nocomments

Evde Tavşan Beslemek Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Tavşanlar sevimli hareketleri ve yüz yapıları ile her geçen gün popüler hale geliyor. Bununla birlikte, birçoğu, tavşan bakımının doğru yolunu araştırmadan eve tavşan alıyor. Bu yazıda evde tavşan beslemek için bilmemiz gerekenleri; zorlukları, zararları, yaşam alanları, kafes ölçüleri, tuvalet eğitimleri, tek mi beslenmesi gerektiği, taşıma şekilleri ve beslenme diyetleri hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Evimize aldığımız her canlıda sorumluluk alıyoruz demektir. Tavşanların ömrü cinsine göre değişmekle beraber 5-15 yıl arasıdır. Yani evde tavşan beslemek istediğinizde sizinle uzun yıllar kalacağını unutmayın.

Evcil hayvan olarak tavşanları sahiplenmeden önce düşünmeniz gereken birkaç şey var. Örneğin:

  • Yeterli odanız var mı?
  • Yaşam alanlarını nerede tutacaksınız?
  • Evi güvenli hale getirebilecek misiniz?
  • Açık alana yani dışarıya erişimleri olacak mı?
  • Doğru beslenmeyi sağlayabilir misiniz?

Evde Tavşan Beslemek İçin Nasıl Bir Ortam Hazırlamalı?

Tavşanlar için yaşam alanı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olacaktır. Bu, korktukları takdirde yemek yiyebilecekleri, uyuyabilecekleri veya saklanabilecekleri güvenli bir alan olmalıdır. Çünkü tavşanlar av hayvanı olduklarından kendilerine ait gizli saklı yerleri severler.

Bir tavşan kafesi, kafalarını kafesin tepesine çarpmadan arka ayakları üzerinde durmalarına izin vermeli, bir tuvalet kabı ve dinlenme alanına sahip olmalı, temizlenmesi kolay olmalı ve metal veya başka bir kırılmaz malzemeden yapılmalıdır. Kafesler serin ve iyi havalandırılan bir alanda tutulmalıdır. Genellikle çok nemli olduğu için tavşan kafesini bodruma yerleştirmeniz önerilmez. Alan çok sıcak olursa, tavşan potansiyel olarak ölümcül sıcak çarpmasından mustarip olabilir.

Bir çift tavşan için yaşam alanı en az 3m x 2m x 1m olması gerekir, ancak bu minimumdur, yani ne kadar büyükse o kadar iyidir. Kafeste geçici süreli, tuvalet eğitimi de verirken 2mx1mx1m bir alanda da besleyebilirsiniz. Ama unutmayın tavşanlar hareketsiz kalırlarsa obeziteye ve depresyona girerler.

Bazı insanlar tavşanlarına evi veya tüm odayı serbest bırakırken, büyük bir oda içindeki bir alanı çitle çevirebilirsiniz. Bunun içinde tavşanlarınız için yuvalık, saman, mama ve su kapları, kum kabı ve kazma tepsisi (tavşanlar kazmayı sever. Bir karton kutuya tavşanın geçebileceği bir delik açarak içine kıyılmış kağıt ve karton parçacıkları koyabilirsiniz) yerleştirmelisiniz. Bol bol oyuncak ve saklanacak yeri unutmayın! Kendi tavşan oyuncaklarınızı bile yapabilirsiniz.

Tavşanlar ideal olmasa da dışarıda kafeste tutulabilir. Dışarıda olacaklarsa, yağıştan ve aşırı sıcaklıklardan korunmaya ihtiyaçları olacaktır. Köpekler ve diğer yırtıcılardan korunmalıdırlar. Parazit böcekleri çekmemek için kafesleri temiz tutulmalıdır. Kışın, hasır yataklar yalıtım olarak kullanılabilir. Su kabı, özellikle donabileceği kış aylarında günlük olarak değiştirilmelidir.

Evde tavşan beslemek için temel malzemeleri internetten de temin edebilirsiniz. Fiyat karşılaştırması için; Trendyol, gittigidiyor, n11 site linklerine tıklayabilirsiniz.

evde tavşan beslemek
Evde Tavşan Beslemek için uygun ortamı sağlamalısınız

Tavşan için Evi Güvenli Hale Getirme

Kemirmeleriyle tanındıkları için tavşanlarınızın ulaşabileceği kabloları veya telleri korumanız gerekir. Çünkü bu, elektrik çarpmasına ve hatta yangına neden olabilir. Tavşanlarınızı kablolara erişimden korumak için özel tahtalar veya borular kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca, ev bitkilerini kemirmeyi sevdikleri için tavşanlarınızın erişemeyeceği bir yerde tutmanız gerekir. Her ihtimale karşı ev bitkilerinizin hiçbirinin tavşanlar için zehirli olmadığından emin olun.

Ev temizleyicileri, spreyler ve herhangi bir ilacın da tavşandan uzak tutulduğundan emin olun. Tavşanların çok yükseğe sıçrayabileceğini ve oldukça dar alanlardan geçebileceğini unutmayın. Bazıları da mobilyalara tırmanmayı sever. Eşyaları “erişilemeyen” bir yere koyarken tavşanların bu özelliklerini dikkate alın.

Ayrıca evin etrafında kemirebilecekleri tavşan dostu oyuncaklar da sağlamalısınız. Bununla birlikte, bir tavşanın çiğnemesinin çok doğal olduğunu ve yine de erişebildikleri mobilyaları, süpürgelikleri ve kapı çerçevelerini ısırma olasılıklarının olduğunu unutmayın.

Bu bir sorunsa, bundan kaçınmanın en iyi yolu, tavşanlarınızı denetimsiz olarak bu şeylere ulaşamayacakları alanlarda tutmak ve bölgeyi korumak için plastik koruyucular kullanmaktır. Onlara yeterli alan sağlarken bu mümkün değilse, evde tavşan beslemek sizin adınıza iyi bir tercih olmayabilir.

Dış mekana erişim

Evcil tavşanlar asla her zaman kafeste tutulmamalıdır. Sağlıklı kalmak ve fiziksel veya davranışsal bozuklukları önlemek için günlük egzersize ihtiyaçları vardır. Tavşanlar, her gün en az birkaç saat koşmak, zıplamak ve hareket etmek için daha geniş bir egzersiz alanına bırakılmalıdır ancak gözetimsiz olmamalıdırlar.

Tavşanların da temiz havaya ve güneşe ihtiyaçları vardır.  Yine de dış mekan koşuları gölgeli bir yer olmalı ve rüzgardan ve havadaki değişikliklerden korunmalıdır. Evdeki tavşanlar, açık havada tutulan tavşanlara göre havaya daha az alışkındır, bu nedenle değişikliklerden dolayı sıkıntıya düşmeleri durumunda onları yakından takip edin. Kötü hava koşullarında, tavşanlarınızı içeride tutmak daha güvenlidir.

Tavşanın Arkadaşa İhtiyacı Var mıdır?

Tavşanlar çok sosyaldir ve yalnız tutulurlarsa strese gireceklerdir. Onları çiftler halinde ve hatta küçük gruplar halinde tutmak en iyisidir. Bu şekilde birbirlerini eğlendirebilirler ve çok daha mutlu olurlar. Ayrıca çiğnemeleri ve oynamaları için çok sayıda oyuncak vermeyi de unutmamalısınız.

Evde tavşan beslemek istiyorsanız en azından birden fazla beslemeniz daha iyi olacaktır.

Tavşanlarınızla da vakit geçirmelisiniz. Genellikle kaldırılmaktan hoşlanmadıkları için çok fazla kucaklamak için onları kaldırmaya çalışmayın. Bunun yerine onlarla oturabilir ve size gelmelerine izin verebilirsiniz. Tavşanınızı kaldırmanız gerekiyorsa, yaralanmayı önlemek için bunu doğru yaptığınızdan emin olun.

Tavşanı Nasıl Taşımalıyız?

Tavşanınızın omurgası kırılgandır ve eğer tavşan güçlü bir darbe yerse ya da yüksekten düşerse çok kolay kırılabilir. Bu nedenle kaldırırken de arka kısmını desteklemek her zaman önemlidir. Tavşanı asla kulaklarından tutmayın çünkü bu onlar için acı vericidir ve gereksiz bir eylemdir.

Omuzların üzerindeki gevşek deriyi kavramak ve tavşanı göğsünün altına almak daha iyidir. Ardından diğer elinizi, tavşanı yerden kaldırmak için arka bacakların altına yerleştirin. Bir tavşanı nasıl tutacağınızı ilk öğrendiğinizde, yere yakın bir yerde pratik yapmak daha iyidir, böylece tavşan kollarınızdan düşerse büyük bir düşüş olmaz.

Tavşana Eğitim Verilir mi?

Tavşanlar çok temiz hayvanlardır ve onları eğitmek düşündüğünüzden daha kolaydır. Tavşanınızı kısırlaştırma işlemi yapabilirsiniz, çünkü tuvalet eğitimi almış bütün erkekler bile evin etrafına koku saçabilir ve bir kez başladıklarında onları bu davranıştan vazgeçirmek daha zor olur. Ama tabi ki kısırlaştırma işlemi için veterinerinize danışın.

