nocomments

SEVERUM CİKLET BALIĞI BAKIMI ÜRETİMİ FİYATLARI TÜRLERİ

Severum balığı ya da diğer adıyla severum ciklet (chiclid) ülkemizde yeteri kadar ilgi görmese de aslında zeki, uysal, uyumlu sayılabilecek ve bir o kadar da gösterişli bir akvaryum balığıdır.

Bu yazımızda severum balığı bakımı, akvaryum şartları, üremesi, 2020 ortalama fiyatları ve kısaca türleri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Bu balığı sahiplenmeden önce güzel ve uzun ömürlü besleyebilmeniz için yazımızı okumanızı muhakkak okumanızı tavsiye ederiz.

İsterseniz kendime ait olan severumların videosunu ve konuyla alakalı bilgilendirmeyi buraya tıklayarak youtube kanalımdan da izleyebilirsiniz.

SEVERUM BALIĞI BAKIMI

Severum balıkları Güney Amerikan cichlid familyasındandır. Gösterişli yapılarıyla büyüdükçe discusvari bir görüntü verir.

Birçok su şartlarına göre tolereli, oldukça dayanıklı ve güzel olan bu balıkları beslemenizi tavsiye ederim.

severum balığı bakımı
Severum Balığı Bakımı

Severum Ciklet Akvaryum Şartları Nelerdir? Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Severum ciklet balıkları yaklaşık olarak 20 cm boya kadar ulaşabildikleri için öncelikle geniş hacimli bir akvaryum kurmalıyız. Bunun için en az akvaryum hacmi 200 litre kadar olmalıdır.

Ayrıca aynı akvaryumda birden fazla erkek ve dişilerin olması erkeklerin üreme döneminde birbirleriyle sık sık kavga etmesine neden olur. O yüzden erkeğin fazla olduğu akvaryumda 200 litreden daha büyük bir akvaryumda bakılması daha iyi olacaktır.

Severum cikletler kumla oynamayı severler ağızlarına alıp püskürtürler. Bu nedenle silis kum koymak daha iyidir.

Akvaryumlarını kayayla dekore etmek daha iyidir.

Bitkili Akvaryumda Severum Beslenir mi?

Akvaryumunuzda bitki varsa kumu kazma eğilimleri ve ot yeme dürtüleri gelişmiş olması nedeniyle zayıf bitkileri söküp yiyebilirler.

Bu nedenle anubias gibi sağlam yapraklı bitkilerle beslemek daha iyidir. İllaki bitkili akvaryumda beslemek isterseniz hızlı büyüyen ve çoğalan tilki kuyruğu ve su mercimeği gibi bitkilerin olduğu bir akvaryum kurabilirsiniz.

Severum bunları yemeye uğraşmaktan diğerlerine bulaşmaya vakit bulamaz. Şahsen ben bu şekilde bitkili akvaryumda besliyorum.

Severum ciklet balıklarım
Yavrudan alıp büyüttüğüm gold severum ciklet balıklarım

Severum Balığı Kaç Derecede Yaşar?

22 ila 32 dereceye kadar tolereli balıklardır. Bunun içerisinde en ideali 24 derece diyebiliriz.

Severumlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Ayrım yapması oldukça zordur. Dişiler erkeklere göre biraz daha ufak yapıda ve yanaklarında benekler çok daha az olur. 

Erkeklerin kuyruk yapısı biraz daha uzun ve sivri uçludur.

Severum Balığı Hangi Türlerle Uyumludur?

Üreme döneminde olmayan severum balığı oldukça barışçıldır. Yalnız şunu söylemekte fayda var iyi bir yavru avcısıdır.

Özellikle lepistes gibi canlı doğuranlarla beslememenizi tavsiye ederim. Büyüklere çok karışmayabilir ama zaman içerisinde popülasyonlarının baya azaldığını fark edersiniz.

