4comments

EN DAYANIKLI AKVARYUM BALIKLARI

Her ne kadar başlığa en dayanıklı akvaryum balıkları demiş olsak ta uygun şart ve ortamı sağlanmış her balık dayanıklıdır. Bu yazıdaki akvaryum balıkları biraz daha akvaryum başlangıç balıkları yani bu hobiye yeni başlamış kişilerin besleyebileceği balıklar olacaktır.

Tabi ki en dayanıklı akvaryum balıkları olsalar dahi belli ortam ve koşullarda beslenmeleri gerekir. Yazının içeriğinde yine mümkün olduğunca bu balıklar için en uygun ortam koşullarından da bahsetmeye çalışacağım.

Konuyla ilgili youtube kanalımdaki videodan da izleme yaparak bilgi alabilirsiniz. Sayfanın sonuna ekleme yaptım.

Akvaryum balık türleri oldukça çeşitli ve fazladır. Her canlı gibi bu canlılarda da ölmeyen balık cinsi diye bir şey olmasa da bakımı kolay balıklar eğer bu hobiye yeni başladıysanız seçmeniz gerekenler olacaktır.

Listemde 10 adet en dayanıklı tatlı su akvaryum balıkları olup bunların hepsinden beslemiş bir kişi olarak tecrübelerimi de elimden geldiğince aktaracağım. O zaman 10 adet en dayanıklı akvaryum balıkları sıralamamıza 10 numaradan başlayalım.

10- MELEK BALIĞI (ANGELFİSH)

Bu listemde yazdıklarım arasında diğerlerine göre en hassas akvaryum balığı melek balığı diyebiliriz. Ama yine de özellikle akvaryum ısı ve yüksekliği ayarlandığı taktirde -bunu bizzat kendim de tecrübe ettiğim için- uzun yıllar aynı melek balığını besleyebilirsiniz.

koi melek balıkları
Bir zamanlar yavrudan alıp beslediğim koi melek balıklarım. Keşke daha çok resim çekseymişim. Çok asil ve güzeller.

Aynı zamanda melek balıkları kolay üreyen akvaryum balıkları arasındadır. 8 ay içerisinde cinsel olgunluğa erişen melek balıkları 20-25 günde bir yüzlerce yumurta bırakır. Yumurtaları ayrı bir yere aldığınız taktirde 8-10 gün içinde yüzlerce yavrunun serbest yüzüşe geçtiğini görebilirsiniz. Melek balığı ile ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Melek balığı çok hareketli bir balık olmayıp dikine uzun finleri olduğu için en az 40 cm yükseklikteki akvaryumlarda bakılmalıdır.

9- YUNUS CİCHLİD BALIĞI

Yunus cichlid (genelde kısaca ciklit veya ciklet diye okuyoruz) balığı tank hacmi en az 300 litre olan akvaryumlarda rahatlıkla yıllarca besleyebileceğiniz bir balık türüdür.

Malawi chiclidlerinden olan yunus cichlid balığı 25 cm kadar büyüklüğe ulaşıp masmavi göz alıcı bir balıktır. Özellikle arka fonu ve taban kum rengini koyu tutarsanız çok güzel rengini belli eder.

en dayanıklı akvaryum balıkları
3 yaşına kadar beslediğim yunus balığım. En dayanıklı akvaryum balıkları arasındadır yeterli hacimde bakmak kaydıyla.

Yunus cikletleri koloni balığı olup 1 erkek 4 dişi beslendiğinde üretim verimliliği artar. Diğer Malawi türleri gibi yunuslarda yavrularını 20-25 gün arası ağızlarında kuluçka yaptıktan sonra suya salarlar.

Uysal sevimli yunus ciklit balıkları ufak balık türlerini afiyetle yerler. Bu yüzden hacme uygun diğer Malawi türleriyle bakılmasında fayda vardır.

