nocomments

EN GÜZEL AKVARYUM BALIKLARI

Renkler ve zevkler tartışılmaz muhakkak ama özellikle akvaryum hobisine ilgi duyanlar için 9 yıldır bu hobinin içinde olan biri olarak belirlediğim en güzel akvaryum balıkları listemi yazmak istedim.

Bu listede tuzlu su değil tatlı su balıkları bulunmaktadır. Tuzlu suda çok güzel balıklar olsa da bakımı masrafı da epey tuzlu olduğu için hobiciler en fazla tatlı su akvaryumu yapmaktadır.

Goldfish (Japon balığı) sürüsü

Akvaryumda beslenecek en güzel 10 balık listemi ondan geriye doğru sıralayacağım. Bu balıkların kısaca yaşam koşulları en az akvaryum hacimleri ve içlerinden beslediklerimle ilgili tecrübelerimi de aktaracağım.

En baştan belirtmekte fayda var burada yazacağım akvaryum balıklarının haricinde de birçok farklı balık türü vardır. Güzellik göreceli bir kavram olduğu için en güzel akvaryum balıkları sıralamasında kişiye göre değişimler olur. Kimisi hareketli balıkları, kimisi durağan asil balıkları, kimisi ufak balıkları, kimisi de büyük balıkları sever.

Burada farklı birçok akvaryum balıkları kategorize edebiliriz. Büyük akvaryum balıkları, küçük akvaryum balıkları, yeni başlayanlar için en dayanıklı akvaryum balıkları gibi. Neyse biz konumuza dönerek en güzel akvaryum balıkları listemize başlayalım.

10- JAPON BALIĞI

Hemen hemen herkesin akvaryum hobisine başladığında ilk beslemeye başladığı balıktır japon balığı. Boyut olarak tip olarak beslenme ve dayanıklılık olarak hobicilerin oldukça ilgilerini çekmektedir.

Özellikle son zamanlarda 2019 senesi olarak düşünürsek gereken önem daha fazla verilmeye başlanmıştır. Japon balığının birçok farklı varyasyonu bulunmaktadır. Oranda, ranchu, ryukin, kırmızı balık, teleskop japon balığı, komet, aslan kafa japon balığı, tosakin, peçeli kuyruk  japon balığı çeşitlerinin başlıcalarıdır.

EN GÜZEL AKVARYUM BALIKLARI KATEGORİSİNDE JAPON BALIĞI OLMAZSA OLMAZLARDANDIR. SEVİMLİ YUVARLAK YÜZÜYLE GOLDFİSH Resim oranda tarafından Pixabay‘a yüklendi

En başta belirtmek gerekir ki hiçbir balık fanusta beslenmemelidir. Hele hele japon balığı fanusta kesinlikle beslenmez. Bilinenin aksine Japonlar oldukça büyüyebilen ve japon balığı başına 20 litre isteyen balıklardır.

Filtrasyonu olmayan ve ani ısı değişimlerinde beyaz benek gibi hastalıklara çabucak yakalanabilen balıklardır. Resimlerde de görüldüğü gibi japon balıkları oldukça güzel balıklardır.

2019 yılı japon balıkları petshop güncel fiyatları klasik japon balıkları için büyüklüğüne göre 5-20 TL aralığındadır. Fakat nadir oranda ryukin gibi japon balıkları 80 TL gibi fiyatlardan başlamaktadır.

Akvaryum balıkları ile ilgili fiyat karşılaştırması; TRENDYOL N11

9- BETA BALIĞI

Salınımı güzelliğiyle beta balığı en güzel akvaryum balıklarından biridir. Özellikle erkekleri dişilere göre oldukça gösterişlidir. Belki de en güzel olabilecek balıklardan biridir beta ama özellikle kendi cinsleriyle aynı akvaryumda beslenmesi çok zordur.

Erkekler dişileri sürekli kovalayarak rahatsız eder ve en sonunda balığın ölümüne kadar gidebilir. Beta balıkları labirentli balıklar grubundan olup suyun yüzeyinden de nefes alabilirler.

En güzel akvaryum balıkları
En güzel akvaryum balıkları – Red Beta

Beta balığının birçok varyasyonu vardır. Ülkemizde en çok bilinen beta balığı çeşitleri; Halfmoon (aykuyruk) beta, veil tail beta (tül kuyruk beta) ve fil kulak betadır.  Farklı renk ve kuyruk tiplerinin çiftleşmesiyle çok farklı renklerde çok güzel beta türleri ortaya çıkmıştır.

Her hobiciye muhakkak beslemesini tavsiye ettiğim balık türüdür. Fakat petshoplarda gördüğünüz şekilde bardak veya çok ufak kaplarda değil en az 30 litrelik akvaryumlarda besleyiniz.