Tavşanları Kısırlaştırma

Bir tavşanı kısırlaştırmak için en iyi yaş, cinsel olgunluğa erişmelerinin hemen öncesi olan 4-6 aylıktır. Bir tavşan, ameliyat için yeterince sağlıklı olduğundan emin olmak için anesteziden önce daima bir veteriner tarafından muayene edilmelidir.

Kısırlaştırma, rahim ve yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılmasıdır ve tavşanlarda çok yaygın olarak görülen ve 2 yaşın üzerindeki kısırlaştırılmamış dişilerin yaklaşık %80’inde görülen UTERİN ADENOKARSİNOMA adı verilen çok yaygın bir rahim kanseri önlediği için özellikle önemlidir. Bu kanser hızla diğer organlara yayılır.

Erkek tavşanlarda pek yaygın görülen üreme hastalığı yoktur ancak bazı potansiyel sorunlar ısırıklardan kaynaklanan testis apselerini, hematomları ve testis kanserini içerir. Erkek tavşanlar da 8-18 aylıkken SALDIRI sorunu yaşama eğilimindedir ve bölgeyi işaretlemek için koku püskürtmeye de başlayabilirler. Tüm bu sorunlar, tavşanınızı kısırlaştırarak önlenebilir, bu da testislerin cerrahi olarak çıkarılması anlamına gelir.

Tavşan Tuvalet Eğitimi için İpuçları

Evde tavşan beslemek istiyorsak ve ona eğitim verebilmek için tabi ki öncelikle uygun bir tuvalet kabı alın. Tuvalet kabının özelliği; alçak kenarları olan büyük bir kedi kumu kutusu veya sığ bir plastik saklama kutusu olabilir. Tuvalette kapak olmasın ve tavşanınızın en az iki katı uzunluğunda olmasına dikkat edin.

Tavşanı küçük bir alanla sınırlayın ve köşeye, tercihen tavşanın zaten gitmeyi seçtiği yere bir tuvalet kabı yerleştirin. Kenarlar yeterince alçak olmalıdır, böylece tavşan zorlanmadan girip çıkabilir. Tavşanı kullanmaya teşvik etmek için tuvalet kabına biraz dışkı ve biraz saman koyabilirsiniz. Tavşanlar yemek yerken dışkı çıkarma eğilimindedir. Evdeki tavşan sayısına göre birden fazla tuvalet kutusu konmalıdır.

Tuvalet kutusunda kullanılacak en iyi malzeme peletlenmiş altlıktır. Toksik değildir ve yenirse sindirilebilir. Ayrıca nemi yüzeyden çeker, daha kuru tutar ve kokuyu iyi kontrol eder. Kil veya topaklanan kedi kumu kullanmayın çünkü tavşan onu yutarsa, potansiyel olarak ölümcül bir bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.

Tavşanlar Nasıl Beslenmeli?

Tavşanlar otçuldur, yani bitkileri yerler. Çoğunlukla büyük miktarda ot ve yaprak ile bazı çiçek ve meyvelerden oluşan bir diyet ile beslenmelidirler.

Tavşan yiyeceklerinin bir diğer önemli kısmı yeşil besinlerdir. Yeşil yiyecekler arasında karahindiba yeşillikleri, lahana, marul, brokoli, brüksel lahanası, kereviz ve maydanoz bulunur. Yeşil yiyecekler samanla aynı besinsel faydalara sahiptir, ancak daha geniş bir besin yelpazesi içerir ve ayrıca diyete su sağlar. Bu çok önemlidir çünkü tavşanlar her zaman gerektiği kadar içmezler. Tavşanı çok fazla yeşillik beslerseniz, daha az su içmeleri normaldir.

Yeşil gıdalar böbrekler, mesane ve gastrointestinal sistem için harikadır. Bir tavşanın normal vücut ağırlığını sürdürmek için yeterli kaloriye sahip olmadıkları için diyet öncelikle yeşil gıdalardan oluşmamalıdır. Yeşil gıdalar her yaştan tavşan için uygundur. Mümkünse, organik satın almalı veya kendi yeşil gıdalarınızı yetiştirmelisiniz ve önce tüm yeşillikleri yıkadığınızdan emin olun. Günde en az 3 çeşit yeşillik verilmesi tavsiye edilir.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için tavşanlar ne yer yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca tavşanların yiyecekleri konusunda trendyol, gittigidiyor ve n11 sitelerindeki fiyatları karşılaştırabilirsiniz.


Evde tavşan beslemek hakkında bilmemiz gerekenler, tavşan bakımı ile ilgili bilgiler bu şekilde. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız