nocomments

5 Adımda Yeni Akvaryum Kurulumu Nasıl Olmalı?

Yeni akvaryum kurulumu yaparken en başta dikkat etmemiz gereken önemli hususlar vardır. Hani bir söz vardır nasıl başlarsan öyle gider, daha sonrasında sıkıntı çekmemek için bir takım kurallara baştan dikkat etmekte fayda var.

Bu yazımızda; yeni akvaryum kurulumu nasıl olmalı sürecinden başlayarak, su kaç gün dinlenmeli, bulanıklığı nasıl gider, akvaryuma balık ekleme nasıl yapılmalı gibi konuları işleyeceğiz.

Belki de yapmamız gereken çok basit bu beş kural sayesinde uzun yıllar aynı balıkları sağlıklı ve huzurlu bir ortamda bakabiliriz. Maddeler halinde sıralayacak olursak;

1- Akvaryum Seçimi

Yeni akvaryum kurulumu öncesinde en önemlisi düzgün bir akvaryum seçimidir. Buradaki akvaryum seçiminden kastım hacim olarak değil. O konu da en önemlisidir ama her balık için özeldir.

O kısımlar için akvaryum balıkları kategorimden ya da arama butonundan hangi balık için kaç litre hacme ihtiyaç vardır bulabilirsiniz.

Akvaryum seçimi kısmında dikkat etmeniz gereken öncelikle tabi ki sağlamlık ve büyüklüğe uygun cam kalınlığı seçimi olmalıdır.

İkinci olarak akvaryumda kullanılan yapıştırma malzemesinin yani silikonların canlılara zararlı olmayan silikon kullanılarak yapıldığına emin olun. Tersi bir durumda balıkları ekledikten kısa süre sonra ölürler. Ya da silikonun etkisini giderebilmek için uzun süre doldur boşalt yapmanız gerekir. Yine bile zaman zaman salınım yapma riski bulunacaktır.

En güzeli akvaryumu tecrübeli, daha önce de akvaryum yapan güvenilir kişilerden satın almaktır. Eğer kendiniz de yapacaksanız akvaryum silikonu diye satılan ürünlerden kullanmanızı tavsiye ederim.

2- Akvaryuma Kum Ekleme

Bazı canlılar için (discus gibi) kum koymasalar da, ben genel anlamda her akvaryumum için kum koyuyorum. Çünkü filtrasyon açından içerisinde yararlı bakteriler oluşturması, hatta canlılar için içerisinde canlı yemler oluşturması açısından akvaryuma kum eklemek oldukça önemlidir.

Yaklaşık alttan 6-7 cm yüksekliğe kadar kum koymanız yeterli olacaktır.

Yeni akvaryum kurulumu esnasında bulanıklığın en fazla sebebi kumdan çıkan tozlardır. Bu nedenle akvaryuma koymadan önce kumu güzelce yıkayınız. Yine de ilk başta biraz toz ve bulanıklık olacaktır.

Zaman içerisinde bu bulanıklık diğer adımları da düzgün şekilde yaptığımızda kaybolacaktır. Eğer akvaryumu bitkili yapacaksanız suyu kum seviyesinin biraz üstüne çıkardıktan sonra bitkileri de ekmeniz güzel olur.

yeni akvaryum kurulumu
Yeni Akvaryum Kurulumu yaparken kum önemli filtrasyon görevi görür.

3- Dekorasyon ve Aksesuar Ekleme

Yeni akvaryum kurulumu sonrasında bulanıklığı aza indirebilmek için bu kısımdaki malzemelerin akvaryuma eklenmesi süreci önemlidir. Dekorasyon ve aksesuar olarak konulan malzemeler aynı zamanda canlıların yaşamı için suyun değerlerini ayarlayan önemli faktörlerdendir.

Balığın sağlıklı yaşaması için suyun sertliği ve ph gibi hangi değerlerde yaşadığını bilerek onu eklemek gerekir. Örneğin malawi cikletleri genel olarak sert suyu sever. Dolayısıyla suyun sertliğini arttıran gnays gibi kayalardan dekorasyon yapmak iyi olur.

Kaya, kök ya da salınım yapmayan diğer dekorasyon malzemelerini eklemeden önce muhakkak güzelce kaynatıp yıkamak gerekir. Daha sonra köpürmediğinden emin olunca akvaryuma eklemeliyiz.

