nocomments

Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalı? Kurulumu İle İlgili Bilgiler ve Kurulum Maliyeti

Akvaryum balıkları beslemeye başlayanların ilk olarak tecrübe ettiği beş balıktan bir tanesi lepistes balığıdır. Lepistes akvaryumu nasıl olmalı, kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, kurulum maliyeti nedir bununla ilgili bilgilerimi 8 senedir lepistes besleyen ve üreten biri olarak sizlerle paylaşacağım.

Lepistes balığı akvaryum şartları, su sıcaklığı ne olmalı, su değerleri nasıl olmalı ve lepistes akvaryumu kurmak istiyorum bana maliyeti ne olur gibi akılda en çok olan soruları cevaplandırmaya çalışacağım.

Lepistes akvaryumu nasıl olmalı konusuyla alakalı youtube kanalımda çektiğim videodan da izleyebilirsiniz.

Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalı? Akvaryum Şartları Nelerdir?

İlk olarak tabi ki sağlam bir akvaryum almalı. Maalesef en fazla doğru zannedilen yanlışlardan biri lepistes küçük bir balık, akvaryumu da küçük alsak yeterli olur.

Ondan sonra forumlarda sürekli görürsünüz lepistes balığım sürekli ölüyor bir türlü yaşatamıyorum. Akvaryum hacmi 5-10 L gibi ufak akvaryumlarda bakmak doğru değildir. Çünkü küçük hacimli akvaryumlarda en ufak sıkıntı da komple akvaryum değerleri bozulmaktadır. Bu da lepisteslerin sık sık ölmelerine neden olur.

Lepistesler için en az akvaryum hacmi 40 Litre olmalıdır. Bu kırk litreye de hınca hınç balık koyamayız. Eğer yavrular da olsun isterseniz en fazla 4-5 adet balık koyabilirsiniz.

Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalı?
Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Peki dişi – erkek oranı nasıl ayarlanmalı?

Güzel bir lepistes akvaryumu kurayım derseniz en önemli faktörlerden biri de dişi erkek oranının güzel belirlenmesidir. Erkekler sürekli çiftleşme eğiliminde olduğundan ve dişiler sürekli hamile kaldığından eğer oranı iyi ayarlayamazsanız dişiler çabucak öleceklerdir.

Dolayısıyla mümkün olduğunca erkek sayısı az, dişi sayısı fazla olmalıdır. Burada tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki en güzeli 1 erkek 4 dişi şeklinde olmasıdır.

Hatta belli zaman aralıklarla erkek sayısı çoğalırsa erkekleri ayrı bir akvaryuma alın. Yoksa dişilerinizi sürekli sıkıştırırlar. Dişiler tek döllenmeyle 3 batın yavru doğurabilirler böyle de değişik özellikleri var.

Lepistes akvaryumu nasıl olmalı konumuza devam edecek olursak; Akvaryum dizaynı nasıl olmalı?

Akvaryum dizaynı için kayalık, köklü ve bitkili bir akvaryum yapabilirsiniz. Peki bunu nasıl ayarlamalıyız?

Lepistes balıkları ortalama su değerlerini severler. Yani ne çok sert ne de çok yumuşak olmamalıdır su. Bilindiği üzere genel olarak kayalar suyu sertleştirir, kökler yumuşatır.

Bunları dengeli şekilde akvaryumumuza koyabiliriz. İkisini birbirine eşdeğer şekilde koyabiliriz. Benim akvaryumumda gnays kaya da var mangrov kökü de hindistan cevizi kabuğu da. Yalnız küçük akvaryumlarda (40-50 L. civarı) su dengesinde daha dikkatli olmak gerekir.

Lepistes balıklarının akvaryumlarının dizaynında canlı bitki kullanmanız çok güzel olacaktır. Bakımı kolay bitkiler kullanarak siz de güzel bitkili lepistes akvaryumu kurabilirsiniz.

Akvaryum balıkları ile ilgili fiyat karşılaştırması; TRENDYOL GİTTİGİDİYOR N11

Basit – Low tech Lepistes akvaryumu için bitki önerileri;

Çok fazla bakım istemeyen düşük şartlarda da (karbondioksit olmadan fazla ışık olmadan) büyüyebilen bazı bitkileri akvaryuma koyabilirsiniz.

Bunlardan benim size önerebileceklerim; tilki kuyruğu, elodea, cryptocorne wendtii brown, moss türleri, gül, bacopa monnieri, su mercimeği (dikkat her yeri kaplayabilir), zeytin ve anubias türleri düşük şartlarda da bakabileceğiniz gelişebilen bitki türleridir. Tabi yine de ışık vermeden olmaz bilginiz olsun.

Lepistes balığı için yem tavsiyeleri;

Özellikle pul yemler lepistesler için idealdir. Size tavsiyem; Tetra pro algae, tetra min, sera flora, sera vpn gibi yemlerin yanı sıra cama yapıştırabileceğiniz tropical spirutabin, sera o-nip, jbl novo tab gibi yemleri verebilirsiniz.

Ayrıca bol bol yavrularınız da olacağı için artemia veremezseniz eğer, tetra min, rotifish starter feed verebilirsiniz yani ben bunları kullanıyorum.

Lepistes Akvaryumu Filtrasyonu Nasıl Olmalı?

Geldik lepistes akvaryumu nasıl olmalı konusunda diğer önemli kısma. Bu da akvaryum filtrasyonunu düzgün ayarlamak. Eğer güzel bir bakteriyel döngü oluşturabilirseniz, akvaryum suyunda sadece eksilen buharlaşan suyu tamamlamanız yeterli olacaktır.

