nocomments

2021 Yılında PS3 Alınır mı?

Web sitemin geneline çok uymasa da 2021 yılında ps3 alınır mı konusunda yazmak istedim. Tekno kategorimdeki yazımda bu konuyu seçmemdeki neden, benim gibi tecrübesiz birinin yeteri kadar bilgi bulamamasından kaynaklandı. Ben de bu süreçte yaşadıklarımı ve en sonunda neye karar verdiğimi sizlerle paylaşmak istedim.

Özellikle son zamanlarda bulaşıcı hastalıkların artmasıyla birlikte evlerde daha fazla zaman geçirmeye başladık. Malum dolar kurunun artması ithal ürünlerin fiyatını da bir hayli arttırdı. Bu durum ps3 alınır mı sorusunu daha çok gündeme getirdi.

Her ne kadar playstation 3 2007’li yıllarda çıkan bir cihaz olsa da içerisinde birçok oyunu barındırmaktadır. Ps5 piyasaya girdi fakat fiyatları yaklaşık 8000-9000 TL bandında. O yüzden ps5 ile kıyaslamaya hiç girmeyeceğim komik olur zaten.

Peki geldik 2021 yılına halen ps3 alınır mı diye düşünürseniz ve benim gibi plesteyşın 3 😊 dünyasına uzak birisi ve araştırma yapıyorsanız bu yazı tam size göre. Nereden alınmalı, ne kadar fiyat verilmeli en fazla nelere dikkat etmeli, başımdan geçen süreci sizlerle paylaşmak istedim.

PS-3 PS-4 Fiyatlarına Göre Değerlendirme

PS3 – PS4 fiyatlarını kısaca karşılaştırmak gerekirse, öncelikle sıfır ps3 üretiminin olmadığını bilmemiz gerekir. Yani piyasadaki ps3 ürünleri teşhir veya 2. el.

Bu nedenle adaletli bir fiyat karşılaştırması yapmak istiyorsak ps4 olanların da ikinci el olanlarıyla karşılaştırmak gerekli.

Her ne kadar birçok yerde ps3 cihazlara 700-800 TL’den fazla verilmez diye yazsa da ya da söylense de eğer playstation hakkında tecrübeli değilseniz ürünün arkasında durabilecek güvenilir bir konsol marketten bu ürünü almanız daha iyi olacaktır.

Ve maalesef şu anda da böyle bir ürünü 1100 TL gibi bir rakama ancak bulabilirsiniz. Bu fiyatlar 2 sıfır oyun kolu ve yaklaşık 25-30 civarı oyunun dahil olduğu fiyatlar.

Aynı durum 2. el ps4 için araştırdığımda çift kollu ürünler 2500 TL civarı. Fakat içerisinde oyun yok ve bir oyunun fiyatı 80-400 TL arasında değişmekte.

Bir de şunu bilmek gerekir ps3 cihazlarının çoğunluğu kırık yani oyunlar da bu durumda orijinal olmuyor. Ps-4 oyunlarında bahsettiğim fiyatlar orijinal oyunları içeriyor yani gönül rahatlığıyla oynuyorsunuz.

PS4 mu – PS3 mü Almak

PS3 İkinci El mi – Teşhir Ürünü mü Almak Daha Mantıklı?

Peki 2. el mi almak daha mantıklı yoksa teşhir ürün mü derseniz temiz bir ikinci el almak daha mantıklı kanaatine vardım. Nedeni de teşhir ürünler çok uzun süre açık olarak mağazalarda bekletilebiliyorlar.

Tabi ikinci eli de ps kafelerde oynanan ürünlerden almanızı tavsiye etmem. İstisnaları olsa da yıpranmış olma ihtimali yüksektir.

Teknik Açıdan PS3 yeterli mi?

Ürünün teknik özeliklerine baktığımızda işlemcisi rami gibi özellikleri, “ya değer mi” noktasına getiriyor insanı. Çünkü 512 mb ram gerçekten de çok eski bilgisayar özelliklerinden.

Fakat sanırım sadece oyun üzerine tasarlanmış olmasından mı kaynaklı gerçekten hızlı ve ekran kartı olarak da gayet başarılı görüntü veriyor. Zaten oyun çözünürlüğü 720p yani HD, video çözünürlüğünün 1080 p Full HD olması da eski bir cihaz olmasına karşın başarısını göstermekte.

