nocomments

Çöpçü Balığı (Corydoras) Bakımı, Akvaryum Şartları

Adı bir türlü doğru söylenemeyen, kimi yerde çöp balığı, kimi yerde vatozla karıştırılan sevimli, bıyıklı çöpçü balığı bakımı, akvaryum şartları ile ilgili bilgileri bu yazımda bulabilirsiniz.

Latince adı corydoras olan bu canlıların yaşam koşulları, en az akvaryum hacmi, beraber yaşayabileceği diğer türler gibi tüm konuları bulabilirsiniz. Bazen sabit şekilde uzun süre duran sadece göz kırptığında yaşadığını anladığınız, oldukça dayanıklı, bu sevimli cüceleri beslemek büyük keyif verir.

O zaman çokta uzatmadan birinci konumuzla başlayalım.

Çöpçü Balığı Bakımı

Çöpçü Balığı Akvaryum Şartları

Akvaryumda çöpçü balığımızı uzun yıllar sağlıklı ve mutlu yaşatmak istiyorsak onun yaşam koşullarına uygun ortamı oluşturmamız gerekir. Çöpçü balıkları karakterleri gereği genelde akvaryumun dibinde yaşarlar. Kumun üzerinde sürekli dedektörle yem arar gibi dolanırlar.

Bu nedenle çöpçü akvaryumlarında ince kum kullanmak daha güzeldir. Çünkü ağızlarına alarak kumu havalandırırlar ve içindeki yem kırıntılarını yerler. Corydoras yani çöpçü balıkları pislik yemezler sadece dibe düşen yem kırıntılarını yerler.

albino çöpçü balığı
Albino çöpçü balığı

Corydoras Balığı En Az Akvaryum Hacmi Ne Olmalı?

Çöpçü balığı bakımı konusunda en önemli noktalardan birisi düzgün bir akvaryum seçimidir. Bu konuya net cevap vermeden önce çöpçü balıklarının sürü balığı olduğunu bilmek gerekir. Yani en az altılı beslemenizde fayda vardır.

Bu nedenle çöpçü balıklarını en az 80 litrelik bir hacimde beslemek daha güzel olacaktır. Yaklaşık 7-8 cm boya kadar da büyüyebilirler. Güzel beslendiklerinde kocaman tombul göbekleri olur.

Çöpçü balıkları daha çok yatay olarak hareket ettikleri için uzunlamasına ve derinlemesine bir akvaryum seçmek daha iyidir.

Arada bir de çöpçüler yüzeye çıkıp inebilirler. Eğer bu hareketi aşırı yapıyorlarsa hava anlamında zorluk çekiyor olabilirler. Akvaryum filtrasyonunu gözden geçirmek gerekir.

Akvaryum Çöpçü Balığı Akvaryum Dizaynı Nasıl Olmalı?

Öncelikle 100 litrelik bir akvaryum aldığımızı düşünürsek buna uygun biyolojik bakteriyel dengeyi oturtmak için filtre seçimi yapmalıyız.

İmkanlar dahilinde dış filtre almak uygun olacaktır. Eğer değilse de diğer seçim bana göre pipo filtreden yana olmalıdır. Tabi normalden biraz daha büyük süngerli olanlarından. Hatta köşe filtre şeklinde çok güzel filtreler de bulunmaktadır.

Çöpçü balıkları ortalama değerlerde suda yaşarlar. Yani çok yumuşak veya sert suyu sevmezler. Bu nedenle akvaryumuna, kaya ve kök dengeli biçimde konulabilir. Ayrıca bitkili akvaryum çöpçü balığı için çok güzel olacaktır.

İnce kum tercih etmeniz de güzel olur. Yalnız bitkili akvaryumda ince kum olduğunda çöpçüler bitkileri dipten sökebilirler 😁

Çöpçü Balıkları Kaç Derece Suda Yaşar?

Geniş su sıcaklık değerlerinde yaşayabilirler. Ama yine de 22 derecenin altına ve 28 derecenin üzerine akvaryumun ısısını çıkarmamak gerekir.

Tabi diğer akvaryum balıklarında olduğu gibi sıcaklıkta dalgalanma olmamalıdır. Bu nedenle bir ısıtıcı alarak 24 dereceye sabitlemek en güzeli olur.

Corydoras çöpçü balıkları en az altılı gruplar halinde beslenmelidir. Resim Alice_Alphabet tarafından Pixabay‘a yüklendi

Çöpçü balıkları hangi balıklarla uyumlu yaşar?

Corydoraslar oldukça uyumlu balıklardır. Hemen hemen her balıkla uyumlu yaşarlar ama bir çok balık onları gözüne kestirebilir. Özellikle büyük cüsseli balıklarla yaşamaları sıkıntı oluşturabilir.

Çöpçü balıkları lepistes, plati, moli gibi canlı doğuran ve tropikal balıklarla, cüce chiclidlerle, melek balığı gibi türlerle sorunsuz yaşarlar. Melek balığı ve cüce cikletler yumurta bırakma dönemi saldırgan olabilirler.

Çöpçü balıkları lepistes gibi canlıların yavrularını yiyemez. Ama yumurta bırakan canlıların yumurtalarını yiyebilir. Kendi yumurtalarını da yerler zaten.

Çöpçü balıklarıyla japon balığı da yaşayabilir ama dikkat etmek gerekir. Çünkü japonlar kuyruğuna saldırabilir çöpçülerin. Çöpçüler gayet hızlı da olsa arada bir tırtıklayabilirler.

Çöpçü balığı ve vatoz balığına ayrı bir parantez açacağım. Normalde ikisi de barışçıl balıklar fakat yem yeme kültürleri birbirine benziyor.

Yani dipten yiyen balıklar oldukları için bazen ikisinden birine yemek kalmayabiliyor. Ve bu bende genelde çöpçü oluyordu. Her ne kadar çok yemek atmaya çalışsam da çöpçü ve vatozu ben aynı akvaryumda nedense uzun süre besleyemedim.

Malawi cikletleri (cichlid) gibi iri cikletlerle beslemeyin. Çöpçü balığınızın kuyruklarını yiyerek zayıf düşmesine neden olurlar ve belli zaman sonra ölmeleriyle sonuçlanır.

Ciklet ile yaşayan çöpçüler güney amerikan türlerinden melek balığı ya da cüce cikletler olabilir. Çöpçü balığı bakımı iyi olsun istiyorsak ona uyumlu balıklarla akvaryumda beslememiz gerekir.

Akvaryum balıkları ile ilgili fiyat karşılaştırması; TRENDYOL GİTTİGİDİYOR N11

Akvaryum Çöpçü Balıkları ne yer? Yem Tavsiyesi

Çöpçü balıkları için en güzeli dip yemleridir. Yani dibe düşen yemeklerle ve yem artıklarıyla beslenirler. Bu nedenle sudan ağır ve diğer balıklar yemeden dibe düşecek yemeklerle beslemek gerekir.

Hiç bir akvaryum canlısında olmadığı gibi çöpçü balıkları da aslında pislikle beslenmez. Genelde artık yemleri yedikleri için çöp balığı ismi takılmıştır. Yabancı dilde isimleri corydoras dır.

Yem tavsiyesi konusunda dibe çöken bir çok yemi verebilirsiniz. En fazla sevdiklerinden birisi bulabilirseniz tetra wafers alabilirsiniz. Bunun haricinde sera granugreen red gibi granül yemleri de yerler.

Bunun haricinde tetra pro gibi pul yemleri de fazla attığınızda diğer balıkların yiyemediği kısımları çöpçü balıkları yerler.

Çöpçü Balığı Neden Ölür?

Bir çok faktör neden olabilir. Çöpçü balıkları tuza karşı hassastırlar. Akvaryumuna tuz atmak iyi değildir. Küçük hacimli akvaryumlarda su dengesi iyi oturtulamadığı için uzun yaşayamazlar.

Bunun haricinde çöpçü balıklarının akvaryumunda filtrasyon ve havalandırma iyi olmalıdır. Ayrıca karma akvaryumlarda dibe, çöpçülere yetecek kadar yemin düştüğünden emin olmak gerekir. Su sıcaklığının sabit olması da sağlıkları açısından önemlidir.

Çöpçü balıkları ne kadar büyür?

Güzel sağlıklı bir ortamda çöpçü balıkları 7-8 cm boya kadar ulaşabilirler. Bütün bu yazılanların ışığında özetleyecek olursak çöpçü balığı bakımı aslında uygun akvaryum şartları oluşturulduğunda zor olmayan bir türdür.

Akvaryum balıkları dediğimizde hemen hemen herkesin akvaryumunda beslediği çöpçü balıkları hakkında yazacaklarım şimdilik bu kadar. Üretimi, türleri ve fiyatları ile ilgili diğer yazımdan bilgileri okuyabilirsiniz.

Youtube kanalımdan da akvaryum balıklarıyla ilgili videolarımı izleyebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Yorum Yazınız