nocomments

SARI PRENSES BALIĞI BAKIMI ÖZELLİKLERİ ÜRETİMİ FİYATLARI

Akvaryum hobiciliğinin yavaş yavaş trend yapmaya başladığı dönemlerde özellikle Malawi denince ilk akla gelen balıklardandır sarı prenses balığı (labidochromis caeruleus). Fakat geçen süreç içerisinde gerek kolay üremesi gerekse de kısmen de olsa biraz agresif olması popülaritesini azalttı.

Oysa ki sapsarı rengiyle çok güzel bir balıktır sarı prenses. Bu yazımızda sarı prenses balığı bakımı, akvaryum şartları, üretimi, ortalama fiyatları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

SARI PRENSES BALIĞI BAKIMI – ÖZELLİKLERİ – AKVARYUM ŞARTLARI

Büyük hacimli akvaryuma geçtiğimde ilk baktığım balıklardan biri sarı prenses diğeri yunus balığıydı. Yavrudan alarak baktığım balıklarım güzel görünümü ve akvaryuma yaklaştığınızda hemen yüzeye fırlamalarıyla insana zevk veren türlerdendir.

Malawi gölü balıklarından olan sarı prenses hem etçil hem otçul beslenmelidir. Diğer Malawi türlerine oranla çok utangaç değildir. Akvaryuma koyduğunuzda 1 haftada eğer stresli bir ortam yoksa hemen alışacaktır.

sarı prenses balığı
Sarı prenses balığı – Resim Kevin McIver tarafından Pixabay‘a yüklendi

Sarı Prenses Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır? En az Kaç litre Akvaryumda Beslenmelidirler?

Yaklaşık 13-15 cm boya kadar ulaşabildiklerinden küçük hacimli akvaryumlardan beslenmemelidir. Sarı prenses cikletleri için en az 120 litre hacimli akvaryumlar olmalıdır.

Tabi bu demek değildir ki 120 litre olunca istediğim kadar sarı prenses atayım içine. Litre başına damızlık olanlara 25 litre hacim gerekmektedir.

Sarı prenses balıklarının akvaryumunun yükseklikten ziyade boyu ve eninin uzun olması daha iyidir. Çünkü yatay olarak yüzmeyi severler.

Sarı prenses akvaryumunda bol kayalık ve saklanma yerlerinin bulunması iyidir. Çünkü üreme dönemlerinde dişi balık gizli yerlerde saklanarak kendini güvende hisseder.

Bitkili akvaryumda sarı prenses olur mu derseniz anubias gibi sert yapraklı bitkilerle sarı prenses balığı bakılabilir. Fakat onda bile yapraklar belli zaman içerisinde tırtıklanır. Yeni sürgünler veremez.

Yem olarak bitki koyabilirsiniz. Örneğin bende çok fazla su mercimeği oluyordu. Onları sarı prenseslere verdiğimde afiyetle yiyorlardı.

Sarı Prensesler Kaç Derece Suda Yaşarlar?

Yaklaşık olarak 22-28 derece arası sularda sarı prensesler yaşayabilirler.

Sarı Prensesler Hangi Balıklarla Yaşar?

Malawi balıklarının bildiğimiz ülkemizde popüler olan birçok türüyle uyumlu yaşarlar. Örneğin yunus, demasoni, iceman, mavi prenses, beyaz (snow) prenses gibi türlerle uyumlu yaşarlar.

Burada bir tek bazıları sadece otçul balıklardır buna dikkat etmek gerekir. Bir de en güzeli tek tür bakılmalarıdır. Çünkü üreme dönemlerinde agresifleşerek birbirlerine zarar verirler.

Lepistes, plati gibi canlı doğuran balıklarıyla , melek gibi güney Amerika balıkları ve orta Amerikan balık türleriyle birlikte bakılamazlar.

SARI PRENSES ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

Diğer Malawi türleriyle üretimi aynı şekildedir. Sarı prensesler koloni balıklarıdır.

Yani üretim yapmak istiyorsanız 1 erkek 4 dişi şeklinde beslemelisiniz. Cinsel olgunluğa erişmiş damızlık sarı prensesleri illa şart olmasa da tek bakmanızda fayda vardır.

Çiftleşme olurken erkek ve dişi birbirinin etrafında döner. Yumurta döllenmesinden sonra dişi yumurtaları ağzında toplar.

Kuluçka süresi yaklaşık olarak 24 gün sürer. Dişi sarı prensesin ağzında yumurtalar 15 günlük olduklarında keseden kurtulurlar.

Yani 15 günden sonra eğer ki tecrübe kazandıysanız anneyi kusturabilirsiniz. Fakat dişi balığın ilk tecrübesiyse sakın kusturmayın ki yavruları ağzında tutmayı iyice öğrensin.

Annenin ağzı dolduğunda imkanınız varsa ayrı bir akvaryuma da alıp orada kendi kendine kusmasını bekleyebilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus ayırdığınız akvaryumda gizlenme yeri olmalı ve ana tanktaki suyun aynısı olmalıdır.

Sarı Prenses Nasıl Kusturulur?

Dişi balığınız yumurtaları ağzına aldıktan yaklaşık 15 gün sonra kusturma işlemini yapabilirsiniz.

İlk yapmanız gereken anneyi akvaryumdan aldığınız suyla ayrı bir kovaya koyunuz. Suyun içerisinden çok hafif çıkararak ağzını hafif açmasını sağladığınızda yavruları salacaktır.

Ağzını açma işlemini çay kaşığının arka kısmını veya kürdanın sivri kısmını kırarak düz kısmıyla balığınıza zarar vermeden hafifçe yapabilirsiniz.

Tek seferde sarı prensesler 10-60 tane yavru verebilirler. Yavrular çok küçük olmazlar. Bu nedenle artemia yanısıra yavru yemi ya da normal yemi ezerek verebilirsiniz.

Sarı Prenses Balığı Ne Zaman Cinsel Olgunluğa Erişir?

8 aylık olduklarında cinsel olgunluğa erişirler.

SARI PRENSES BALIĞI FİYATLARI

Sarı prenses fiyatları en uygun fiyatlı Malawi gölü balıklarındandır. Bunda en büyük etken üremelerinin kolay ve sağlam olmalarıdır. Yalnız son zamanlarda çeşit sayısının artmasıyla sarı prensesi bulmak eskisi kadar kolay değildir.

Yine de 2021 güncel sarı prenses balığı fiyatları petshoplarda ortalama yavru 5 TL damızlık 25 TL civarıdır. Hobiciler arasında daha uygun rakamlara bulma şansınız vardır.

Eğer koloni olarak almak isterseniz rakamlar fazlalaşacaktır.

Sarı prenses özellikleri, üretimi, fiyatları ile ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar. Sizin de aklınızda olan konu, soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Diğer balıklarla ilgili akvaryum balıkları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazınız