nocomments

JAPON BALIĞI AKVARYUMU, BAKIMI, ÜRETİMİ, TÜRLERİ VE FİYATLARI

Bu yazımda akvaryum hobisine başlangıçta, belki de herkesin ilk adımını onunla attığı en dayanıklı sayılabilecek balık türlerinden japon balığı akvaryumu nasıl olmalı, bakımı, üretimi, türleri, fiyatları ile ilgili bilgileri yazacağım.

İsterseniz youtube kanalındaki videomdan da izleme yaparak japon balıkları hakkında bilgi alabilirsiniz.

9 yıl japon balığı bakmış biri olarak tecrübelerimi de harmanlayarak, japon balığı akvaryumu nasıl olmalı, bakımı nasıl yapılır, üretimi zor mudur, japon balığının türleri nelerdir ve  2022 japon balığı fiyatları nedir gibi soruların cevaplarını başlıklar halinde sizlerle paylaşacağım.

JAPON BALIĞI BAKIMI

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Japon balıkları bu hobiye ilk başlayanlar için en ideal ve en güzel akvaryum balıklarından biridir. Ama maalesef bakım şartları açısından hakketmediği şekilde beslenmektedir.

fanusta japon balığı
Japon Balığı da dahil hiç bir balık fanus balığı değildir.

Japon Balığı Fanusta Yaşar mı? Fanus Balıkları var mıdır?

Hiçbir balık, japon da dahil fanusta beslenmemelidir. Filtrasyon sistemi olmadan ufacık fanusun içerisinde balık beslemek kesinlikle canlıya eziyettir. Bir çoğumuz maalesef bu şekilde hobiye başlasak ta bir an önce yanlıştan dönmek ve iyice araştırma yapmak gerekir.

Peki japon balığı akvaryumu en az kaç litre olmalıdır? En az 50 litrede bakılmalı ve eklenen her japon balığı için 20 litrelik hacime ihtiyaç vardır. 2 japon balığı 50 litre akvaryumda bakılmalıdır.

Üç adet japon balığını yaklaşık 60-70 litre bir akvaryumda bakmak gerekir. Çünkü japon balıkları çabuk büyüyen balıklardır.

Japon balığı ne kadar büyür?

Japon balıkları sazangillerden olup uygun hacimli akvaryumlarda 20-25 cm civarına kadar büyüyebilir. Hatta doğal ortamlarda çok daha fazla büyüdükleri gözlenmiştir.

Japon balığı ömrü ne kadardır?

Japon balıkları uygun şartlarda bakıldığında ortalama olarak 10 yıl en fazla da 25 yıla kadar yaşayabilirler.

Göletlerde beslenen japon balıkları oldukça büyüyebilmektedirler. Resim Dieter_G tarafından Pixabay‘a yüklendi

Japon balıkları kaç derece suda yaşar?

Japon balıkları için en ideal sıcaklık 18-24 derece arası sıcaklıklardır. Ve mümkün olduğunca ani sıcaklık değişimlerinden kaçınılmalıdır. Aksi taktirde çok çabuk hastalığa yakalanabilirler özellikle beyaz benek hastalığı.

Japon balığı akvaryumunda olması gerekenler nelerdir? Bitkili Akvaryumda Japon balığı beslenir mi?

Japon balığı akvaryumu mümkün olduğunca geniş yüzme alanlı olmalıdır. Aşırı derecede malzeme ve dekorasyon koyulmamalıdır. Koyulacak taşlar ve kökler sivri uçları olmayacak şekilde olmalıdır.

Akvaryuma mağara yapmaktan kaçınmanız gerekir çünkü içine sıkışıp ölme riskleri vardır. Kum seçimi olarak ince taneli kumları tercih etmek daha iyidir. Japon balıkları kumu ağzına alıp fırlatarak oyun oynamayı çok severler.

japon balığı bakımı
Japon Balıkları Goldfish Tank

Bitki seçimine gelecek olursak küçük ve zayıf bitkileri sökerler ve tırtıklarlar. Dolayısıyla daha sert ve büyük yapraklı anubias ve java fern gibi bitkiler tercih edilmelidir. Eğer akvaryumunuzda su mercimeği gibi bitkiler varsa yem olarak afiyetle yerler.

Her canlıda olduğu gibi, yapay ve plastik bitkileri salınım yapma ve suyun değerlerini bozarak koku yapmaması için koymamanızda fayda vardır.

Akvaryum balıkları ile ilgili fiyat karşılaştırması; TRENDYOL N11

Japon balığıyla hangi balıklar yaşar? – Yaşayabilen balıklar var mıdır?

Japon balığını kendi türleriyle beslemek en doğru olanıdır. Yapılan en büyük hatalardan biri lepistes balıklarıyla japon balığını birlikte beslemektir. Akvaryumunuz büyük dahi olsa lepistesler ve japon balıkları zaman içerisinde birbirlerinin kuyruklarını yiyeceklerdir. Akvaryum içerisinde huzursuz bir ortam oluşacak lepistesler çoğu zaman ortada gözükmeyecek bir köşeye saklanacaklardır.

