nocomments

MELEK BALIĞI (ANGELFİSH) BAKIMI ÜRETİMİ FİYATLARI

Uzun zamandır beslediğim kendisinden vazgeçemediğim en sevdiğim ve beğendiğim akvaryum balıklarından biridir melek balığı. Kendi tecrübeme dayanarak bu yazımda melek balığı bakımı, en pratik ve anlaşılır şekilde üretimi ve melek balığının 2021 güncel fiyatları hakkında bilgilendirme yapacağım.

MELEK BALIĞI BAKIMI

Melek balıkları akvaryum başlangıç balığı olarak da nitelendirilebilen dayanıklı sayılabilecek bir akvaryum balığıdır. Anavatanı Güney Amerika Amazon nehri havzası olan bu canlılar güzel renkleri sakin, gelin gibi duruşları nedeniyle zaman içerisinde akvaryumların vazgeçilmezi olmuştur.

Melek balığı bakımı üretimi
Melek balığı bakımı uygun şartlarda akvaryum oluşturulduğunda oldukça kolaydır.

Melek balığı akvaryumu nasıl olmalıdır?

Melek balığı bakımı denince en önemli şeylerden biri akvaryum seçimidir. Melek balıkları güzel uzun finlere sahip çok asil balıktır. Bu finlerden sebep, genişlikten ziyade akvaryumun yüksekliği daha önemlidir. Akvaryum yüksekliği en az 40 cm olmalı ve 60 litreden daha düşük hacimli akvaryumlarda melek balığı beslenmemelidir.

Melek balığı akvaryumu ne kadar yüksek ve geniş olursa beslenme açısından sıkıntısı olmayan melek balığı gelişimi ve büyümesi daha güzel olur. Stresi azaldıkça renklerini daha güzel ortaya çıkarır.

Peki bu şartlar sağlandığında bir melek balığı ne kadar büyür? Gövde genişliği ölçümü yaptığımızda 13 cm ye kadar melek balığı büyüyebilir.

Eğer elinizde mevcut bir akvaryum yoksa size tavsiyem melek balığı akvaryumu seçimi yaparken mümkün olduğunca yüksek akvaryum seçin. Melek balıkları o şekilde çok daha güzel kendilerini gösterirler.

Melek balığı akvaryumunda su sıcaklığı kaç derece olmalı?

Melek balığı su sıcaklığı ortalama olarak 24-28 derece arasında olmalıdır. Ve hasta olmamaları için ani ısı değişimlerine maruz bırakılmamalıdır.

Melek balığı akvaryumu su değerleri nasıl olmalıdır?

Melek balıkları yumuşak su değerlerini severler. Dolayısıyla akvaryum suyunu yumuşatmak için malzemeler konulabilir.

Bunlardan en idealleri taban için torf olabilir. Akvaryum dibine veya filtre malzemesi olarak lav taşı konabilir. En fazla tercih edilenlerden mangrov kökü gibi kökler de akvaryum suyunu yumuşatacak ve çok dekoratif duracaklardır. Ayrıca Hindistan cevizi kabuğu da suyu yumuşatması için akvaryuma konulabilir.

Melek balığı bakımı konusunda en önemli noktalardan birisi de güzel bir gelişim için su değerlerini ve bakteriyel dengeyi güzel oluşturmaktır

melek balığı bakımı üretimi
Silver melek balığı. Photo by MChe Lee on Unsplash

MELEK BALIĞI ÜRETİMİ

Melek balığı bakımı ve üretimi hobiye yeni başlayanların gözünü korkutsa da zaman içerisinde biraz tecrübeyle oldukça kolay yapılabilecek bir iştir. Hatta şanslıysanız bazen ebeveyn balıklar yavrularına kendileri de bakabilirler. Attığınız yemleri ufalayarak yavrularının yiyecekleri hale getirirler ve büyütürler.

melek balığı üretimi
85*40*50h = 170 litre akvaryumda beslediğim. Üretim hunisine yumurta bırakan koi melek balıklarım.

Fakat çoğu zaman melek balıkları yavruları beslemezler hatta kendileri yerler. Bu nedenle melek balıkları yumurta bıraktıklarında yumurtaları ayırmak daha kesin sonuç verecektir. Ama bu işlemi yapmadan önce iki üç defa ayırmadan gözlem yapın. Melek çiftiniz belki de kendileri yavrulara bakacaktır.

Melek balığı üretimi konusuna devam etmeden önce aşağıdaki bazı konu başlıklarını da bilmek gerekir. Öyleyse devam edelim.

Melek balıkları cinsel olgunluğa ne zaman erişir – Cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

8 aylık olduklarında melek balıkları cinsel olgunluğa erişirler. Melek balıklarının cinsiyet ayrımı oldukça zordur. En kesin sonuç yumurtlamaya başladıklarında anlaşılır. Yumurta bırakırken melek balıklarının tüpçüklerinden net şekilde cinsiyetleri anlaşılabilir.

Erkeklerin ince sivri tüp şeklinde olurken dişilerin tüpçükleri yuvarlak şekilde olur. Erkeklerin vücutları dişilere göre daha yuvarlak, alınları şişik şekilde olur.

Melek balığı hamile olduğu nasıl anlaşılır?

Melek balıkları yumurta bırakmadan önce çift olarak agresifleşirler. Kendilerine alan belirlerler ve hiçbir balığı o bölgeye yaklaştırmazlar. Ve sürekli yumurtlayacakları yeri temizlemeye başlarlar. Bir – iki gün içerisinde kendilerine uygun temizledikleri alana yumurta bırakırlar.

