2comments

Küçük Akvaryum Balıkları – Ufak Akvaryumlarda Beslenebilecek Türler

Genellikle bu hobiye başladığımız ilk zamanlar küçük akvaryumlarla yani nano akvaryum veya bir tık üstü hacimdeki akvaryumlarla başlarız. Hatta daha eskiden bu hobiye başlayanlarımızın birçoğu benim gibi internet kullanımının aşırı yoğun olmadığı bilgi akışının az olduğu zamanlarda fanusla başlamıştır. Küçük akvaryum balıkları derken bu yazımızda 10 adet küçük hacimli akvaryumda beslenebilecek balıklardan bahsedeceğiz.

Küçük akvaryumda beslenebilecek balıklar nelerdir, su değerlerine diğer balıklara göre hassas olmayan balıklar hangileridir gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Şunu da belirtmekte fayda var ki en doğru olan balığın büyüklüğü küçük dahi olsa eldeki imkanlar neticesinde hacmi elden geldiğince büyük tutmakta fayda vardır. Hem balığın gelişimi, görüntüsü hem de su değerlerinin bozulmaması için büyük akvaryum kullanmakta fayda vardır.

Küçük Akvaryum Balıkları Listesi

Küçük akvaryum balıkları listemizde gereken en az akvaryum hacmi ve yaşam koşulları gibi bilgilerden de kısaca bahsedeceğim. Listedeki 10 adet küçük akvaryum balıkları haricinde de akvaryumda beslenebilecek birçok tür vardır. Buradaki listede en fazla beslenen ve rahat ulaşılabilecek balıklardan olacaktır.

1- NEON TETRA ve KARDİNAL NEON

Neon tetra veya kardinal neon tetra balığı oldukça güzel fosforlu tabiri caizse bordo mavi Trabzonsporlu bir balıktır. En fazla büyüdüğü boy 4-5 cm civarında olup en az 40 litre akvaryumda beslenebilir.

kardinal neon balığı
Küçük akvaryum balıkları listemizde fosforlu rengiyle göz kamaştıran kardinal neon balığı

Kardinal neon ve neon tetra balıkları sürü balıklarıdır. Yani altılı gruplar şeklinde beslerseniz daha güzel olacaktır. Toplu şekilde hareket etmeleri akvaryum içerisinde oldukça güzel görüntü oluşturmaktadır.

Kardinal neon ile neon tetra arasındaki fark kardinallerin kırmızı renginin de baştan sona kadar belirgin şekilde devam etmesidir. Ayrıca yapılan gözlemlere göre kardinal neonlar normal neon tetralara göre biraz daha dayanıklıdır.

Bu nedenlerle kardinal neon tetralar daha göz alıcı ve fiyatları daha yüksektir. Şu anda 2020 yılı itibariyle kardinal neon tetra fiyatı yaklaşık olarak adet olarak 7-8 TL civarında neon tetra fiyatları 5 TL civarındadır.

Neon tetra veya kardinal tetra balığı yaşam koşulları aynı olup uygun akvaryum koşullarında dayanıklı balıklardır. Akvaryumlarına mangrov kökü koymak faydalıdır. Neon veya kardinal tetra balıklarının üretimi biraz zordur. Dişi yumurtladıktan sonra hızlı bir şekilde yumurtalar yem olmadan ebeveynler ayrı bir yere alınmalı veya akvaryum tabanına misket döşenmelidir.

Kısacası bir çok avantajı, dayanıklılığı, güzelliği ile neon tetra balığı küçük akvaryumlarda 40 litreden düşük olmaması kaydıyla beslenebilecek türlerden birisidir.

2- JAPON BALIĞI

Listelerimin vazgeçilmezi japon balığı küçük akvaryum balıkları listemde de bulunmaktadır. Küçük akvaryumda beslenebilecek balıklar dendiğinde ilk akla gelen balıklardan biridir.