2019 beta güncel adet fiyatları yaklaşık olarak 20 TL – 80 TL aralığındadır. Rengine cinsine nadirliğine göre fiyatı değişmektedir.

8- APİSTOGRAM KAKADU

Cüce chiclid familyasından olan bir dönem benim de beslediğim ve çok beğendiğim en güzel akvaryum balıkları türünden biridir. Kakadular çift olarak beslendiğinde akvaryumun içerisinde size tam bir aile hayatı örneği göstermektedir.

Eğer bir çift kakadu besleyecekseniz akvaryumunuzun hacmi en az 60 litre olmalıdır. Kakadular tropikal balıklarla uyumlu şekilde yaşarlar. Üreme döneminde biraz agresif olurlar. Boyları 6-7 cm civarına kadar büyüyebilir.

Kakadu akvaryumlarına rahat üremeleri için Hindistan cevizi kabuğu koyabilirsiniz. 2019 yılı itibariyle adet fiyatları yaklaşık 50 TL dir.

7- PLATİ BALIĞI

Plati balıkları sevimlilikleri, güzellikleri ve hareketleriyle en favori balıklarımdan biridir. Tropikal balık türlerinden olup canlı doğuranlar grubundandır.

Bitkili akvaryumlarda plati balığı koyduğunuzda seyrine doyum olmaz. Plati balığının bir çok çeşidi varyetesi bulunmaktadır. Ülkemizde en çok beslenen plati balığı çeşitleri; klasik(fantom) plati, günbatımı plati,  kırmızı plati, siyah platin, günışığı plati, bir de birbirleriyle çiftleşmesiyle oluşan çok çeşitli renklerde melez platiler.

Plati balığı renk çeşitliliği bakımından oldukça zengin ve aşırı meraklı balıklardır. Akvaryumda her balığa ve canlıya ufak ufak dokunuşlar yapabilir. Tropikal diğer balıklarla gayet uyumlu yaşasalar da yavruları mideye indirirler. Plati balığı japonla yaşar mı derseniz maalesef ki yaşayamaz. Japonlar platinin kuyruklarını yer ve zaman içerisinde güçsüz bırakarak öldürürler.

plati balığı
Yuvalığın önünde kribensis

2019 yılı itibariyle plati balığı fiyatları petshoplarda 20 TL civarındadır. Üremesi kolay olan bu balıkların yavruları epey yavaş büyümektedir.

6- KRİBENSİS BALIĞI

Cüce chiclid familyasından kribensis balığı özellikle üreme dönemindeki canlı kızaran göbekleriyle oldukça ilgi çekici bir balıktır. Özellikle dişiler erkeklere göre daha ufak ve karınları pembe renktedir. Bu nedenle cinsiyet ayrımı yapmak kolaydır.

Kribensis balığı da afrika çikletlerinden olup yaşantısı tam bir aile hayatı gibidir. Yavrulara dişi erkek birlikte bakar. Bir çift kribensis balığı için en az akvaryum hacmi, 80 litre olmalıdır.

Yuvalığın önünde kribensis

Kribensis akvaryumuna koyacağınız Hindistan cevizi kabuğu üreme dönemlerinde çok işe yarayacaktır. Yumurtlama işlemini kabuğun içine daha güzel yaparlar. Bir dönemde kribensisten yaklaşık 150 adet yavru aldım. Dişi ve erkek ebeveynler yavrulara çok güzel bakıp büyüttüler.

Petshoplarda 2019 yılı kribensis adet fiyat 20 TL civarındadır.

5- AFRA HARA

Her ne kadar ülkemizde yaygın olarak beslenmese de afra hara balıkları gördüğünüzde kendine aşık edecek cinsten güzel balıklardır. Anavatanı Afrika’nın Malawi gölüdür. Bakımı biraz zor olsa da en az 200 litre hacimli bir akvaryumda besleyebilirsiniz.

Afra haralar koloni balıklarıdır. Yani üretim yapmak istiyorsanız 1 erkek 3 dişi şeklinde besleyebilirsiniz. Özellikle kendi cinslerine karşı biraz agresiftirler. Diğer Malawi balıkları gibi ağızda kuluçka yaparlar. Yani dişi yumurtaları 20-23 gün gibi bir süre ağzında tutar. Yavrular biraz olgunlaşınca dışarı salar.

Akvaryumlarını bol saklanmalı kayalık alanlardan oluşturmak gerekir. Şu anda bu balığı bulmak zor olmakla birlikte 2019 adet fiyatı yaklaşık 30 TL civarındadır.