Ayrıca renkli taş ya da cansız plastik bitki gibi malzemeleri akvaryuma koymanızı kesinlikle önermem. Zaman içerisinde suya salınım yaparlar, dengesini bozarlar ve pis bir koku oluştururlar.

4- Akvaryuma Su Ekleme

Yeni akvaryum kurulumu sırasında ekleyeceğimiz suyun kalitesi oldukça önemlidir. Akvaryumda balık olmadığı için çeşme suyu da koyabilirsiniz. Veya 3-4 gün kadar dinlenmiş su da olabilir.

Fakat akvaryum hacminin yüksek olacağı göz önünde bulundurulursa su dinlendirebilmek zordur. Onun için çeşme suyunu koyabiliriz. Tabi çeşme suyunuzun da aşırı kötü olmaması önemlidir. Bu kısmı gözle analiz edebilirsiniz. Çamurlu ya da pis kokulu olmamalıdır.

Çeşme suyunu koyduğumuzda akvaryumun üstü açık şekilde 1 hafta kadar motoru çalıştırmalıyız. Akvaryum döngüsü bu şekilde başlar ve klor gibi zararlı maddeler zaman içerisinde uçarlar. Tabi bunu yaparken akvaryuma bakteri kültürü de eklemeliyiz.

5- Bakteri Kültürü Ekleme

Öncelikle bakteri kültürü nedir ve neden eklenmesi gerekir bunu bilmek gerekir. Akvaryumda balık ölümlerini engelleyebilmenin en önemli yolu düzgün bakteriyel döngü oluşturmaktır. Yani balığın yaşam alanına uygun yararlı bakterileri oluşturmaktır.

Bunu yapabilmek için biyolojik filtrasyon gerekir. Biyolojik dengenin bozulduğunun ilk belirtisi akvaryumdan kötü kokuların gelmesidir. Eğer ki biyolojik dengeyi oluşturabilirseniz su değişimi yapmanıza bile gerek kalmaz.

Bakteri kültürü eklemek için eğer evinizde başka akvaryum yoksa petshoplarda satılan toz veya sıvı şeklinde olan bakteri kültürlerinden almanız gerekir.

Eğer evinizde düzgün, içerisinde hastalık olmayan başka akvaryumunuz varsa ona pipo filtre gibi süngerli filtre takın ve o filtreyi yeni akvaryumunuza geçirin veya akvaryumunuza o akvaryumdan su aktarın kısa sürede akvaryum yaşam formuna hazır hale gelir.

Eğer yeni kurduğunuz akvaryum 100 litreden aşağıysa içerisine bitkisel yem atıp filtreyi çalıştırırsanız da 1 hafta gibi sürede bakteriyel döngü oluşturabilir.

Hiç bakteri kültürü eklemesi yapmazsanız eklediğiniz balıkların ölme riski oldukça artacaktır. İlk başta elma salyangozu gibi canlılar koyarak da bakteriyel döngüyü oluşturmaya çalışanlar vardır.


Yeni Akvaryum Kurulumu Sonrası Akvaryuma Canlı Ekleme

Yukarıdaki 5 maddeyi uyguladıktan sonra artık akvaryuma balık ekleme vakti geldi. Petshop veya başka yerden aldığınız balıklar geldikleri akvaryumun su ortamına alışık olurlar.

Dolayısıyla balığı eklerken aşılama yöntemi yaparak yavaş yavaş alıştırarak koymak gerekir. Bunun için de en güzeli yeni aldığınız balıkları bir kovaya koyarak akvaryumdan kovaya yavaş yavaş damlatarak su koymanızdır.

Eğer sıcaklıkta farklıysa onu da tam olmasa da belli seviyede eşitlemek önemlidir. 1 saat gibi sürede zaten iki su değeri baya bir birine yaklaşır. Eğer balıklar uzun süreli akvaryum dışındaysa (bazen şehir dışından geliyor) bu alıştırma sürecini uzatmanızda fayda var.

Balığı akvaryuma ekledikten sonra hemen yem vermeyin. 3-4 saat geçtikten sonra ilk yemlemelerini yaparsanız daha iyi olur.


Yeni akvaryum kurulumu ile ilgili yazacaklarım, aklıma gelenler şimdilik bunlar. Umarım faydalı olur. Bir dahaki yazımı basit bitkili akvaryum kurulumu ile ilgili yazmayı planlıyorum.

Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Akvaryum balıkları videomu youtube kanalımdan izleyebilirsiniz. Hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız