nocomments

Evde Akvaryumda Beslenen Balıklar Arasında Bakımı En Kolay Olanlar

Evde akvaryumda beslenen balıklar arasında bakımı en kolay olanlarını sizler için bu yazımda derleme yaptım. Bu balıkların hepsini kendim de bizzat tecrübe ederek yıllarca besledim.

Uygun akvaryum şartları ve ortamı oluşturulduktan sonra bu balıkların hepsini siz de kolayca besleyebilirsiniz.

Yazıma başlamadan önce ufak tefek bilgilendirmeler ve dikkate almanız gereken bir takım uyarılar yapmak istiyorum.

En başta söylemeliyim ki, kesinlikle akvaryum balıkları fanusta beslenmemelidir. Size beslenebileceğine dair ya da ben besledim oldu diyenler olacaktır lütfen itibar etmeyiniz.

Fanusta beslenen balık hem hacim darlığı hem de filtrasyon eksikliği aynı zamanda fanusun şekli itibariyle göze zarar vermesi gibi etkenlerden dolayı feci şekilde ölecektir.

Bu yüzden elimizden geldiğince aldığımız balıkları, uygun hacimli akvaryumlarda, onların habitatına uygun bir ortam oluşturarak beslemeliyiz. Bu konuda artık oldukça şanslıyız çünkü bilgi kaynaklarına ulaşmak oldukça kolay.

Aşağıda yazacağım evde akvaryumda beslenen balıklar listemdeki bazı balıklar benim daha önceki yazılarımda, oldukça ayrıntılı bilgi verdiğim balıklar. Bilgi vermediklerimle ilgili de kısaca en az akvaryum hacimleri, yaşam koşulları gibi konularda bilgi vermeye çalışacağım.

Evde Akvaryumda Beslenen Balıklar Arasında Bakımı En Kolay Olanlar Listem

Eğer evinizde akvaryumda balık beslemeyi düşünüyorsanız ve yeni başlayacaksanız bu liste sizin çok işinize yarayacaktır. Yalnız tecrübeli değilseniz muhakkak bu balıkların yaşam şartlarıyla ilgili de ayrıntılı bilgi edinin. daha sonrasında edineceğiniz bilgi acı tecrübeler sonucunda olmasın.

1- Japon Balığı

Japon balığının beslenme koşullarıyla alakalı tüm bilgileri kendi tecrübelerimle yazmış olduğum japon balıkları bakımı yazımdan okuyabilirsiniz.

Evde akvaryumda beslenen balıklar arasında bakımı en kolay olan türler

2- Lepistes Balığı

Hem küçük, kolay üreyen ve özellikle erkeklerinin kuyruk desenleri mükemmel. Bitkilerle çok güzel bir lepistes akvaryumu kurabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi bu yazımdan okuyabilirsiniz.

3- Zebra Danio veya Tetra Türleri

Bu kısım geniş bir ailedir. Oldukça farklı türleri vardır. En az 40 litrelik bir akvaryumda güzel bir ortam oluşturabilirsiniz.

Bunlar sürü balıklarıdır. Altılı gruplar şeklinde beslemeniz iyi olacaktır. Yalnız belirtmekte fayda var her tetra türünün bakımı kolay değildir.

Burada size tavsiye edebileceğim neon tetra, gül tetra gibi türlerdir. Ayrıntılı yaşam koşullarını bilgilenerek beslemeniz gerekir.

kardinal neon tetra balığı

Zebra danio türleri de oldukça farklı renklerde güzel bir görüntü oluştururlar. Pembe, yeşil, sarı, beyaz, mavi gibi bir çok rengi vardır. Yalnız bu renklerin orjinali siyah çizgili beyaz olanlarıdır zaten adı da o yüzden zebradır. Diğer renkler genetikleriyle oynanması sonucu oluşmuştur. Fakat yavrular da pembeyse aynı renkte olmaktadır.

Tetra türleri içerisinde de aynı zebra danio gibi çok farklı renklerde transgenetik tetra türleri bulunmaktadır. Bunların da bakımı uygun ortam oluşturulduğunda diğerleri gibi kolaydır.

Listemizin 3. maddesinde size aslında baya çok öneride bulunmuş oldum.

4- Melek Balıkları

Hem çok güzel hem de çok asil ve zeki ama aynı zamanda da avcı. Beslerken dikkatli olmak gerek:) Ayrıntılı bilgi için buradan okumanızı tavsiye ederim.

5- Yunus ve Sarı Prenses

Büyük bir akvaryumunuz olduğunuzu varsayarsak bu şekilde başlıyorum derseniz size önerebileceğim çok güzel iki balık türü. Hem çok güzeller hem de büyük balıklardan yavru alma zevkine varabilirsiniz zaman içerisinde.

Tabi önce nasıl ve ne şartlarda besleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Sarı prenses bakımı, yunus balığı bakımı yazılarımı okuyabilirsiniz.

6- Beta Balığı

Küçük hacimli akvaryumlarda da beslenen ama tek başına beslemesi ayrı bir keyif veren kavgacı balık beta. Ayrıntılı bilgileri buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bu liste belki daha da uzatılabilir ama tadında bırakmak en güzeli. Akvaryumda balık beslemeye yeni başlayacaksanız bakımı en kolay ve güzel akvaryum balıkları bunlar.

Bunların haricinde vatoz, çöpçü gibi balıklar ve ufak sevimli karides, elma salyangozu gibi türleri de besleyebilirsiniz. Bunlar biraz daha garnitür gibi oldukları için bu listeye koymadım.

Youtube kanalımı da ziyaret ederseniz görsel olarak akvaryum balıklarıyla ilgili videolarımı izleyebilirsiniz. Şimdilik konuyla alakalı yazacaklarım bunlar. Muhakkak beslemeye karar verdiğiniz balığın uygun akvaryum şartlarını güzelce öğrenerek bu işe başlayın.

Evde akvaryumda beslenen balıklar yazım umarım faydalı olmuştur. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere hoşça kalın!

Yorum Yazınız