Bu güzel bakteriyel döngü için en önemli faktörler; filtrasyon, hacme göre balık sayısı ve atılan yemin kalitesi ve miktarıdır.

Ben lepistes balığı akvaryumlarımda 200 litreye kadar olan akvaryumlarda pipo filtre kullanıyorum. Eğer akvaryumunuz 50 litre civarıysa bir tane pipo filtre yeterli olacaktır.

Bana göre biyolojik filtrasyon mekaniğe göre çok daha önemlidir. Bu nedenle iç filtre, içerisindeki ufacık süngerle hiçbir işe yaramaz (bazı modelleri hariç).

En güzeli hacme uygun pipo filtre ve hava motoru almak olacaktır. Dipte zaman içerisinde oluşacak tortular zaten doğada da oluşan hatta bitkilerin kullandığı gübreleri oluşturmaktadır.

İsterseniz çok da müdahale etmeden dip çekimini zaman zaman yapabilirsiniz. Ben 170 litre bitkili akvaryumumda sadece eksilen suyu tamamlıyorum. 6-7 ayda bir de filtreyi temizliyorum. Youtube kanalımda videoları mevcut.

Lepistes Balığı Akvaryumu Su Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

22-26 derece arasında sıcaklıkta lepistes balıkları yaşayabilir. En ideali 24 derece sıcaklığa sabit tutmaktır. Eğer akvaryumunuzun sıcaklığında çok gelgitler oluyorsa, yani su derecesinde yukarı aşağı şeklinde çok oynama oluyorsa, ısıtıcı alıp 24 dereceye sabitlemek en güzelidir.

Lepistes Akvaryumu nasıl olmalı konusunda en önemli faktörlerden biri de dişi erkek oranının ayarıdır. Resimde iri olan dişi, zayıf olan erkek lepistestir.

Lepistes Balığı Akvaryum Kurma Maliyeti Nedir?

Bir lepistes akvaryumu kurmak istiyorsunuz size maliyeti ne olacaktır en uygun şekliyle anlatmaya çalışacağım. Bu rakamlar tabi ki ortalama fiyatlardır. Üç aşağı beş yukarı yere ve kaliteye göre değişebilir.

Lepistes Balığı Akvaryumu Seçimi;

En başta güzel sağlam bir akvaryum seçmek gerekir. Ben küp akvaryumları çok seviyorum. Örneğin 40 cm küp bir akvaryum güzel olacaktır.

Bir de sağlamlığa önem verin. Sağlam bir akvaryum darbe almadığı müddetçe en az 10 yıl sıkıntısız gider. O yüzden 50 TL 100 TL fark için parkeleri şişirmeye ve istenmeyen sonuçların oluşmasına değmez. Bir kere alın sağlam alın.

Yaklaşık 50-60 litre sağlam sıfır bir akvaryumun bedeli 180 TL olarak düşünebiliriz. İsterseniz 2. el çok daha ucuza bulabilirsiniz ama çok güvenilir olması gerektiğini unutmayalım.

Lepistes Akvaryumu Filtre Seçimi;

50-60 litre için 1 adet çiftli pipo filtre ya da yere sabit üretim filtresi alabilirsiniz. Bunu da 40 TL ye tedarik edebilirsiniz.

Hava motoru seçimi;

50-60 litre için 1 adet tek çıkışlı hava motorunu alıp pipo filtreye bağlayabilirsiniz. Ben atman marka kullanıyorum. Ses ve güç konusunda gayet memnunum. Bunu da ortalama 40 TL gibi bir rakama bulabilirsiniz.

Direk motorlu pipo filtreler de bulunmaktadır. Hiç kullanmadığım için yorum yapamıyorum. Onları da araştırabilirsiniz.

Kum ve Bitki Seçimi;

Akvaryumunuzu bitkili yapacağınızı varsayarak siyah kum önerisinde bulunabilirim. 50 litreye 8-10 kg kum rahatlıkla yeter. Kilosu 5 TL den 40 TL ye kum alabilirsiniz.

Basit bakılabilir bitkilerden (yukarıda belirttim) de ortalama olarak 40 TL ye güzel bir kombin yapabilirsiniz.

Işık Seçimi;

Bitkili akvaryumda ışık seçimi baya ayrıntılı bir konu. Ama tavsiye olarak hem az yakması açısından bitkiler için hazırlanmış power led bir ışık almanız sizin için ömürlük olacaktır. Yalnız 50 litre bir akvaryum için 100-150 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerekebilir.

İlk etapta bu kadar harcayamam derseniz ışık için daha basit 6500 k bir lamba tertibatını 30-40 TL gibi bir rakama yaptırabilirsiniz.

Isıtıcı Seçimi;

Lepistes balıkları için ısıtıcı almanız da güzel olacaktır. 50 litre bir akvaryuma 25 watt ısıtıcı yeterli olacaktır. Eğer akvaryumun bulunduğu ortam soğuk bir yerse 50 watt ısıtıcı alın ki daha verimli çalışsın.

25 watt bir ısıtıcıyı 50 TL gibi bir rakama bulabilirsiniz.

Kısaca konuyu toparlayarak toplam maliyeti hesaplamak gerekirse;

450 TL gibi bir rakama güzel bir lepistes akvaryumu kurabilirsiniz. Maliyeti düşürmek adına ikinci el satanlardan alabilirsiniz. Ama dediğim gibi güvenilir olmasına dikkat etmek gerekir.

Konuyla alakalı yazacaklarım şimdilik bu kadar. Umarım faydalı olmuştur. Lepisteslerle ilgili daha ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Sizin de eklemek istediğiniz görüş, öneri ve sorularınız için aşağıdaki yorum kısmını kullanmanız beni mutlu edecektir.

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın!

Yorum Yazınız