedi kumlarını içerir. Elbette verdiğim listenin haricinde de güzel uygun fiyatlı kumlar vardır ama ben bizzat denediğim kedi kumlarıyla bir liste yaptım.

Bir de markaların genel ismiyle değil, özel olarak ürünle alakalı değerlendirme yapacağım. Çünkü aynı markanın 20 çeşit kedi kumu var. Hepsi birbiriyle aynı olmayabiliyor. Bazen paketten pakete dahi ürünün kalitesi değişebiliyor.

Kedi kumu önerisi yaparken en önemli üç faktör üzerinden yorum yapacağım. Bunlar topaklanması, koku hapsetmesi ve tozutması. Bu üçünden en önemlisi özellikle sağlık açısından herhalde tozutmasıdır.

Uygun Fiyatlı Kedi Kumu Önerileri Konusuna Başlamadan Önce Kedi Kumu Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bunu önce yazmamdaki sebep eğer kedi tuvaleti düzgün ve düzenli şekilde temizlenmiyorsa her kum işe yaramazdır. Bu nedenle kedi kumu temizliği düzenli yapılmalıdır.

Yani bir kedi için eğer 5-6 litrelik bir tuvaletiniz varsa günde bir kere temizlemeniz ve ayda bir kez tamamen dökerek güzelce yıkamanız gerekir. Daha büyük tuvaletiniz varsa bu periyotu daha uzun tutabilirsiniz.

1- Proline Ekstra Topaklaşan Kedi Kumu

Uygun fiyatlı kedi kumu önerileri listemde tam adı sodyum bentonitli proline ekstra topaklaşan kedi kumu olarak geçiyor. İnce taneli değişik bir yapısı olan bu kumu denemenizi tavsiye ederim.

İlk kumu dökerken rengi biraz garip geliyor, deniz kumu gibi. Bu kumun en büyük özelliği oldukça tozsuz olması. Tam 3×20 kg deneme yaptım ve hepsinde aynı sonucu aldım.

Ayrıca kokusuz olması da daha çok hoşuma gitti. Bazı kumlar aşırı deterjanlı ve kokulu bu da hem kediler için hem de bizim için zararlı. Özellikle toz bakımından muadillerine göre oldukça başarılı. Topaklanma ve kokuyu hapsetmesi ortalama düzeyde.

Fiyat olarak da yazıyı yazdığım dönemde 2*20 kg olanını kargo dahil 55 TL gibi bir rakama internetten bulabiliyorsunuz. Dikkat ederseniz litre değil kg yani litreliklere göre daha ağır.

Yaptığım araştırmalarda genelde trendyol ve hepsiburada sitelerinde biraz daha uyguna buldum. Direk buradan fiyatlarına bakabilirsiniz.

ekonomik kedi kumu önerileri 2021
Uygun fiyatlı kedi kumu önerileri listemde 1. sırada

Bu kumun bana göre tek kötü yanı patilerle birlikte taneleri fazlaca dağılıyor. Bunu da isterseniz aşağıdaki diğer kumlardan birini de alıp karıştırarak kullandığınızda bir nebze de olsa önüne geçebilirsiniz. Kısacası bu ürüne ben fiyatına göre 100 üzerinden 90 puan verdim. Hani derler ya tam bir fiyat performans ürünü.

2- Vancat 5 Kg Paketlerde Kedi Kumları

Evet özellikle vancat markasının 5 kg içerisinde yaklaşık 6 litreye tekabül eden paketlerde olan ürünleri nedendir bilemiyorum ama diğerlerine göre daha başarılı.

10 litre olan ürünlerini denediğimde özellikle toz problemiyle karşılaştım. Belki de paket büyük olması nedeniyle sağa sola fazla savruldukça içindeki bentonitin tozlaşmasından kaynaklı olabilir.

Ama bu durum 5 kg lık paketlerde daha az. Fiyatı biraz daha fazla olsa da özellikle yukarıdaki kumla karıştırarak kullandığınızda daha güzel oluyor. Ben o şekilde yapıyorum. Topaklanma ve kokuyu hapsetmesi de gayet güzel.

Birçok farklı modeli var ben en çok bebek pudralı olanını kullandım. Genellikle 5×4=20 kg şeklinde satışı yapılıyor. Fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

3- Micho Aktif Karbonlu Kedi Kumu

Micho temizmama markasına ait bir kum. İnce taneli, kalın taneli ve aktif karbonlu seçenekleri var. Ben hepsini denedim. İnce tanelide kısmen toz problemi yaşadım fakat aktif karbonlusu diğerlerine göre daha iyi.

Fiyat olarak diğerlerine göre daha fazla olsa da 5 kglık kullanışlı paketiyle alternatif olarak denenebilecek bir ürün. İnce taneli olanlarının yazı tarihi itibariyle 15 kg 49 TL, aktif karbonlu olanın 15 kg 80 TL.

İki kumu karıştırarak da kullanabilirsiniz. Kendi sitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Benim minik yavrular tuvalete yeni alıştıklarında

4- Proline Marsilya Sabunlu İnce Taneli Kedi Kumu

Bu ürünü de uzunca bir süre denedim ve tozlaşması hariç memnun kaldım. Marsilya kokusunu tadında bırakmışlar aşırıya kaçmadıkları için rahatsız edici düzeyde değil.

Bu ürünü de alarak kedi kumu önerileri 1. sırada verdiğim ürünle karıştırarak kullanabilirsiniz. Veya kedinizde alerji varsa naturel kokusuz proline kedi kumu da hemen hemen aynı özellikteler.

Yaklaşık olarak 20 litresi 60 TL olan bu ürünlerin fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Şimdilik denediğim kumlar içerisinde tavsiye edebileceğim uygun fiyatlı kedi kumları bunlar. Bunların haricinde catplusın kumunu denemiştim bu yazımdan bakabilirsiniz.

Sanicat kedi kumu nasıl ve yorumuyla ilgili bilgileri de daha önce deneyerek video çekmiştim buradan izleyebilirsiniz.

Kum denemelerim devam ediyor. Uygun fiyatlı ekonomik ve fiyatına göre kaliteli yeni kumlar buldukça kedi kumu önerileri yazıma ekleme ve güncelleme yapacağım.


Genel değerlendirme yapacak olursam orta segment bentonitli kedi kumları birbirine oldukça benziyor. Yukarıda ürünlerin çoğunluğu lider pet markasına ait. Birinci ürünün diğerlerine göre daha avantajlı olduğunu düşünüyorum ve halen onunla birlikte ikinci ürünü karıştırarak kullanıyorum.

Sizin de kullandığınız ve beğendiğiniz uygun fiyatlı kedi kumları varsa aşağıdaki yorumlar kısmına yazarsanız sevinirim. Hepinize sağlıklı günler.

Yorum Yazınız