Bunun nedeni yaşam koşullarına göre hem gösterişli olması hem de daha dayanıklı gibi olduğunun düşünülmesidir. Şunu belirtmekte fayda var ki japon balıkları fanus gibi küçük ve filtresiz yerlerde kesinlikle beslenmemelidir. Kısacası japon balıkları fanus balıkları diye adlandırılan bir balık türü değildir. Bu şekilde beslemek balığın uzun sürmeden ölümüne neden olur.

küçük akvaryum balıkları
Japon Balıkları – Küçük Akvaryum Balıkları listemde de yer alıyor

Ayrıca kısa zamanda gelişim ve boylanma sağladıklarından çok küçük hacimli tanklarda da japon balığı beslenmemelidir. Bir japon balığı için 20 litre su gerekir. Hatta dünyanın en büyük japon balığı olarak nehirlere bırakılan insan kulacı kadar büyüyen japon balıkları olduğu bilinmektedir.

Japon balığı bakımı akvaryum donanımı tam olan (filtrasyon – ısı dengesi gibi) yerde diğer türlere göre daha kolay denebilir. Fiyat ve japon balığı bakımı ile ilgili en güzel akvaryum balıkları sayfamdan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

3- MİKROGEAPHAGUS RAMİREZİ

Küçük akvaryum balıkları olarak düşündüğümüzde beslenebilecek en güzel balıklardan biri de mikrogeaphagus ramirezi balığıdır. Cüce cichlid veya kelebek cichlid olarak adlandırılan bu güzel sevimli balıkları bulabilmek biraz zordur. Yaklaşık 5-6 cm boyuna kadar ulaşabilen ramirezi balığını en az 60 cm bir akvaryumda beslemek gerekir.

Ramirezi balığı
Orjinal ramirezi

Ramirezi balığı cinsiyet ayrımı biraz zordur. Erkekleri biraz daha renkli ve dişilere göre daha büyük olurlar. Geniş yapraklara yumurta dökerek çoğalırlar ve genellikle yavruyu ebeveynler birlikte bakarlar.

Ramirezi balığı üretimi yapmak istiyorsak akvaryumda tek başına bakılmalıdır. Suya karşı dayanıklılık hassasiyetleri yüksek olup temiz ve düşük sertlikteki sularda bakılmalıdırlar.

Ramirezi balığı çeşitleri vardır. Bunların bir kısmı yapay varyeteler olup hastalıklara yakalanma riskleri daha yüksektir. Türkiye’de en yaygın bulunan ve beslenen ramirezi çeşitleri; electric (elektrik) blue ramirezi, blue ramirezi, gold ramirezi, tül ramirezi gibi  isimler verilmiştir. Bunlar yapay varyeteler olup orijinal ramirezi balığına göre daha hassastırlar.

2019 yılı ramirezi balığı adet fiyatı 25 TL civarındadır. Bu balığı alırken güvendiğiniz yerden almanızda fayda vardır. Ayrıca ramirezi balığı beslemek tecrübe gerektirdiğinden bu hobiye bu türle başlamak hata olur. Zira ramirezi balığı çabuk stres olan bir balıktır.

4- BETA BALIĞI

Birbirinden güzel renkleriyle beta balığı yine bu listede de bulunmaktadır. Tek başına besleniyorsa en az 20 litrelik akvaryumlarda beslenmesi gereken beta balığı labirentli balık türlerindedir.

Küçük akvaryum balıkları – Betta fish

Beta balığıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

5- LEPİSTES– ENDLER – PLATİ BALIĞI

Küçük akvaryum balıkları kategorisinde beslenebilecek en güzel ve dayanıklı balıklardan birisi de lepistes, endler ve plati balığıdır. Bu ikisini aynı kategoriye almamın bir nedeni benzer koşullar altında beslenebilmeleridir.

Çok güzel olan bu balıkları bir çok petshopta bulabiliriz. Canlı doğuranlar grubundan olan endler, lepistes ve plati balığı kolay üreyen akvaryum balıklarındandır. En çok yavrulayan balık dediğimizde belki de akla ilk gelen isimlerdendir.

6- EMBER TETRA

Turuncu ufak sevimli bir balık türü. Minnacık olan ember tetra balığı en fazla 2 cm büyüklüğüne ulaşmaktadır. Akvaryumunuz küçükse çok güzel beslenebilecek türlerden biri.

Ember tetra balıkları en az 20 litrelik akvaryumlarda bakılmalı ve sürü balıkları oldukları ve kendilerini güvende hissetmeleri için akvaryumda en az 6 adet olmalıdırlar. Büyük tanklarda 20 30 lu gruplar halinde olduğunda çok güzel görüntü olmaktadır.

Akvaryum ortamında üretimi çok zor olup petshoplarda bulması biraz zordur. 2019 yılı ember tetra adet fiyatı yaklaşık 7,5 TL civarıdır

7- CÜCE CHİCLİDLER

Küçük akvaryumlarda beslenebilecek balık türleri içerisinde en sevimli ve aile hayatı gibi yaşam türleri olan balık türlerinden birisi de cüce chiclidlerdir. Bunların çok çeşitli renklerde çok güzel türleri vardır.

Küçük Akvaryum Balıkları
Küçük Akvaryum Balıkları – Kribensis balığı

Küçük akvaryumlarda bakılabilecek başlıca cüce chiclid türleri şunlardır: Kakadu, kribensis, pandurini, agassizi, inka, panda cüce chiclid gibi apistogramma türleridir.

Biraz tecrübe isteyen bu balıkları beslemek oldukça zevklidir. Bulunması nadir olan bu türlerin adet fiyatları biraz yüksektir.

8- CÜCE VATOZ

Akvaryumların olmazsa olmazı, farklı görünümüyle değişik bir görüntü kazandıran, cam silme uzmanı cüce vatozlar. Özellikle normal vatoz türlerine göre çok daha çalışkan olan cüce vatozlar küçük akvaryumlarda beslenebilecek canlılardır.

6 yaşında kırmızı göz baba vatozum

Cüce vatozların bir çiftini en az 30 litre akvaryumda beslemekte fayda vardır. Cüce vatoz özellikleri bakımından sakin uyumlu barışçıl bir türdür. Akvaryumda hiç kimseye zarar vermez. Kendi halinde özellikle geceleri ortaya çıkarak camları silmeye bayılır. Cüce vatozlar hangi balıkla yaşar derseniz kendinden çok büyük olmayan bütün balıklarla yaşayabilirler.

Yalnızca balık yumurtalarını korumasız bulduğunda yerler. Cüce vatozlar üretim açısından da kolay üreyen fakat yavrusunu büyütmenin zor olduğu türlerdendir. Yıllarca cüce vatoz albino mavi göz ve kırmızı göz düz kuyruk  balıklarımdan binlerce yavru aldım. Şu anda da 6 yaşına basmış videoda da gözüken mavi gözlü cüce vatozum mevcut.

Cüce vatoz üretimi için yaklaşık 30-40 litrelik başka türün olmadığı bir akvaryuma aşk küpü koyacaksınız. Çıkan yumurtaları erkek koruyacaktır. Yemlemesi ve temizliği düzgün yapıldığında gayet güzel bir şekilde yavrular ortaya çıkacaktır.

Cüce vatozların birçok çeşiti bulunmaktadır. Standart en fazla bulunabilen L-144 vatoz türlerinin yavrularının fiyatı 10 TL, damızlıklarının fiyatları 80 TL civarındadır. Bunların yanısıra çok nadir bulunan bazı vatoz türlerinin tanesinin 1000 TL bile olanı vardır.

9- KARİDES TÜRLERİ

Küçük akvaryumlarda en güzel beslenebilecek balık sayılabilecek türlerden biri de karideslerdir. Karidesler omurgasızlardan olup oldukça çabuk üreyen türlerdendir.

Basit imkanlarla güzel bir karides akvaryumu oluşturulabilir. Özellikle moss bitkisiyle döşenen bir akvaryumda karides besleyerek görsel bir şölen oluşturulabilir. Son zamanlarda birçok hobici nano akvaryumlarda karides beslemektedir.

Karides akvaryumlarında en sık beslenen karides çeşidi kiraz karidestir. Adından da anlaşılacağı gibi kıpkırmızı çok hoş görüntüleri vardır. Kiraz karides harici mavi, yeşil, sarı, saydam (hayalet) ve sakura (kırmızı beyaz) türü karidesler de mevcuttur. Bunların birbirleriyle eşleşmesiyle melez karidesler doğar.

Karides ve moss bitkisi
Karides ve moss bitkisi

Bu karides türlerinden hariç kardinal karides vardır ki ateş kırmızı rengi ve beyaz noktalarıyla hobiciler arasında oldukça değerlidir.

Karides üretimi için akvaryumlarında avcı balık olmaması moss bitkisi ve zorunlu olmasa da kütük kök gibi malzemeler koymak yeterlidir. 25 günde bir dişi karides yumurtaları döker ve üretimi gerçekleşir.

Kiraz karides fiyatı 2019 yılı itibariyle 1,5 – 2 TL civarındadır. Diğer türlerde fiyatlar biraz daha fazladır. Buradan karideslerle ilgili ayrıntılı youtube videomu izleyebilirsiniz.

10- ÇÖPÇÜ BALIĞI (CORYDORAS TÜRLERİ)

Adının çöpçü olduğuna bakmayın yere düşen yem artıklarını silip süpürdükleri için çöpçü balığı ismi verilmiştir. Küçük akvaryum balığı olarak beslenebilecek bu türler oldukça hareketli ve sevimli balıklardır.

Latince adı corydoras olarak geçen bu balıkların bir çok çeşidi vardır. Ülkemizde en çok beslenen çöpçü balığı türleri bronz çöpçü, komando çöpçü, panda çöpçü, albino çöpçü ve sterbai çöpçü balıklarıdır.

Albino çöpçü – corydoras / Küçük akvaryum balıkları arasındadır

Her ne kadar küçük akvaryum balıkları grubuna almış olsakta bu balıkları en az 60 litre hatta bazı türlerini en az 80 litre akvaryumda beslemekte fayda vardır.

Çok güzel görüntüleri olan bu güzel bıyıklı balıklar çok hareketli olmalarına karşın işlerini bitirdiklerinde uzun süre sabit kalabilirler. Arada bir göz kırpmaları çok hoş görüntü oluşturur.

Çöpçü balığı üretimi akvaryum ortamında oldukça zordur. Daha doğrusu aşırı emek ister. Cama veya düz bir alana yumurta bırakırlar. Çok sıkı takip edip yarım saat içinde yumurtaları ayırmak gerekir. Yoksa hepsini yerler. Corydorasları yani çöpçü balıklarını altılı gruplar halinde beslemek iyidir ve üremeleri için bir erkeğe iki dişi olacak şekilde olursa verimlilik artacaktır.

Çöpçü balığı fiyatları yaklaşık olarak 10 TL den başlar cinsine göre 25-30 TL civarına belki daha yüksek fiyatlara kadar çıkar.


Size bu bölümde elimden geldiğince küçük akvaryum balıkları yani küçük akvaryumlarda bakılabilecek balık çeşitlerinin bir kısmını özellikle ülkemiz şartlarında daha kolay ulaşılabilecek türleri yazdım. Bunların haricinde zebra danio, rasbora, kırmızı burun tetra ve diğer tetra türleri ve melek balığının yavruları gibi birçok çeşit eklenebilir.

Akvaryum balıklarıyla ilgili youtube kanalımdan da izleme yaparak bilgi alabilirsiniz.

Sizin de eklemek istediğiniz düşünce, görüş, öneri ve sorularınız için aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

2 Comments

  1. Aytaç
    • Hobi Medya

Yorum Yazınız