nocomments

Şevval Orucu Ne Zaman Tutulur? Şevval Ayı Ne Zaman Bitiyor? 2022

Ramazan ayının hemen ardından başlayacak olan şevval ayı içerisinde tutulması çok faziletli şevval ayı orucu bulunmaktadır. Şevval orucu ne zaman tutulur, 2022 yılında şevval ayı ne zaman bitiyor, şevval orucu kaza yerine geçer mi, şevval orucunun faziletiyle ilgili hadisler nelerdir sorularının cevaplarını ayrıntılı biçimde yazıda bulabilirsiniz.

Şevval ayı Ramazan Bayramının 1. günüyle yani 2 Mayıs 2022 tarihinde başlar, 30 Mayıs 2022 tarihinde biter. Bu ayın içerisinde 6 gün oruç tutmak müstehaptır.

Yani Ramazan ayı bittikten sonra da hem vücudumuzu normal hayata kademeli olarak geçiş yaptırmış olacağız hem de büyük sevaplar kazanmış olacağız.

Şevval Orucu Ne Zaman Tutulur? Hangi günler tutmamak gerekir?

Ramazan Bayramının 1. günü oruç tutulmaz. Bayramlarda oruç tutmanın hükmüyle ilgili Diyanet İşlerinin fetvasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu nedenle en güzeli Ramazan Bayramından sonra şevval ayı bitene kadar yani 30 mayıs 2022 tarihine kadar 6 günlük şevval ayı orucunu tutmaktır.

6 günlük orucu dilerseniz peş peşe dilerseniz de ayrı ayrı günlerde tutabilirsiniz. Ramazan ayındaki oruçla aynı şekilde imsak vaktinde başlar akşam ezanıyla oruç bitmiş olur.

Şevval Ayında Tutulan 6 Günlük Oruç Kaza Yerine Geçer mi?

Konuyla ilgili Diyanet İşlerinin vermiş olduğu fetvaya göre kaza orucu için ayrıca niyet edilmesi gerekmektedir. Yani hem kaza hem de 6 günlük şevval ayı orucuna niyet edilmez. Öncelik olarak kaza borcu olanın kaza borcuna niyet etmesi daha uygundur ve sonrasında 6 günlük şevval ayı orucu tutulur.

Çünkü kaza borcu olanın borcunu eda etmesi farzdır. Bu nedenle borçları ödemek daha güzel olacaktır.  Şevval ayındaki 6 günlük oruçta da normal Ramazan orucunda olduğu gibi niyet edilir.

Şevval Ayı Orucunun Faziletiyle İlgili Hadis-i Şerifler

Şevval ayında tutulacak oruçlarla ilgili Peygamber Efendimiz(sav) in birçok hadis-i şerifi mevcuttur. Ramazan ayıyla birlikte şevval ayı orucunu da tutanın bir yılı oruçlu geçmiş gibi olur.

Şevval ayında 6 günlük oruç tutmanın faziletine yönelik farklı kaynaklara ait hadisi şerifler şu şekilde;

1- “Ramazân-ı şerîf ayında orucunu tutup, ardından Şevvâl ayında altı gün daha oruç tutan, günâhlardan, anadan doğduğu gün gibi sıyrılır, kurtulur.” Hadîs-i şerîf-Taberânî

2- “Ramazân-ı şerîf ayında oruç tutup, ardından Şevvâl ayından da altı gün daha oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi olur.” Hadîs-i şerîf-Müslim

3- “Ramazan ayı orucu on aya, ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur.” İbni Huzeyme

4- “Ramazan orucuyla şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.” İbni Mace

5- “Ramazandan sonra şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.” Taberani


Şevval orucu ne zaman tutulur, ne zaman tutulmamalı, Şevval ayı ne zaman başlıyor ve bitiyor, şevval ayı orucuyla alakalı hadisi şerifler nelerdir konularının cevapları bu şekilde. Dini kategoriden diğer bilgileri okuyabilirsiniz.

Yorum Yazınız