Japon balıkları diğer canlı doğuran türleriyle de uyumsuzdur. Peki hangi balıklarla japon balığı yaşayabilir? Boyutlarına uygun vatoz ve çöpçü balıklarıyla bakılabilir.

Geniş hacimli akvaryumlarda yavruyken melek balıklarıyla da beslenebilirler ancak büyüdüklerinde ayrılmaları gerekir. Bunların haricinde her ne kadar akvaryumda bakılması doğru olmasa da pengasus balığıyla besleyenler vardır.

Japon balıklarını tek tür bakarak farklı farklı cinslerini akvaryuma koyarak çok güzel bir akvaryum elde edebilirsiniz ve bu en doğru olanıdır.

JAPON BALIĞI TÜRLERİ

Japon balığının çok güzel türleri vardır. Tek tür japon balığı besleyerek bile çok güzel bir akvaryum yapabilirsiniz. Başlıca japon balığı türleri;

Oranda, Yelpaze kuyruklu japon balığı, Teleskop balığı, ranchu, kırmızı balık, ryukin, aslan kafa, komet, kelebek kuyruk ve torba (balon) gözlü japon balığıdır.

Resim cat-cheng tarafından Pixabay‘a yüklendi
Veiltail Peçe kuyruk japon balığı
Veiltail Peçe kuyruk japon balığı

JAPON BALIĞI ÜRETİMİ

En çok beslenen akvaryum balıklarından olan japon balıklarını akvaryum ortamında üretmek sabır ve tecrübe gerektirir. Bazen çok nadir de olsa kendi halinde bırakırsınız kendi kendine büyüyen veya dış filtrenin içinden çıkan yavrulara şahit olursunuz. Bazen de üzerine çok titrersiniz fakat sonuç almanız uzun sürer.

Üretimle ilgili aşama aşama gidecek olursak öncelikle akvaryum ısısını mümkün olduğunca sabit tutmak gerekir. Ani ısı değişimlerinin olduğu akvaryumlarda japon balığının üremesi duracaktır.

İkinci olarak cinsiyet ayrımını iyi yapmak gerekir. Japon balıklarında cinsiyet ayrımı için en mantıklısı gözlemleme yöntemidir. Cinsel olgunluğa erişen japon balıklarında erkekler dişilerin karnına vurarak yumurta dökmesini sağlarlar. Bu şekilde cinsiyetleri ayırt edilebilir. Ayrıca dişiler genellikle biraz daha yuvarlak yapıda ve iri olmaktadır.

Cinsiyet ayrımını da yaptıktan sonra diğer kısım balıkları sağma aşaması. Öncelikle dişi japon balığımızı alıp akvaryumdan aldığımız yaklaşık 8-10 litre (bence böyle olması daha iyi) suya karnını hafifçe okşayarak sağımını yaparız. Daha sonra dişi balığımızı tekrar akvaryuma koyarız.

İsteyenler youtube kanalımdan da videomu izleyerek görsel olarak bilgi alabilirler.-

Ardından dişinin karnına vuran erkek balığını seçerek (sperm sayısının fazla olması açısından ama başka olgun erkek de olabilir) bu kaba sağarız. Daha sonra kabı güzelce karıştırırız. Bu ayrı bir akvaryum da olabilir. Daha sonra yumurtaları aldığınız kapta hava motoru yardımıyla hafifçe sirkülasyon oluşturun.

4-5 gün akvaryumda herhangi bir hareket görmeyebilirsiniz. Fakat daha sonra yavruların yumurtalardan çıktığına şahit olacaksınız.

Japon balıklarının yüzlerce yavrusu olacaktır. Fakat en zor aşamalardan biri de bu yavruları beslemektir. Çok ufak yavrular olduğu için yumurta sarısı veya artemianın en küçük haliyle beslemeye çalışınız.

JAPON BALIĞI FİYATLARI

Japon balığı fiyatları büyüklüğüne, bulunduğunuz yere ve türüne göre oldukça değişiklik göstermektedir. Özel cins olmayan yavru japon balıkları petshoplarda 15-20 TL arası değişmektedir. Bunların damızlık olanları da 60 TL civarıdır.

Oranda ryukin gibi cins japon balıklarının fiyatları da yavrularda 45-50 TL civarı, damızlıklarda 150 TL gibi rakama çıkabilmektedir.


Elimden geldiğince japon balığı akvaryumu şartları, bakımı, üretimi, türleri ve fiyatları hakkında bilgilendirme yaptım.

Soru görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Diğer balıklarla ilgili bilgileri akvaryum balıkları kategorimizden okuyabilirsiniz.

Yorum Yazınız