Latince adı Cyrtocara moorii olan bu balıklara hobiciler kafa şekillerine göre çekiç kafa yunus, kafalı yunus  gibi isimler takmıştır. Özellikle kafalı yunus fiyatları oldukça yüksek olduğu için yunus çiklet nasıl kafa yapar diye bir çok çalışma yapılmış. Ve maalesef kafa yapsın diye su sıcaklığını düşürme yöntemi kullanılmıştır.

Her şekliyle güzel olan ve yaklaşık 5 sene yunus balığı bakmış birisi olarak yüksek hacimli bir akvaryumda bu balığı kesinlikle beslemenizi öneririm. 2019 yılı yunus cikletlerinin yavru adet fiyatı 5 TL, damızlıkları ise kafa yapısına göre 20-250 TL arasında değişmektedir. Ayrıntılı bilgilendirmeye yunus cikletleri sayfamdan ulaşabilirsiniz.

8- KİRAZ BARB BALIĞI (BARBUS TİTTEYA)

Bir dönem kendimin de beslediği kiraz barb balığı oldukça hareketli ve dayanıklı bir balıktır. Kırmızı ve turuncumsu rengiyle güzel bir görüntü sergileyen kiraz barb balığı diğer tropikal ve tetra gibi türlerle barışçıl bir şekilde yaşar. Tek dezavantajları çok hareketli ve meraklı olduklarından diğer balıkların kafasını döndürürler.

Su sıcaklığına karşı 22 derecenin altına düşmediği sürece tolereli yaşayan bu türün 4 yıl gibi bir ömrü vardır. Bol bitkili akvaryumları severler.

Kiraz barb üretimi biraz zordur. Ama bazen tabana moss bitkisi serildiğinde aralarında yavru barbların kaldığı gözlenmiştir. Petshoplarda bulması biraz zor olan balığın 2019 adet fiyatı 10-15 TL civarındadır.

7- CANLI DOĞURAN BALIK TÜRLERİ

Canlı doğuran balık türleri isimleri olarak yazacak olursak en dayanıklıları lepistes, endler, plati, moli, kılıçkuyruk, velifera gibi balıkları yazabiliriz. Bu balıklar alkali sert su severler.

En dayanıklı akvaryum balıkları türünden plati, melek ve moli balığı bir arada.
Resim Vigan Hajdari tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bitkilerle donatılmış güzel bir akvaryumda bu balıkları beslemek oldukça keyif verecektir. Aynı zamanda canlı doğuranlar kolay üreyen akvaryum balıkları arasındadır. Bir tek bunların içerisinde antiparantez olarak söylemek gerekirse moli balığı diğer canlı doğuran türlerine göre daha hassastır.

Lepistes balıklarıyla ilgili bilgileri buraya tıklayarak youtube kanalımdan izleyebilirsiniz.

6- VATOZ BALIĞI

En dayanıklı akvaryum balıkları arasında bir diğeri vatoz balığıdır. Kendimden örnek verecek olursam altı senedir beslediğim ve diğer 3-4 yaşında olan cüce vatoz balıklarım mevcut.

En önemli özellik bakteri kültürü oturmuş olan sık sık su değişimi yapılmayan akvaryumlarda vatoz balığı uzun yıllar yaşayabilir. 6 yaşına gelmiş vatoz balığımı videoda izleyebilirsiniz.

5- ÇÖPÇÜ BALIĞI (CORYDORAS)

Çöpçü balıkları küçük akvaryumlarda da beslenebilecek aynı zamanda en dayanıklı akvaryum balıkları türlerinden biridir. Akvaryum tabanına inen artan yemeklerle ve bazen yukarı çıkarak da yemek yiyen bu türler oldukça güzel de görüntü oluştururlar.

albino çöpçü balıkları

Canlı doğuran ve tetra gibi birçok türle barışçıl yaşarlar. Malawi cikletleri gibi  türlerle beslenmeleri sakıncalıdır. Ayrıntılı bilgi için çöpçü balığı bakımı ve üretimi yazımı okuyabilirsiniz.

4- JAPON BALIĞI

Her listede bulunan japon balığı en dayanıklı akvaryum balıkları listemde de yine üst sıralarda bulunuyor. Uygun şart ve hacimlerde yeterli filtrasyon sağlandığında uzun yıllar akvaryumda beslenebilecek bir türdür japon balığı.

