nocomments

ZEBRA CİKLET BALIĞI BAKIMI, ÜRETİMİ, CİNSİYET AYRIMI VE FİYATLARI

Bir zamanların en popüler akvaryum balıklarından biri olan fakat zamanla kolay üremesi ve üreme dönemlerinde diğer balıklara karşı agresif davranmasından dolayı zamanla piyasadan kaybolmaya başlayan zebra ciklet balığı ile ilgili bakımı, üretimi, cinsiyet ayrımı ve 2020 güncel fiyatlarıyla ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Başlıktan aldanmayalım normalde ciklet değil cıchlıd olduğunu biliyorum ama herkes bu şekilde yazıyor ve yazımı daha kolay olduğu için ben de bu şekilde yazıyorum.

Zebra ciklet balığı genel olarak albino türleri ve çizgili yapılarıyla oldukça sevimli ama bir o kadar da özellikle üreme döneminde hırçın balıklardır.

Lafı çok uzatmadan zebra ciklet balığı bakımı, üretimi, cinsiyet ayrımı ve ortalama fiyatlarıyla ilgili konumuza başlayalım.

ZEBRA CİKLET BALIĞI BAKIMI

Zebra Ciklet Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Zebra ciklet balığı yaklaşık olarak 13-15 cm boylara kadar ulaştıklarından güzel gelişim sağlayabilmeleri açısından en az 80 litre bir akvaryumda beslenmeleri gerekir.

Tabi tek başına beslendiklerini ve akvaryumda başka erkek olmadığını varsayarak bunu söylüyorum.

Kumu kazmayı ve ağızlarına alıp tükürmeyi çok sevdikleri için ince taneli kum örneğin silis gibi kumlar kullanmak iyi olacaktır.

zebra ciklet balığı
Zebra Ciklet Balığı – Resim M W tarafından Pixabay‘a yüklendi

Rahat edebilmeleri açısından akvaryumda bol bol saklanma yerleri yapmak gerekir. Bunu yapabilmek için en uygunu kayalıklardan yapılmasıdır.

Oldukça geniş su değerlerini tolere edebilen balıklardır. Bu yüzden bu hobiye yeni başlayan akvaristler bu türle başlamayı tercih edebilirler.

Zebra Ciklet Balığı Kaç Derecede Yaşar?

Zebra cikletlerinin bulunduğu akvaryumun su sıcaklığı 22-27 derece arasında olmalıdır. Daha sıcak veya soğuk suları da dayanıklı olmalarından ötürü tolere edebilseler de en ideali bu dereceler arasında olmasıdır.

Zebra Ciklet Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Amerikan zebraları (Zebra Cihclid) üreme zamanında yani yumurta bıraktıklarında akvaryumda başka balık varsa ortalığı toz duman ederler. Şahsen bir kere yanlışlıkla yunus ciklet yanına koyma gafletinde bulunduğumda nasıl çıkaracağımı şaşırmıştım. Müthiş derecede kavga ediyorlar.

Bu yüzden en doğrusu tek beslenmeleridir. Fakat illa başka balıklarla beslemek isterseniz yüksek hacimli akvaryumlarda mücevher ciklet, midas gibi diğer orta Amerikan cikletleriyle beslenebilir. Yalnız burada da çiftler halinde beslememek yani sadece dişiler veya erkekler şeklinde beslemek en doğrusu olacaktır. Yoksa hiç rahat edemezsiniz.

Zebra Ciklet İçin Yem Tavsiyesi Nelerdir?

Yem konusunda zebralar seçici değillerdir. Diğer çikletlere verdiğiniz yemlerden verebilirsiniz. Örneğin; tetranın, seranın tropicalin cikletler için olan yemlerinden verebilirsiniz.

ZEBRA CİKLET ÜRETİMİ

Zebra balıkları tek eşlidirler. Bir dişi bir erkek balığımızı akvaryumumuza koyduktan sonra açıkçası size çok fazla iş düşmüyor. Sadece gizlenme yerleri oluşturmanız, küp gibi yumurtlayacakları alanlar koymanız yeterli olacaktır.

Bir de akvaryumda başka balık olmaması diğer balıklar için ve yavruların büyüyebilmesi için iyi olacaktır. Yavrulara dişi ve erkek zebralar birlikte bakarlar.

Nadir de olsa yavrular büyürken erkek zebra yeni çiftleşme eğiliminden dolayı yavruları yemeye kalkabilir. Bu durumda erkeği ayırmak gerekir.

Zebra Ciklet Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Cinsel olgunluğa erişmeden önce belirlemek zordur. Yaklaşık 7-8 aylık olduklarında net olarak anlaşılabilir.

Erkekler kafa yaparlar ve daha iridirler. Dişilerin karnı parlak ve özellikle üreme döneminde pembemsi bir renk alır. Aynı cins iki balık özellikle erkekler birbirleriyle çok kavga ederler. Fakat farklı cinsler daha çok birbirine sürtünme eğilimindedir.

Akvaryum balıkları ile ilgili fiyat karşılaştırması; TRENDYOL GİTTİGİDİYOR N11

ZEBRA CİKLET BALIĞI FİYATLARI

Üreme dönemleri haricinde oldukça sakin olan bu sevimli balıklar, gerek kolay üremesi gerekse de diğer balıklara agresif davranmaları sebebiyle hobiciler tarafından çok tercih edilmemelerine sebep olmuştur.

Bu nedenle damızlık olan zebra balıklarını piyasada 10 TL gibi bir rakama, Yavruları ise 3-5 TL veya hediye şeklinde bulabilirsiniz.

Şunu net olarak söyleyebilirim ki akvaryumda tek başına bir çift zebra balığı almanızı tavsiye ederim. Onların aile hayatlarını ve yavrularına bakıp büyütmelerini seyretmek oldukça keyiflidir.

Zebra ciklet balığı ile ilgili söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar. Diğer balıklara akvaryum balıkları kategorisinden ulaşabilirsiniz. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Yorum Yazınız