4- LEPİSTES

Üzerine kitaplar yazılabilecek bir türdür lepistes. Hemen hemen her akvaristin hobicinin akvaryumda beslediği en güzel ve değerini yitirmeyen türlerden biridir.

Lepistes balığı türleri çeşitliliği oldukça fazladır. Ülkemizde en çok beslenen lepistes çeşitlerinin başlıcaları; fil kulak lepistes, full red lepistes, full black lepistes, blue grass lepistes, çatal kuyruk lepistes, hb White lepistes ve özel tür olmayan bu balıkların çaprazlamasıyla doğan lepistesler.

En güzel akvaryum balıkları türlerinden değerini yitirmeyen bir balıktır lepistes

Lepisteslerin bakımı güzel yapıldıysa formda olan erkeklerinin kuyrukları çok hoş ve canlı renklerde olur. Dişilerin renklerinin parlaklığı daha azdır. Lepistesler ayda bir kez yaklaşık yüz adet yavru verebilirler. En uygun beslenme şekli 1 erkek 3 dişi şeklinde olmalıdır. Tek döllemeyle erkek olmadan lepistesler üç kez yavru verebilirler.

Youtube kanalımdan lepisteslerle ilgili bilgileri İzleyebilirsiniz

2019 lepistes balığı fiyatları türüne göre değişse de özel türlerin adet fiyatı 10 TL den başlar melez olanlar 5 TL civarı rakamlardır.

3- MELEK BALIĞI

Yıllarca beslediğim asilliğiyle göz kamaştıran en favori en güzel akvaryum balıklarından biridir. Bakımı ve tecrübelerimi melek balığı sayfamdan bakabilirsiniz.

2019 yılı melek balığı fiyatları yavrular petshoplarda 5 TL damızlıklar 25 TL civarındadır. Özel türleri oldukça pahalı olabilmektedir.

2- DANİO ZEBRA

Pembe, yeşil, sarı, kırmızı ve kendi öz rengi olan şeffafımsı çizgili renkleriyle akvaryumlarda kıpır kıpır çok sevimli ve rengarenk duran balıklardır. Her ne kadar bir çok tropikal türle uyumlu yaşasa da su değerlerinde ufak nüanslar vardır. Ayrıca yavrular için avcılardır.

Trans genetik olarak birçok farklı renkte danio balık üretilmiştir.

Zebra daniolar içerisinde benim en favori rengim yeşil olanıdır. 2019 fiyatları yavrular 5 tl damızlıklar 20 tl civarındadır.

1-DİSCUS

Geldik en güzel akvaryum balıkları listemizin birinci sırasına. Renkleri, asaleti ve güzelliğiyle discus balığı için en güzel akvaryum balığı diyebiliriz.

Tatlı suda akvaryumculuğun nirvanası herhalde discus balığıdır. Renklerinin güzelliği biraz da deniz balıklarını andırması hemen hemen her akvaristin akvaryumda beslemek için hayalini kurduğu bir balık türüdür.

Discus balığının birçok varyetesi bulunmaktadır. Ülkemizde beslenen başlıca discus çeşitleri; White pigeon, pigeon pearl, snake skin, red spotted gold, red stone, red star, blue diamond gibi türlerdir.

Discus balığı sakin hareketsiz yapıda göz dolduran bir balıktır.

Discus bakımı güzelliğiyle ters orantılı olarak biraz zordur. En az 350 litrelik akvaryumlarda ve sıcaklığın akvaryumda 28 derecenin altına düşmemesi gerekir. Bu şartlar sağlanamadığında balığın formu bozulur ve zamanla ölümler başlar. Ayrıca diğer akvaryumlara göre daha sık su değişimi yapmak gerekir.

Discus fiyatları için çok geniş bir yelpaze vardır. Ama şunu belirtmek gerekir ki yavruları bile 50 TL civarından başlar. Discus satın alırken muhakkak güvendiğiniz bir kişiden ya da bilen birinden yardım almanızı tavsiye ederim.

Resim PDPics tarafından Pixabay‘a yüklendi

En güzel 10 akvaryum balığı kendi tecrübe ve değerlendirmelerime göre bu şekilde. Sormak veya eklemek istedikleriniz için aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

En güzel tatlı su akvaryum balıklarının bazılarının bakımı görüldüğü gibi biraz zordur. Eğer bu hobiye yeni başlamış biriyseniz akvaryumda beslenebilecek yeni başlayanlar için hazırlamış olduğum en iyi akvaryum balıkları listemi buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ederim.

Akvaryum balıkları veya evcil hayvanlarla ilgili diğer sayfalarımı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazınız