nocomments

Büyük Akvaryum Balıkları

Akvaryum balıklarıyla ilgilenen herkesin hayalidir büyük bir akvaryum kurmak. Kurduğumuz yüksek hacimli akvaryumlarda besleyebileceğimiz en doğru tercihler nelerdir sizler için büyük akvaryum balıkları yazımda derleme yaptım.

300 litre, 500 litre hatta 1 tonluk akvaryumlarda beslenebilecek balıklarla ilgili hazırladığım listede, aynı zamanda bu balıklarla ilgili kısaca bilgilendirme de yapacağım.

Bu balıkların bir çoğuna kolaylıkla erişebilseniz de bazıları özel tür balıklardır. Bulması biraz zor olabilir.

10 adet büyük akvaryum balıkları listeme diğerlerine göre daha düşük hacim isteyen balıklarla başlayayım. Ayrıca 11. sırada da diğer seçenekler kısmını da muhakkak okumanızı tavsiye ederim. Büyük akvaryumlarda besleyebileceğimiz balıklar:

1- Yunus Cıchlıd Balığı

Benim de uzun süre beslediğim bu balığı en az akvaryum hacmi 300 litre olmak kaydıyla, siz de çok güzel kayalıklarla donattığınız bir akvaryumda besleyebilirsiniz.

Masmavi güzel bu balığın çekiç kafa, kafalı yunus gibi bir çok popüler çeşidi bulunmaktadır. Yaklaşık 25 cm boya kadar ulaşabilen bu balıklarla ilgili ayrıntılı bilgiyi yunus balığı bakımı yazımdan okuyabilirsiniz.

Akvaryum yunus balıkları malawi cikletlerinin bir üyesi olup bu topluluktan da bir çok balığı karma şekilde de büyük akvaryumda besleyebilirsiniz.

büyük akvaryum balıkları yunus ciklet
Büyük akvaryum balıkları

2- Severum Cıchlıd Balığı

Büyük akvaryum balıkları listeme 2. sıraya sevimli uysal yuvarlağımsı vücut yapısıyla çok güzel severum balığını aldım. İçlerinde en favorim red severum olan, green, gold ve bir çok farklı türü olan heros diye de adı geçen bu balık türünü muhakkak beslemenizi tavsiye ederim.

Tek dezavantajları biraz korkak olan bu balıklar alıştılar mı sürekli akvaryum dışından sizi izlerler. Yaklaşık 25-30 cm gövde çapına kadar ulaşabilen bu balıkları da en az 300 litre akvaryumda beslemek gerekir.

Güney amerikan cıchlıd familyasından olan bu balıkları yine aynı familyadan melek balığı gibi balıklarla karma büyük bir akvaryumda da besleyebilirsiniz ve oldukça güzel olur.

Ayrıntılı bilgi için severum balığı bakımı yazımı okuyabilirsiniz.

severum ciklet - büyük akvaryum balıkları

3- Tropheus Türleri

Büyük hacimli akvaryumlarda besleyebileceğiniz güzel türlerin bir arada toplandığı tanganyika gölüne ait tropheus türlerini besleyebilirsiniz.

Eğer tecrübe yönünden zayıfsanız bu türler biraz hassastır. Çabuk hastalanıp diğerlerine de hastalık bulaştırarak komple akvaryumdaki canlıların öldüğü vakalar çok görülür.

Fiyat olarak da bu canlılar biraz yüksek olsa da çok güzel ve hareketli güzel türlerdir. Ülkemizde en fazla beslenen popüler tropheus türleri; duboisi maswa, ikola, kriza black, bemba, kipili, ilangi, red rainbow kasanga gibi türleridir.

4- Oscar (Astronot) Balığı

Büyük akvaryumlara çok yakışacak balıklardan biri de astronot balığıdır. Siyah ve beyazlı kırmızılı renkleri mevcuttur. Oldukça güzel olan bu balık aynı zamanda biraz da fazla oburdur. Bu oburluğunun sonucu doğal olarak akvaryumu fazla kirletir.

Güney Amerikan cikleti olan bu balıklar etçil beslenirler. Akvaryumlarında sağlam bir filtrasyon oldukça önemlidir.

Bir çiftini en az 350-400 litre akvaryumda bakmanız daha iyidir. Yaklaşık olarak 30-35 cm boya kadar ulaşabilirler. Bölgeci ve biraz agresif balıklardır.

oscar fish
Oscar (astronot) fish – Resim zoosnow tarafından Pixabay‘a yüklendi

5- Flowerhorn Balığı

Diğer adı akvaryum köpeğidir 😊 Nedeni de insanlarla zaman içerisinde bağ kurarak kendini sevdirmesidir.

Ama aynı şefkati diğer balıklara göstermezler hatta kendi türlerine de. Oldukça saldırgan bir türdür. Bu nedenle sevimli, kafalı bu balığı besleyenler yalnız beslemek zorunda kalırlar. Sadece ufakken bazı balık türleriyle geçinebilirler.

Yaklaşık 35-40 cm boya kadar ulaşan bu balığı en az 300 litre akvaryumda beslemeniz güzel olacaktır. Hibrit olan bu türü üretmek çok kolay olmayıp tek eşli canlılardır.