Melek balığı nereye yumurtlar?

Melek balıkları düz geniş bir yüzeye yumurtalarını bırakırlar. Bununla ilgili melek balıkları için üretilmiş konileri de satın alabilirsiniz ya da geniş yapraklı anubias bitkisi olabilir. Hatta pimaş boru veya düz fayansı akvaryuma hafif açılı dike yakın koyabilirsiniz.

Melek balığı nasıl eş tutar?

Melek balıklarında bir dişi bir erkek zaman içerisinde birbirleriyle eş olacaklardır. Fazla sayıda melek balığının olduğu bir akvaryumda balıklar kendilerine en uygun olanı seçerek çift olurlar. Ve üreme dönemlerinde büyük kavgalar başlar.

Melek balığı üretimi konusunda kendiniz zaman içerisinde çift oluşturmak istiyorsanız en mantıklısı 8 adet yavru melek balığı almaktır. Bunlardan en az iki adet eş melek balığı çıkacaktır. Hatta yavruların iri ve zayıf olanları birbirine oranlı seçerseniz daha fazla da çift çıkarabilirsiniz.

Bu bilgileri de verdikten sonra artık melek balığı üretimi konusuna devam edebiliriz.

En kesin, en pratik melek balığı üretimi yöntemi nedir?

Çiftimiz hazır, akvaryum şartlarımız hazır, sıra geldi yumurtlamalarını beklemeye, yavruların çıkmasına ve en zoru ve önemlisi yavruları büyütme kısmına. Melek balığı yumurtladı ne yapmalıyım, melek yumurtalarını ayırmak gerekir mi?, melek yavrularına ne zaman yem verilir gibi soruların cevaplarını bu kısımda bulacaksınız.

melek balığı bakımı

Kendi tecrübemden yola çıkarak söylemem gerekirse çok büyük ve geniş akvaryumlarda nedense melek balığı üretimini yapmam zor oldu. En ideali bir çift melek balığımızı 40 cm yüksekliği olan ve en az 60 litre akvaryuma tek başlarına koymaktır.

Ayrıca akvaryuma bir üretim konisi, geniş yapraklı anubias, pimaş boru veya uzun düz fayanslardan birini koymak gerekir. Sağlıklı bir çift 10 günde bir binlerce yumurta bırakacaktır. İlk üç yumurtlamalarında yumurtaları ayırmadan çiftleri takip edin.

Belki ebeveynler yavruları kendileri besleyerek büyütebilirler. Eğer büyütmezlerse o zaman yapılacakları aşama aşama yazalım.

İlk olarak melek balıkları yumurtladıktan yaklaşık 7-8 saat sonra yumurtalar akvaryumdan alınır. Ardından direk yumurtaların üzerine metilen mavisi dökülür.

-7-8 saat sonra dememin sebebi daha erken yaptığınızda yumurtalar belki tam olgunlaşmamış olabilir ve döktüğünüz metilen mavisi yumurtaları delebilir ve mantarlaşmalarına sebep olabilir.-

Hazırlanan başka bir kaba, yumurtalar neye yumurtladıysa onunla birlikte konulur. Yumurtaların yakınına yumurtalara direk çarpmayacak şekilde hava taşıyla hava verilir.

Eğer havayı düzgün şekilde vermezseniz yumurtalar mantar olur ve yavrular daha çıkmadan yok olurlar. Bazen de yumurta döllenmemişse veya deforme olmuşsa mantar olabilir.

Melek balığı yumurtaları kaç günde çıkar derseniz en geç 3 gün içerisinde yumurtalar çatlayarak kuyruk sallamaya başlarlar. Yaklaşık 10 gün içerisinde de keselerinden kurtularak serbest yüzüşe geçerler.

Artık serbest yüzüşe geçtiklerinde yavrulara yem vererek beslemelisiniz. Suyun bozulmaması için aşırı yemleme yapılmamalıdır.

Melek balığı yavruları serbest yüzüşe geçtikten hemen sonra artemia ile beslenmelidir. Üç haftalıktan sonra diğer yavru mamalarına da geçiş yapabilirler.

Artemia harici mikro kurt gibi diğer ufak mamaları da denedim fakat hiçbirini yavrular yiyemediler. O yüzden artemia harici belki yumurta sarısının suyu verilebilir, onun haricinde başka şeyleri vermeyle uğraşmayın. Çünkü yemler yenmeyince su çok çabuk bozuluyor ve yavrular toplu şekilde ölmeye başlıyorlar.

MELEK BALIĞI FİYATLARI

Melek balıklarının türleri çeşitleri oldukça fazladır. Bu nedenle fiyat yelpazesi de oldukça geniştir. 2021 melek balığı fiyatları yavrular 5 – 15 TL arası, damızlıklar 30-80 TL arası, çiftler 120 TL civarındadır.

Özel tür melek balıklarında bu rakamlar oldukça artabilmektedir. Özellikle altum melek balıklarının tanesi 150 TL civarında hatta bazılarının fiyatları 500 TL gibi oldukça yüksektir. Koi, tricolor, silver melek balığı gibi özel türlerin fiyatları da yavruları yaklaşık 15 TL, damızlık adet fiyatları 80- 100 TL civarındadır.

Soru görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Yorum Yazınız