nocomments

Tavşanların 18 Özelliği

Tavşanlar büyüleyici! Sevimli ve enerjik olabilirler, bu da onları hem çocuklar hem de yetişkinler için harika evcil hayvanlar yapar. Tavşanların özellikleri arasında 18 tanesini bu yazıda bir araya getirdik.

Hem tavşanların özellikleri hem de en çok sevdikleri ilginç şeyleri de bu yazıda bulabilirsiniz. Bunların bazıları fiziksel bazıları da ruhsal olarak tavşanın özelliklerini yansıtmaktadır.

1- Muz

Tavşanların özellikleri arasında yeme kültürleri ayrı bir yer tutar. Birçok karikatür tavşanların havuç takıntısı olduğunu yanlış anlamış olsa da, gerçek şu ki tavşanlar muzları dünyadaki diğer meyvelerden daha çok seviyor.

Yani çizgi filmlerle aklımıza takıldığı gibi tavşanlar havuca bayılmazlar. Tavşanlar ne yer yazımda ayrıntılı sevdikleri yiyecekleri bulabilirsiniz.

2- Küçük, karanlık saklanma noktaları

Tavşanlar av hayvanlarıdır ve onlar için en rahat ortam saklanabilecekleri ve kendilerini güvende hissedebilecekleri küçük, karanlık yerlerdir. Tavşanlar, doğal ortamlarında, içine girip saklanabilecekleri yeraltı tünelleriyle kendilerini yırtıcılardan korurlar.

Tavşanınızı küçük bir köpek kulübesi tarzında ahşap bir ev gibi bir saklanma yeri yaptığınızdan emin olun, böylece yalnız zaman geçirebilirler ve gerektiğinde kendilerini güvende hissedebilirler.

3- Çiğneme Özellikleri

Tavşanların dişleri tüm yaşamları boyunca sürekli uzar ve yiyeceklerle aşındırılarak, doğru uzunluğa gelecek şekilde tasarlanmıştır. Vahşi doğada, bir tavşanın standart menüsü genellikle saman, dallar, ağaç kabuğu ve çok fazla çiğneme gerektiren diğer malzemeler gibi sert bitki örtüsünü içerir. Kapsamlı çiğneme, büyüyen dişlerini kontrol altında tutar.

tavşanların özellikleri
Resim Pppoppy tarafından Pixabay‘a yüklendi

4- Kokularını Yaymak

Tavşanların özellikleri arasında bir diğeri karasal canlılardır ve kokularını yayarak bölgelerini işaretlemeyi severler.

Memeli grubunda bulunan sıcakkanlı tavşanlar, bölgelerini işaretlemek için genellikle çeneleme denilen bir şey yapar. Tavşanların çenelerinin altında koku bezleri vardır. Çenelerini bir şeye sürttüklerinde, kendilerine özgü kokularının küçük bir miktarı o nesnenin üzerine çöker ve esasen onu kendilerine ait olarak işaretler.

Tavşanlar ayrıca kokularını dışkıları, idrarları ve yalamalarıyla da işaretlerler. Bu yüzden eve tavşan alırken bu özellikleri de dikkate alınız.

5- Temiz olmak

Tavşanlar çok temiz hayvanlardır ve kendilerini temizlemek için çok zaman harcarlar. Onlara dokunurken yağlı veya kirli elinizi sevmezler ve nefesleri veya vücutları insan burnu tarafından fark edilebilecek herhangi bir kötü koku salmaz.

6- Türleri Kiloları ve Ömürleri

Dünya çapında 180’den fazla tavşan ırkı vardır – Bu ırklar, sarkık kulaklara, tüy uzunluğuna ve tavşanın boyutuna göre farklılık gösterir. Her cins için farklı birçok özellik vardır.

Ayrıca tavşanlar, ırka bağlı olarak 3-7 kilo ağırlığındadır. Ortalama ömürleri yine cinslerine göre 1 – 9 yıl arasıdır.

7- Göz Renkleri ve İşitmeleri

Tipik olarak beş göz renginden birine sahiptirler: kahverengi, mavi-gri, mavi, marbled ve pembe(kırmızı).

Ayrıca tavşanların kulakları oldukça hassastır. Uzun kulakların hakkını verirler. Çok ince sesleri bile fark edebilirler. Bu da aslında onların vahşi yaşamda kendilerini savunmaları için çok önemlidir.

8- Keşfetmek

Tavşanlar meraklı yaratıklardır ve yeni yerler keşfetme ve etrafta koşma şansına sahip olmayı severler.

Tavşanınıza etrafta koşması ve keşifsel doğasını tatmin etmesi için yeterince geniş bir alan sağladığınızdan emin olun. Hatta onlar için güzel bir oyun alanı bile yapabilirsiniz. Kedi tünelleri, oyuk açma sistemlerini benzediği için tavşanınız için harika hediyelerdir.

9- Tuvalet Eğitimleri

Kedilere benzer şekilde tavşanlar da tuvalet eğitimi alabilir. Ortalama olarak, evcil tavşanınızı bir tuvalet kutusu kullanmak için eğitmek sadece 1-2 hafta sürer.