Su sıcaklığına karşı en toleranslı akvaryum balığı japon balığıdır. Hatta yine sazansıgillerden olan koi balığı havuz gibi yerlerde su yüzeyi buz tutmasına rağmen yaşamına devam ettikleri gözlemlenmiştir. Ama yine de japon balığı için su derecesini 18 in altına düşürmemek ve çok gelgitli su sıcaklığının olmamasına özen göstermeliyiz. Japon balığı ile ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

3- SARI PRENSES CICHLID (CİKLET)

Malawi cikletlerinin vaz geçilmezi büyük akvaryumlarda genellikle her akvaryum hobicisinin ilk deneyimi sarı prenses balığı. Adından da anlaşıldığı üzere sapsarı çok özel bir güzellik aynı zamanda oldukça dayanıklı bir akvaryum balığı.

En az akvaryum hacmi 120 litredir. Sarı prenses balığı latince adı Labidochromis caeruleus olup uzun yıllar beslediğim ve çok özlediğim bir türdür. Kolay üreyen akvaryum balıkları arasındadır. Diğer Malawi türleri gibi yavruları ağzında 20-25 gün arası kuluçka eder. Genellikle üreticiler 14. Gün sonrası kusturup ayrı bir alana alırlar.

Kesinlikle 120 litre ve daha büyük akvaryumunuz varsa deneyimlemeniz gereken beslemekten zevk alacağınız bir balıktır.

2- BETA BALIĞI

Labirentli balık türlerinden olan beta balığı en dayanıklı en tolereli akvaryum balıklarından biridir. En az 30 litrelik akvaryumlarda bakılması gereken beta balıkları tankta kendisini hırpalayabilecek başka bir balık yoksa 5 yıla kadar yaşayabilir.

Betta Savaşçı Balık
Betta Savaşçı Balık

Yabancı kaynaklarda betta balığı olarak da geçen bu balık özellikle kendi cinslerine karşı aşırı agresiftir. Bu yüzden kavgacı balık, dövüş balığı olarak da adı geçer.

1- ZEBRA CICHLID (ZEBRA CIKLIT)

Geldik en dayanıklı akvaryum balıkları listemizin en başına. Besleyenler bilir akvaryum balıkları içerisinde adından da anlaşılacağı gibi siyah beyaz çizgili sevimli yüz yapısına sahip bir o kadar da sağlam ve dayanıklı balıktır zebra ciklitler.

en dayanıklı akvaryum balıkları
Zebra cichlid en dayanıklı akvaryum balıkları arasındadır.

Her ortamda üreme içgüdüsüne sahip, üreme zamanlarında da aşırı agresif ve saldırganlardır. Kolay üreyen akvaryum balıkları dendiğinde ilk akla gelen isimdir. Belki de bu yüzden hobiciler arasında eski değeri kalmamıştır. Sürekli üremesi ve diğer balıklarla kötü geçimli olması bunda etken olmuştur.

Bana göre her hobicinin zebra ciklit balığını tecrübe etmesi gerekir. Tabi özelliklerini bilerek daha sonra yavrularını yem yapmamak kaydıyla. Oldukça güzel renkleri ve oldukça da zeki balıklardır. Bir çifti en az 100 litre akvaryumda bakılmalıdırlar.


En dayanıklı akvaryum balıkları tabi ki bunlarla sınırlı olmasa da özellikle akvaryum balıkları beslemeye yeni başlayanlara da uygun olması açısından piyasada daha rahat bulabileceğiniz balıklardan bir liste yaptım. Bunun yanı sıra küçük akvaryumlarda besleyebileceğiniz küçük akvaryum balıkları ve en güzel akvaryum balıkları yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Elimden geldiğince ve tecrübelerime dayanarak size en dayanıklı akvaryum balığı ve balıkları hakkında bilgi verdim. Görüş, öneri ve sorularınız için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

4 Comments

  1. Resül KAYA
    • admin
  2. Zubeyr
    • admin

Yorum Yazınız