Tetra türleri (tabi yavru olmayan), melek balığı, vatoz, çöpçü gibi balıklarla yaşar ama üreme döneminde hepsine zarar verebilir.

Akvaryum balıkları ile ilgili fiyat karşılaştırması; TRENDYOL GİTTİGİDİYOR N11

SEVERUM BALIĞI ÜRETİMİ

Severum balığının üremesi diğer akvaryum canlılarına oranla biraz daha zordur. Severum balıkları tek eşlidir ve erkek eşini seçerken seçici davranır.

Yani bir akvaryuma bir erkek 3-4 adette dişi atmak en mantıklısıdır. Zaman içerisinde erkek dişisini seçer ve yumurtlama safhasına geçerler.

Bu safhada erkek ve dişi kendine bölge oluşturur ve oraya diğer balıkları yanaştırmazlar.

Şunu belirtmekte fayda var ki karma tankta severumlardan yavru almak oldukça zor olur. Ve diğer balıkların hayatını tehlikeye atmış oluruz.

Aslında severum balıklarının üreme aşaması melek balıklarına oldukça benzer. Akvaryuma üretim konisi veya düz uzun mermer gibi bir malzeme koyabilirsiniz.

Erkek ve dişi üremeye yakın bu malzemenin üzerini güzelce temizlerler ve birbirlerine titreyerek kur yaparlar ve dişi yumurtaları döker erkek de dölleme işlemini gerçekleştirir.

Bu dönemde akvaryumda başka balık varsa yumurtaların yenmemesi için loş bir ışığın sürekli yanmasında fayda vardır. Yumurtlama işleminden sonra akvaryum ısısını 28 dereceye kadar kademeli olarak çıkarmak iyidir.

Bu kısımdan sonra aynı melek balığı üretiminde olduğu gibi yumurtaları ayırarak ayrı bir kapta hava taşı kullanarak yavruların çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Ya da akvaryumda başka balık yoksa ve suyunuz yumuşaksa bırakın en azından üç dört batım görün yumurtaların çıkıp çıkmayacağını ve anne babanın yavrularını büyütüp büyütmeyeceğini.

Zaten severum ciklet eş tuttuktan sonra on günde bir yumurtlar.

Severum Balıkları Ne Zaman Cinsel Olgunluğa Erişir?

Yaklaşık bir yaşında cinsiyetleri daha net belli olur ve 15 aylıkken yumurta dökmeye yani cinsel olgunluğa erişirler.

SEVERUM BALIĞI TÜRLERİ

Bu konuda en yaygın besleneni ülkemizde gold severumlardır. Ben de gold besliyorum ama bir çok güzel çeşidi vardır.

Bunlar; bir türlü bulamadığım ve çok beğendiğim red severum, green severum gibi çeşitlerdir. Aslında bunların içerisinde diğer türlerin green severumdan ürediği söylenir.

Ülkemizde en çok beslenen gold severuma bir örnek
Ülkemizde en çok beslenen gold severuma bir örnek.

SEVERUM CİKLET FİYATLARI

Birçok hobici tarafından çok bilinmemesi ve yerli üretiminin çok olmaması nedeniyle fiyatları diğer akvaryum balık türlerine göre biraz daha yüksektir.

2020 itibariyle severum balığı petshop fiyatları yavruları 5-6 cm yavrular için ortalama 30 TL civarı damızlık adet fiyatları ise 150 TL gibi rakamlardır.

Hobicilerden ve yerli üretim olarak bulabilirseniz biraz daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

Şunu da belirtmekte fayda var ki 4-5 adet yavru alıp büyütmeniz daha güzel olacaktır. Severum balıkları uygun hacimli akvaryumlarda oldukça hızlı gelişim gösterirler.

Severum balığıyla ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar. Soru, görüş ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

Diğer balıklarla ilgili bilgileri akvaryum balıkları kategorimizden bulabilirsiniz.

Yorum Yazınız