6- Jack Dempsey Balığı

Benekli benekli çok güzel bir balıktır. Üreme dönemleri hariç aşırı saldırgan olmazlar. Ama üreme dönemlerinde akvaryumlardaki balıkları aşırı derecede hırpalarlar.

Bu nedenle tek tür olarak beslenmeleri daha güzeldir. Yaklaşık 25 cm civarı boya kadar ulaştıkları için bir çifti için en az 250 litre akvaryum hacmi olması iyidir.

Yavruları olduğunda oldukça güzel bir aile hayatı sergilerler. Yeterli imkanlar sağlandığında beslenmesini tavsiye ederim.

7- Discus Balığı

Büyük akvaryum balıkları listesi olur da discus balığı olmaz mı? Oldukça güzel olan bu muhteşem balık herhalde her hobicinin beslemek için hayalidir.

Tek beğenilmeyen ve beslemeyenlerin (kedi-ciğer ilişkisi) eleştirdiği biraz hareketsiz sabit olması. Tabi doğruluk payı olsa da uygun hacimde akvaryumunuz varsa ve tecrübeliyseniz bu balığın keyfine varmanızı da tavsiye ederim.

En az akvaryum hacmi veya beslenme koşullarıyla alakalı daha ayrıntılı bilgilerle alakalı yakında yazı hazırlamaya çalışacağım.

Discus balığı
Discus Balığı – Şu güzelliklere bakar mısınız?

8- Frontoza Moba veya Brundi

Frontosa moba, brundiye göre daha keskin ve net çizgili, bana göre biraz daha güzel olan bir balık. Tabi ben burada çok kısa yazıyorum ayrıntıya girmeden. Eğer büyük bir akvaryum kuracaksanız frontoza balığını mutlaka listeye alın derim.

Tek dezavantajları özellikle moba türleri aşırı sakin ve aniden ürkek hareketler yapabilirler. Diğer ufak türlerle yaşamaları sıkıntı oluşturur. Küçük balıkları yerler. Afrika çikliti olan bu balıkları yine en güzeli tek tür ve en az 300 litre bir akvaryumda beslemek gerekir.

frontosa

9- Koi Balıkları

Bu balığı listeye koyup koymama konusunda biraz tereddüt ettim ama yine de aklınızda bulunması gereken güzel bir balık. Koi balıkları bildiğimiz japon balıklarının daha büyük ve uzun olan türleri.

Çok renkli ve oldukça güzel sevimli türler. Fakat havuz gibi bir ortamda bakılmaları daha güzel olacaktır. Sıcaklığa karşı tolereli olmaları, onları yaz kış havuzlarda beslenmeleri açısından uygun hale getirmektedir.

Hatta şişme havuzlarda bu balıkların beslendiğine şahit oldum. Sizin de havuz gibi bir niyetiniz varsa bu balığı birinci sıraya almanızı tavsiye ederim.

koi fish büyük akvaryum balıkları
Koi balıkları

10- Arowana

Her ne kadar timsah balığı gibi türler de olsa da büyük akvaryum balıkları arasında arowana balığı artık bu işin nirvanasıdır en üst seviyesidir denebilir. Fakat oldukça büyük akvaryumlarda beslenmeleri gerekir.

En az akvaryum hacmi diye bir şey söylemeyeceğim. Toplam 110 cm boya kadar ulaşabildikleri için o kısmı kendiniz tahmin edebilirsiniz.

Etçildirler. Bir bütün tavuğu atsanız yiyebilecek kapasiteye sahiptirler. Haliyle tek beslenmeleri gerekir. Elinizi kolunuzu akvaryuma sokmamanız daha iyi olacaktır 😊

Gümüşümsü, kırmızımsı farklı renk varyasyonlarıyla uzaktan bakınca güzel görüntü oluştururlar. Küçük hacimli akvaryumlara tıkıştırmamak gerekir. Genellikle show boy avm gibi yerlerde bulunan kocaman akvaryumlara konulabilir.

arowana fish

Diğer Seçenekler

Büyük akvaryumlarda besleyebileceğiniz balıklar tabi ki bunlarla sınırlı değil. Ama ben en çok tercih edilebileceklerden bir liste yaptım. Bunların haricinde midas, argentia, sajica, ateş ağız, pirana gibi çok güzel türler de mevcut.

Hatta ben size daha değişik bir öneri yapacağım. 300 litre bir akvaryumunuz olduğunu düşünelim ve bunlara bitkili tropikal türleri koyabilirsiniz. Artık çok güzel power led ışıklandırmalar var. Az enerji harcayıp bitkilerde yüksek verim alabileceğiniz.

Bitkili lepistes, plati gibi balıkların hatta neon tetraların sürü halinde koşuşturduklarını düşünelim. Bence yukarıdaki listelerden çok daha güzel bir akvaryum olur.

Tabi zevkler renkler tartışılmaz. Elimden geldiğince önerilerde bulundum. Youtube kanalımda da akvaryum balıklarıyla ilgili videolarım var.

Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sağlıcakla Kalın!

Yorum Yazınız