nocomments

Çöpçü Balığı Üretimi, Türleri ve Fiyatları

Daha öncesinde çöpçü balığı bakımı ve akvaryum şartlarıyla ilgili bir yazı yazmıştım. Bu yazımda da bildiklerim ışığında en pratik ve doğru sonuçlu çöpçü balığı üretimi, çöpçü balığı türleri ve ortalama 2020 fiyatları hakkında bilgilendirme yapacağım.

Yere düşen yemleri silip süpürerek akvaryuma önemli hizmeti olan bu sevimli canlıların yabancı adı corydoras veya kısaca cory dir. O zaman konumuza ilk kısımla başlayalım.


ÇÖPÇÜ BALIĞI ÜRETİMİ

Baştan söyleyeyim çöpçü balığının üretimi diğer bir çok akvaryum balıklarına göre zordur. Yani sabır ve uğraşı gerektirir. Dişi ve erkeğin olduğu akvaryumda yumurtalar belli zaman sonra gelir ama gelen bu yumurtaları bazen göremeden ya da 2-3 saat gibi bir sürede yok olduğuna yendiğine şahit olabilirsiniz.

Genelde sürü halinde beslendiği için çokta şanssız değilseniz illa ki dişi erkek denk gelecektir ama yine de çöpçü balığı üretimi kısmına geçmeden önce aşağıdaki yazılanları bilmekte fayda var.

çöpçü balığı yumurtaları
çöpçü balığı yumurtaları corydoras

Çöpçü balığı cinsiyet ayrımı, dişi – erkek ayrımı nasıl yapılır?

Yavruyken anlaşılması neredeyse imkansızdır. Biraz büyüdüklerinde de belki tam anlaşılamasa da dişilerin daha iri ve karnının şişikçe olduğunu farkedersiniz. Erkeklerinin de yüzgeçleri daha uzun ve ucu sivri olur. Bazen aşırı beslemeden dolayı da karınların şişikliği karıştırılabilir.

Peki çöpçü balığı akvaryumunda dişi erkek oranı nasıl olmalı?

Diğer balıkların tersine dişi sayısının erkek sayısından az olması daha iyi olur. Örneğin 1 dişi 2 veya 3 erkek olması verimi arttırır.

Çöpçü Balığı nasıl yumurtlar?

Diğer yumurta bırakan canlılardan biraz farklıdır. Erkek ve dişi T pozisyonu alarak çiftleşir ve dişi yumurtaları depolar. Daha sonra döllenmiş yumurtayı saçarak cam gibi düz alanlara yapıştırır.

Çöpçü balığı yumurtası kaç günde çıkar?

Diğer balıklara yem olmamasını sağladıktan sonra, 4-5 gün arası sürelerde mantarlaşmayan sağlıklı yumurtalardan yavrular çıkmaya başlayacaktır.

Çöpçü balığı üretiminde akvaryum ısısı kaç derece olmalıdır?

Normalden daha düşük sıcaklıkta çöpçü balıkları daha rahat yumurtlarlar. 22 derece gibi bir sıcaklık idealdir. Hatta daha da ısıyı düşürerek üretim yapanlar vardır.

Üretim konusunda diğer önemli hususlardan biri de damızlıkları canlı yem ile beslemek olacaktır. Bu da yumurta alma konusunda şansınızı oldukça arttırır ve balıklarınızın kuvvetli olmasına neden olur.

Çöpçü Balığı üretimi konusuna devam edelim;

Evet bu yumurtaları bir şekilde toplayıp ayrı bir yere alarak mantarlaşmamaları için hava verilmesi gerekir. Tabi aldığınız ayrı akvaryuma yine akvaryumdan su koyunuz.

Bu yumurtaları toplamak için bazen ters işlem yapılabilir. Nedir bu? Yumurtalar döküldükten sonra ebeveyn balıkları akvaryumdan çıkararak başka yere alabilirsiniz.

Tabi yumurtaları toplayabilmek için kalın ip tarzı şeyleri akvaryuma top halinde koyabilirsiniz. Yumurtalar 4-6 gün arasında açılırlar ve yavrular keseli şekilde çok ufak şekilde çıkarlar. Bu dönemde yumurta sarısıyla ve akvaryumda oluşan mikroorganizmalarla beslenebilirler.

8-10 gün içerisinde biraz daha büyüdüklerinde mikrokurt, artemia, ya da ufak yavru yemleriyle besleyebilirsiniz. Tekrar belirtmekte fayda var karma tanklarda yavru almak imkansız derecesinde zordur. Belki birkaç tane yavru kendi çabalarıyla büyüyebilir.

Çöpçü balığı türleri arasında üretim konusunda farklılık yoktur.

çöpçü balığı üretimi
Çöpçü balığı üretimi yapabilmeniz için bu yumurtaları yenmeden toplamanız gerekir. Bronz çöpçü balığı

ÇÖPÇÜ BALIĞI TÜRLERİ

Oldukça sevimli, tatlı, bıyıklı bu canlıların bir çok güzel türü vardır. Size ülkemizde de beslenen başlıca çöpçü balığı türleri ile ilgili bilgiler vereceğim.

Ülkemizde en çok bulunan ve beslenen bronz çöpçüdür. Yukarıda yumurta dizmiş balık bronz çöpçü balığına bir örnektir. Albino çöpçü de sık bulunan çöpçü türleri arasındadır. Albino çöpçü resmi için tıklayınız.

Daha sonra çok beslenenlerden ve benim de favorim olan panda çöpçü balığı vardır.

Ve sterbai çöpçü, komando çöpçü de ülkemizde bulunabilen türler arasındadır. Bunların yanı sıra kahverengi çöpçü, ters yüzen çöpçü ve daha bir çok benim de görmediğim çöpçü balığı türleri vardır.

sterbai çöpçü
sterbai çöpçü

Bu türler arasında belki ufak nüanslar olsa da genel anlamda yaşam koşulları ve üretimi gibi bilgiler aynıdır. Akvaryum balıkları hakkında görsel olarak da youtube kanalımdan izleme yapabilirsiniz.

ÇÖPÇÜ BALIĞI FİYATLARI

Çöpçü balığı fiyatları yerden yere, türden türe ve boyutlarına göre bir takım farklılıklar gösterir. Ben size kısaca ortalama 2020 fiyatları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Öncelikle bazılarını bulmak diğerlerine göre daha zordur. Bronz ve komando çöpçüler en rahat bulunan türleridir. Ve onların orta boylarını 10 TL gibi bir rakama, damızlık olanlarını da 20 TL civarında bir fiyata bulabilirsiniz.

Petshoplarda panda ve sterbai çöpçü fiyatları da hemen hemen aynı olmakla birlikte 5-10 TL civarı adeti daha pahalı olabilir.

Çöpçü balığı üretimi, türleri ve fiyatları ile alakalı yazacaklarım şimdilik bu kadar. Umarım yazım faydalı olmuştur. Diğer balıklarla ilgili akvaryum balıkları kategorimden ya da arama butonundan merak ettiğiniz konulara bakabilirsiniz.

Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Diğer yazılarımda görüşmek üzere hoşça kalın!

Yorum Yazınız