Oyunların görüntüsü kalitesi hızı gayet güzel yani bana yeterli geldi. Harddisk olarak da en az 320 gb almanızı tavsiye ederim. Oyunların bazıları 30 gb civarı çünkü. Gerçi silip başka oyun da yükleyebilirsiniz karar sizin.

PS 3 Hangi Kasayı Seçmeliyiz?

3 tip kasa var playstation 3 cihazlarda. Herkes fat kasa hariç diğerlerinden birini almamız gerektiğini söyledi bu nedenle ben de slim kasa aldım. Fat kasalarda mavi ışık hatası diye bir şey oluyormuş.

ps3 alınır mı
2021 yılında PS3 alınır mı?

PS3 Alınır mı? Sonuç ve Tavsiye

2021 yılında ps3 alınır mı konusunda sanırım biraz makale gibi oldu ama ben en sonunda birçok araştırmadan sonra ps3 2. el almaya karar verdim ve aldım. Bir konsol marketten satın aldım. Ne kadar arkasında durur bilmem ama 1 yıl mağaza garantisi verdi.

Ps3 almaya karar vermemin nedeni yaklaşık 8-10 senedir neredeyse hiç oyun oynamamak, yani bir çok oyun bana şimdi çok yeniymiş gibi geldi.

2. nedeni tabi ki fiyatı fakat oyun fiyatları yani cihaz fiyatı değil. Sadece cihazlarda olan fark bir şekilde tolere edilebilirdi, alabilirdim taksitle falan. Fakat her oyuna ortalama 250 TL civarı vermek oldukça yorardı. PS3 orijinal oyunları bile 50-100 TL arası yani bir şekilde alınabilir.

3. nedeni PS3 oyun yelpazesi şimdilik daha geniş ve god of war, last of us, diablo III, gta V gibi hem benim daha önce oynamadığım hem de halen güncelliğini koruyan oyunlar. Tabi şunu da bilmek gerekir yeni oyun artık ps3 için çıkartılmıyor yani zaman içerisinde demode kalacaklar.

PES ve Fifa gibi oyunlar her sene birbirine benzeyen şekilde olduğu için kadrolar yamalarla güncellendikçe yeni gibi özelliklerini koruyorlar.


Tavsiye olarak; alırken sıkı bir pazarlığa girmenizde fayda var. Bir de bu konuda bilgisiz olduğunuzu belli etmeyin. Yoksa size söylediğinden, hard diski daha düşük ürün bile vermeye kalkabilirler.

İnternetten de yorumları düzgün yerlerden alabilirsiniz. Örneğin trendyolda değerlendirmeleri düzgün satıcılardan ürünü alabilirsiniz. Aklınıza takılan sorularda oradaki soru kısmından satıcıyla irtibata geçebilirsiniz. Buradan PS3 ve PS4 fiyatlarına bakabilirsiniz.

Tabi internetten gözle görmeden alınan ürünlerde her zaman risk vardır. Büyük şehirde oturuyorsanız illa ki konsol satıcıları vardır. Görerek almanız daha iyi olur.

Ayrıca daha sonrasında çok uğraşmak istemiyorsanız mümkün olduğunca içerisine oyun da attırmaya çalışın. Bence bu kısım çok önemli. Eğer konsolu internetten değil de elden alıyorsanız, “al abi kalan oyunları ben sana sonra da yüklerim sen şimdilik bunları oyna” diyenlere ısrarla baştan söz verdiği oyunların hepsini attırmaya çalışın.

Bu konuda internetteki satıcılar olumsuz yorum gelmemesi açısından daha dikkatli davranıyorlar. Ama herhangi bir olumsuzlukta da cihazı geri gönderip almanız daha zor oluyor.

Her ne kadar ağırlıklı yazılarım evcil canlılarla ilgili olsa da, 2021 yılında ps3 alınır mı konusunda başımdan geçen süreci samimiyetimle sizinle paylaşmak istedim. Evet bana göre halen ps3 alınır siz de tecrübelerinizi, soru görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorum Yazınız