nocomments

SUCUKLU YUMURTALI MENEMEN

Domatesin en çok yakıştığı özellikle bahar ve yaz aylarında kahvaltıda ne yesem diye düşünenlerin ilk tercihidir sucuklu yumurtalı menemen. Kışın da canınızın ara ara çok isteyeceğini düşünürsek kışlık menemen de yapmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda yazının içeriğinde yumurtasız menemen tarifi, bibersiz menemen tarifi de bulabilirsiniz.

Menemenin birçok çeşidi vardır. Ama sucuklu yumurtalı menemeni yapanlar diğer çeşitlerini de kolaylıkla yapabilirler. Menemeni istediğiniz varyasyonlarda yapabilirsiniz. Soğanlı soğansız, sucuklu sucuksuz, biberli bibersiz, yumurtalı yumurtasız gibi.

Bu tarif üzerinden bekar, öğrenci kısacası herkes kolaylıkla menemen hazırlayabilir. Domatesi soyma hızınıza bağlı olarak 15-20 dakikada hazırlayabilirsiniz. Yazının ilerleyen kısımlarında kalorisi daha düşük olması nedeniyle (ortalama 112-100kcal gibi sadece 12 kcal fark var ort.) yumurtasız menemen tarifi de bulabilirsiniz.

Sucuklu Yumurtalı Menemen Tarifi İçin Gerekli Malzemeler (4 kişilik)

  • 6 adet orta boy domates
  • Dilimlere ayrılmış yaklaşık 10 dilim sucuk (bunu isteğinize göre arttırabilir veya eksiltebilirsiniz)
  • 1 adet sivri biber
  • 2 kaşık sıvı yağ (isterseniz 1 kaşık tereyağı da koyabilirsiniz)
  • Tuz
  • Baharat – Pul Biber
  • Soğanlı yapmak isterseniz bir adet küçük boy soğan
  • 3 adet M veya L boy yumurta

Sucuklu Yumurtalı Menemen Tarifi Hazırlanışı

Orta boy bir tavanın içerisine yağımızı koyduktan sonra küçük boy soğanımızı ve biberimizi dilimleyerek koyarız.

Soğanlar pembeleşmeye başladığında dilimlenmiş sucuk, ardından kabuklarını soyduğumuz domatesleri dilimlenmiş şekliyle koyarız.

Yaklaşık bir 7-8 dakika orta ateşte ya da domatesler hafif suyunu çekene kadar pişiririz.

Son olarak yumurtaları ve pul biber gibi baharatları ekleriz. Beğenimize göre ister güzelce karıştırarak, istersek direk eklediğimiz şekliyle yaklaşık beş dakika pişirdikten sonra artık menemenimiz servise hazır. Afiyet Olsun!

sucuklu yumurtalı menemen
yumurtasız menemen tarifi
Sucuklu Yumurtalı Menemen – Resim Engin Akyurt tarafından Pixabay‘a yüklendi

Ben genelde aşırı pişirmiyorum ve domatesleri suyuyla birlikte ekliyorum. Öyle daha faydalı ve lezzetli olduğunu düşünüyorum.

Siz de damak zevkinize göre soğanlı sucuklu yumurtalı bir menemeni yapabilirsiniz. Şimdilik yazacaklarım bu kadar.

Yumurtasız menemen tarifi de aslında bununla aynı sadece koymak istemediğiniz malzemeleri çıkararak yapıyorsunuz. Yine de onu da tariflerime ekleyeyim.

Bibersiz Yumurtasız Menemen Tarifi İçin Gerekli Malzemeler (4 kişilik)

6 adet orta boy domates
2 kaşık sıvı yağ (isterseniz 1 kaşık tereyağı da koyabilirsiniz)
Tuz
Baharat – Pul Biber
Soğanlı yapmak isterseniz bir adet küçük boy soğan

Yumurtasız Menemen Tarifi Hazırlanışı

Orta boy bir tavanın içerisine yağımızı koyduktan sonra küçük boy soğanımızı dilimleyerek koyarız.

Soğanlar pembeleşmeye başladığında kabuklarını soyduğumuz domatesleri dilimlenmiş şekliyle koyarız. Yaklaşık bir 7-8 dakika orta ateşte ya da domatesler hafif suyunu çekene kadar pişiririz.

Son olarak pul biber gibi baharatları ekleriz. Beğenimize göre ister güzelce karıştırarak, istersek direk eklediğimiz şekliyle yaklaşık beş dakika pişirdikten sonra artık menemenimiz servise hazır.


Diğer yemeklere yiyecekler kategorisinden ulaşabilirsiniz. İstek, öneri ve sorularınız için aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorum Yazınız