10- İyi bir masaj

Araştırmalarda, tavşanınıza masaj yapmak hem sizin hem de tavşanınızın sağlığı için faydalı olduğunu göstermiştir. Tavşanınızı okşamak kalp atış hızını düşürür ve içlerinde serotonin adı verilen mutluluk hormonunu artırır.

Tavşanları sevmek için en iyi yerler alınları ve kulaklarının arkalarıdır. Ayrıca sırtlarından aşağı veya omuz çevrelerinin de hafifçe sevilmesinden hoşlanırlar.

Tavşanlarla İlgili internetten fiyat araştırması;     N11 , AMAZON

11- Sosyalleşme

Tavşanların özellikleri arasında bir diğeri, son derece sosyal hayvanlardır. Vahşi doğada, karmaşık kuralları ve hiyerarşileri olan büyük kolonilerde yaşarlar. Evcil hayvanlar olarak hala bu sosyal içgüdülere sahiptirler ve evin diğer üyeleriyle vakit geçirmeyi severler.

Tek tavşan mı 2 tavşan mı besleyelim tavşanımıza arkadaş almalı mıyız derseniz; Tavşanlar yalnızlıktan nefret ederler ve arkadaş isterler. Bu nedenle tavşanınıza arkadaş alın.

12- Taze saman

Tavşanınıza yüksek kaliteli saman vermeniz önemlidir. Güzel kokmalı ve tozsuz olmalıdır. Taze ve yeşilimsi saman, kahverengi samandan daha iyidir.

Alınan ve rastgele torbalanmış samanlara dikkat edin. Birçoğunun tozu alınmamış olabilir.

13- Egzersiz Alanları

Tavşanlar çok aktif ve enerjik hayvanlardır. Vücutları, avcılardan kaçabilmeleri için hızlı koşmak üzere yaratılmışlardır. Evcil tavşanların sağlıklarını korumak için egzersiz yapmak için çok fazla alana ve zamana ihtiyacı vardır.

14- Kekotroplarını (Tamamen Sindiremedikleri Besinleri) Yemek

Tavşanların özellikleri arasında herhalde en ilginci budur. Hiç tavşanını bunu yaparken yakaladın mı? Tavşanınız, besin açısından zengin yumuşak dışkı olan sekotropları yerler. Dışkı gibi gözüken bu şeyleri onların yemesi doğaldır.

Tavşanınız karnını yıkıyormuş gibi görünürken, aynı zamanda çiğneme hareketi yaptığını gördüğünüzde aslında bir çekal peleti yiyordur. Tavşanlar besinlerinin çoğunu bu çekum peletlerinden alır.

Sevgi dolu bir evcil hayvan besleyen biri olarak tavşanınızın doğasına saygı duymanız önemlidir. Aslında, sekotroplar, bir tavşanın sağlıklı olması için diyetlerinde ihtiyaç duyduğu önemli besinleri ve sindirim bakterilerini içerir ve tam olarak dışkı diyemeyiz.

15- Biraz güneş ışığı

Son araştırmalar, güneş ışığının bir tavşanın sağlığı için önemli olduğunu gösteriyor. Kemiklerini ve dişlerini sağlıklı tutan D vitamini almalarına yardımcı oluyor.

Tavşanınız uzun süre güneş ışığında kalırsa aşırı sıcaklar ve yaşamı tehdit edebilecek sıcak çarpmasına maruz kalabilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan güneş ışığı almasını sağlamak güzeldir.

16- Seninle olmak

Tavşanlar hayatımızın sadece küçük bir bölümünde olabilir ama onlar için biz onların tüm hayatıyız. Sizi takdir ederler ve sevgilerini birçok şekilde göstermeye çalışırlar. Onlarla vakit geçirmek onları mutlu edecek, daha uzun soluklu ve güvene dayalı bir ilişki kurmasını sağlayacaktır. Kendinizi tavşanınızdan izole etmediğinizden ve onu yalnız bırakmadığınızdan emin olun.

Ayrıca çoğu tavşan kolayca irkilir. Nazik ve sessiz olmak, evcil hayvanınızın size güvenmesine ve çevresinde rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

17- Kazı Yapmak

Tavşanlar kazmayı sever. Vahşi doğada, barınak için, annelik içgüdüleriyle, yırtıcılardan saklanmak ve sıcaklıklarını düzenlemek için delikler kazarlar. Hatta içgüdülerin de ötesinde, tavşanlar eğlence için de kazarlar. Biraz enerji atmalarına yardımcı olur.

Vahşi doğada tavşanlar her zaman kazı yaparken, evcil tavşanların nadiren yapma şansı vardır. Neyse ki, tavşanınızın kazabilmesi için bir kabı veya karton kutuyu küçük kıyılmış kağıt parçalarıyla doldurabilirsiniz. Kazma kutusu, küçük evcil hayvanınız için yapabileceğiniz en iyi ücretsiz oyuncaklardan biridir.

18- Uyku Düzenleri (Tavşanların Özellikleri)

Tavşanların özellikleri arasında son olarak uyku düzenlerinden bahsedelim. Tavşanlar gece olmasa da gündüz uyurlar. Bunun nedeni, tavşanların daha çok karanlıkta yırtıcılara görünmemek için çabalamalarıdır. Bu da en çok şafakta ve alacakaranlıkta aktif oldukları anlamına gelir.


Tavşanların özellikleri arasında 18 tanesini bu yazıda derledik. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız